«Ми очікували цей наступ». Олексій Гетьман про бої за Авдіївку, зимові атаки росіян та артдуелі
- Четвер, 19 жовтня 2023
Росіяни отримали завдання до кінця року вийти на адмінмежі Донеччини, тому важливим для них взяття Авдіївки. Зараз там напружена ситуація, хоча інтенсивність останніми днями дещо зменшилась. Що відбувається зараз у Авдіївці, чи планує ворог значний наступ на зиму та завдяки чому маємо перевагу у війні артилерій – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Олексій Гетьман.
Відеоверсія розмови – тут.
Росіяни намагалися одразу захопити Авдіївку
– Що відбувається в Авдіївці, ворог готує нову хвилю наступу?
– Першу хвилю ми зупинили, друга – можлива, але вона не входила у плани росіян. Вони намагалися відразу захопити Авдіївку, атакуючи з флангів: з півдня і півночі. Ворог застосував велику кількість живої сили та техніки, але задумане не вдалося. Вони починали з масованих артилерійських обстрілів, зробили вогневий шквал – так само, як це робили у Сєвєродонецьку, Лисичанську, Попасній, Бахмуті. Це їхня тактика випаленої землі, а потім, коли місто вже повністю зруйноване, у наступ йде піхота. Але щоб взяти Авдіївку, Бахмут чи інші такого розміру міста, необхідні вогневі шквали щонайменше 2-3 тижні. Тоді вони матимуть якийсь ефект. Але зараз у них не вистарчає на таке снарядів.
Навіть були повідомлення, що росіяни захопили Коксохімічний завод, контролюють там терикони, але не склалося. Ворог зазнав великих втрат, щонайменше 2 мотострілецькі полки. Подекуди на наші опорні пункти йшло від 25 до 45 одиниць броньованої техніки ворога.
Ми очікували цей наступ, укріпили фланги, замінували мости та пристріляли дороги. Потім підірвали мости і не дали їм можливості досягнути мети. Зараз росіяни перегруповуються.
Росіяни «змавпували» наш термін «активна оборона»
– Скільки вони ще на тому відрізку ходитимуть у атаку? Вони вже й самі називають це не наступом, а «активною обороною»...
– Вони мавпують наш термін. Він означає, що під час оборони на окремих ділянках проводимо контрнаступальні дії. Це дає позитивний ефект. Коли росіяни не змогли взяти Авдіївку, то вирішили схитрувати.
– Росіяни також пояснюють свій наступ тим, що ЗСУ мали намір йти на Донецьк…
– Ми з 2014 року не планували «бамбіть Данбас», а тут, коли у нас активні дії на півдні, начебто вирішили наступати. Якщо вони так трактують, то це їхні проблеми.
В РФ забули, що для нас морози звичне явище
– За весь період війни бачили особливе бажання росіян атакувати саме взимку. Чи зможуть вони влаштувати якусь серйозну операцію?
– Можуть продовжувати атакувати на Куп’янському напрямку, про це казав керівник ГУР Кирило Буданов та інші керівники. Ворог накопичив там певний ресурс. Хоча не факт, що це буде взимку, цілком можливо, що він спробують це зробити ще у листопаді, поки твердий ґрунт.
Росіяни полюбляють атакувати взимку, бо у них «скрєпи» – в «історичну пам’ять» в’їлися колишні зимові перемоги. Адже під час минулих війн (з Наполеоном, а пізніше Гітлером) їм вдавалося чогось досягати. Воякам з Європи, які не звикли до таких морозів було важко. І росіяни вирішили, що «генерал мороз» їм і у цій війні допоможе. Але вони забули, що для нас мороз є звичним явищем і буде допомагати їх громити.
Наша артилерія більш сучасна і високоточна
– Бачимо, що Україна робить зараз вже більше артилерійських пострілів за добу, ніж РФ. Також повідомляють, що у росіян є проблема з точністю артилерії, бо зношуються стволи. Завдяки чому тепер маємо перевагу у артилерії?
– Якщо чесно, то наша перевагу не через те, що у них зменшилася кількість пострілів, а через те, що у нас кардинально збільшилась. Вона у ЗСУ зростає, але не досягла тих цифр, які були у росіян рік чи пів року тому. Справа у тім, що російське ВПК може виробляти не більше 1,5 млн снарядів на рік. Це виходить 4100 пострілів на добу. У них був резерв до 20 млн снарядів, але вони їх майже усіх вже вистріляли. На піку їхніх можливостей у них було до 80 тисяч пострілів на добу. Зараз – 10 тисяч – це резерв плюс те, що виробляє промисловість.
Наша кількість пострілів зросла 3-4 тисяч пострілів за добу до 7-8 тисяч – умовно в два рази, а в росіян впала у 15 разів. І це дуже добрий показник.
Звісно, російські стволи зношувалися, бо вони мають певний ресурс – не більше 2-3 тисяч пострілів. Після цього він матиме малу прицільність, або ж снаряд розірве у стволі і покладе увесь бойовий розрахунок. У ворога ще навесні майже 80% стволів були майже або за межею.
У нас високоточні стволи не стріляли такою великою кількістю безглуздих пострілів, бо, як казав головномандувач Валерій Залужний – кожен снаряд має потрапити в ціль. Стріляти, щоб налякати противника недоцільно, ми так не робимо. Тому у нас не такі зношені стволи, вони у нас більш сучасні і високоточні. До того ж, ми переважаємо росіян за рахунок далекобійності.
Також почали використовувати артилерію не після росіяни, а ще до того – наша розвідка вже повідомляє, де перебувають їхні артилерійські системи.
Усе це вкупі призвело до того, що ми зараз у артилерійській війні переважаємо.
Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин