«Воюють не літаки, а – структури». Експерт про те, чи F-16 є найбільш оптимальними для України та його можливості
- Четвер, 11 липня 2024
Данія та Нідерланди розпочали процес передачі Україні перших літаків F-16. Винищувачі вже перебувають на шляху до нашої країни, про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен на саміті НАТО у Вашингтоні. Окрім того, Нідерланди дадуть ще додаткових 300 млн євро на озброєння українських F-16, зокрема, вони підуть на закупівлю боєприпасів. «Агресія Путіна не знає меж, тому наша підтримка має продовжуватися на повній швидкості», – наголосив міністр оборони країни Рубен Брекельманс.
Чи насправді літаки F-16 є найбільш оптимальним рішення для України, ймовірні сценарії використання їх та досвід протистояння F-16 та російсько-радянських аналогів – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий історик, доктор історичних наук, автор книги «Бойовий сокіл: історія F-16» Андрій Харук.
Відеоверсія розмови – тут.
F-16 для України єдине можливе рішення
– Чи насправді F-16 є оптимальним рішенням для України, виходячи з реалій російсько-української війни та лінії бойового зіткнення?
– У нашій ситуації ці літаки – єдине можливе рішення. Не те, що воно краще чи гірше, іншого немає. Ми не знайдемо у світі достатньо кількість вживаних літаків. Французькі Dassault Mirage 2000, шведські Gripen – їх обмаль. Можна перерахувати на пальцях двох рук і розриватися, для цього не доведеться.
Єдиний тип літака, наявний у вільному світі у достатній кількості – це F-16. Бачимо у «коаліції винищувачів», що Нідерланди, Данія, Норвегія, Бельгія синхронно переозброїлися на F-35, тож тепер у них F-16 вільні. Відповідно, ми їх можемо отримати.
Потенційно, це ще й Сполучені Штати Америки, де F-16 є у більш сучасному варіанті, ніж ті, які нам пропонують європейці. А якщо говорити на перспективу, то F-16 Block 70 у найсучаснішій модифікації і зараз є у виробництві. Колись зможемо замовити собі такі літаки і звести авіаційний парк до одного типу.
Нам дадуть 12-18 F-16, одну ескадрилью
– Перші F-16 вже перебувають в переміщенні до України. Якими є найбільш ймовірні сценарії використання цих літаків у нас? Виходячи з того, що перша партія це буде кілька десятків машин.
– Не був би таким оптимістом. Думаю, що нам дадуть 12-18 машин, одну ескадрилью. Пояснюється це тим, що тут є, скажімо так, «вузьке горло» – йдеться кількість підготовлених пілотів. Для одного літака потрібно мати хоча б їх два. Бо літак не має поганого настрою, не хворіє. Його можна експлуатувати набагато інтенсивніше, ніж пілота. Однак в останні кілька місяців звучали тривожні сигнали, що цих пілотів у нас не буде надто багато, відповідно і 50-60 літаків нам до моменту їх підготовки не дадуть.
Теоретично, є кілька можливих варіантів їх застосування. Перше все, це посилення протиповітряної оборони, закриття тих дірок, прогалин, через які до нас прослизають крилаті ракети, «Шахеди», тобто використання F-16, як літаків перехоплювачів. На них стоять добрі радари, які здатні виявляти повітряні цілі на тлі землі. F-16 здатен їх побачити і уразити на висоті кілька десятків метрів.
Друге – це носії високоточного озброєння для ударів по ворожих позиціях. Однак слід врахувати, що ті ракети далекобійні ракети, які мають наші Повітряні сили, це Storm Shadow/SCALP-EG, не інтегровані з F-16. Натомість вони зможуть ефективно використовувати керовані авіабомби, які зараз використовуються на наших мисливцях MiГ-29 і Су-27. А також набагато ефективніше – протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM, які теж запускаються з наших мисливців, але через брак відповідного бортового обладнання ми наразі не можемо повною мірою використати їх потенціал.
Третє – це прикриття носіїв наших ракет великої дальності, йдеться про Су-24 і Су-24М і я впевнений, що екіпажі цих літаків почуватимуться значно впевненіше на рубежах, якщо їх супроводжуватимуть сучасні винищувачі західного виробництва.
Досі в повітряному бою був збитий лише один F-16
– Прибуття в Україну F-16 ознаменує, напевно, найбільше протистояння літаків західних взірців і російсько-радянських аналогів. Знаємо, що такі випадки вже були в історії, то хто ж все-таки виходив переможцем з таких двобоїв?
– Досі в повітряному бою був збитий лише один F-16. І це був турецький F-16, якого збив грецький Mirage 2000. Ні одна, ні інша сторона це не визнали, що не заважає французькому виробнику Mirage –Dassault Aviation рекламувати цей факт.
Були й інші протистояння і доволі масові. Зокрема, F-16 на початку 80-х років над Ліваном. Але там мисливці четвертої генерації протистояли сирійським літакам третьої – МіГ-23, і ті були вщент розбиті.
Як буде зараз розвиватися ситуація, складно сказати. Річ у тім, що російські Су-30, Су-35 за визначенням є важкими мисливцями, мають більш далекобійні ракети. Зараз простежується навіть така тенденція інтеграції на Су-30 ракет, які використовувались тільки на перехоплювачах МіГ-31, дальність ураження там кілька сотень кілометрів. Тож може бути приблизно така ситуація, що російські літаки матимуть «довшу руку», а F-16 з ракетами AIM-120 AMRAAM стрілятимуть на меншу відстань. Але для цього потрібно, щоб вони змогли виявити ці F-16 вчасно, і перевели ситуацію у далекий ракетний бій.
Дуже люблю повторювати своїм курсантам: «Воюють не танки, а структури». Тут та ж ситуація: воюють не літаки, а – структури. Усе залежатиме як буде організована взаємодія. Недарма Швеція оголосила про передачу нам літаючих радарів SAAB-340. Це дуже важливий компонент, який допоможе підвищити ситуаційну обізнаність пілотів F-16.
Також постане питання рівня підготовки наших пілотів, бо навчитися пілотувати літак – це не лише його підняти в повітря. Потрібно ще й тактику повітряного бою засвоїти на новій для себе машині, що потребує практики та відповідного нальоту.
Розмовляв Віктор Біщук
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин