«На фронті побудувати дільницю неможливо». Віцеспікер ВРУ про те, чи можливі вибори під час війни

Фото: novynarnia

Чи будуть вибори в наступному році. Це питання стало актуальним після того, як про необхідність їх проведення заявив сенатор США від Республіканської партії Ліндсі Грем. Він сказав, що Україні настав час зробити наступний крок у становленні демократії і провести вибори у 2024 році.

У владі чіткої позиції щодо цього поки не сформовано. Хоча, під час нещодавнього візиту до Канади на пресконференції  Володимир Зеленський заявив, що «питання виборів зараз не актуальне через безпеку».

Але, окрім президентських, в 2024 році мали б відбутись і парламентські вибори. Що про це думають народні депутати, – в ефірі програми «Головне за день на «Першому  Західному» розповів перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.

«Є певні виклики. Про них і президент, і ми постійно говоримо. Це стосується голосування певних категорій, участі у виборах. Ми говоримо про дві категорії: наші військові, і тимчасово вимушені переселенці у Євросоюзі. Я був на фронті тиждень тому, то там побудувати дільницю неможливо і там взагалі не до виборів. З іншого боку, ми пам’ятаємо вибори за кордоном: черги величезні в консульствах. Тому що їх було 5 штук, зараз, здається, 6 консульств в Польщі. Зрозуміло, що з такою інфраструктурою ми обслуговування виборців не проведемо», – вважає Олександр Корнієнко.

Ще одна проблема виникає з виборами на окупованих територіях.

«Як тепер бути, коли є партійна система? Обирати 450 депутатів? А що тоді з представництвом тих територій? Там є дуже багато людей, які є за Україну. Ми пам’ятаємо, як звільнили Херсон, люди викопували прапори українські і вітали українське військо. Як з цим бути? Я думаю, навіть після 9 років окупації Криму і Донбасу, там також такі люди є і вони хотіли би проголосувати за українську владу. Тому виникає питання представництва цих територій і що ми цими виборами покажемо в такому випадку», – зазначає депутат.

Скриншот з відео

Крім того, за його словами, виникає питання грошей. Проводити вибори під час воєнного стану – недешеве задоволення. Навіть після перемоги, перші вибори будуть дуже дорогими через те, що доведеться організовувати тимчасові дільниці. Тому, коли в кулуарах йде обговорення цих проблем, виникає питання про доцільність. Але дискусію про це  ведуть західні партнери і це треба буде якось вирішувати.

«І вони не просто ведуть цю дискусію десь там. Вони приїжджають до Києва, дають прес-конференцію. Шанований сенатор Ліндсі Грем каже, що тут проблеми з демократією, треба щось думати і вирішувати», – говорить Олександр Корнієнко.

Він також звертає увагу на те, що на другому читанні знаходиться законопроєкт про зменшення конституційного складу Верховної Ради до 300 парламентарів, скасування мажоритарної системи та перехід лише до пропорційної виборчої системи, що може вплинути на виборчий процес. За нього залишилось тільки проголосувати. Але оскільки він змінює низку статей Конституції України, зробити це можна буде хіба після скасування воєнного стану.

оренда квартири Львів

Новини