Найважливішою зброєю, яку маємо надати Україні є далекобійні ракети ATACMS – конгресмен Дон Бейкон
- Неділя, 26 листопада 2023
Не всі представники Республіканської партії США висловлюють Україні свою безумовну підтримку. Однак американський конгресмен Дон Бейкон – один із найбільших прихильників України серед республіканців. Він переконаний, що Україні потрібно якомога швидше надати далекобійні системи ATACMS з радіусом дії до 300 км, протикорабельні спроможності, винищувачі F-16 та засоби радіоелектронної боротьби. Оскільки, маючи необхідний військовий потенціал Україна зможе перемогти Росію.
Однак, на думку Дона Бейкона, адміністрація Джо Байдена дуже спізнилася із рішенням про надання ATACMS та F-16. Про це він розповів у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний».
Відеоверсія розмови – тут.
– Чи є у Конгресі США консенсус щодо фінансування для України?
– Наша Республіканська партія зараз дуже розділена в думках. А між демократами та республіканцями думки поділилися 50 на 50. Втім я вірю, що більшість конгресменів підтримує продовження допомоги Україні. Переконаний, допомагати Україні залишатися незалежною державою, унеможливити реалізацію планів Путіна щодо захоплення України – в інтересах нашої національної безпеки. Хочу переконати ще більше республіканців у тому, що дійсно варто робити для нашої національної безпеки та України.
У грудні Конгрес США має вирішити три важливі питання
– Чи готові обидві партії в Конгресі США проголосувати за допомогу Україні ще до кінця цього року?
– Я вірю в це. Зараз ми затвердили тимчасове фінансування уряду США, що забезпечує фінансування видатків уряду до наступного року. Тож зараз слід працювати над заходами в питаннях національної безпеки. Дуже важливо затвердити фінансування для України та Ізраїлю. Вірю, що ми проголосуємо за обидва питання.
Ще є третє питання, яке ми повинні вирішити. Це – безпека нашого південного кордону. Там у нас великі проблеми. Знаю, що новообраний спікер Палати представників США Майк Джонсон хоче вирішити усі три питання: затвердити фінансування для передачі озброєння Україні, затвердити фінансування для Ізраїлю та вжити заходів для захисту нашого південного кордону. Маємо вирішити усі ці питання у грудні цього року.
– Видання «Politico» повідомило, що республіканці не підтримують допомогу Україні без згоди щодо питання захисту кордону. Чи стало питання допомоги Україні «розмінною монетою» у питанні торгів?
– Певною мірою, так. Я б не хотів, щоб так було, але маємо те, що маємо. Як представник Республіканської партії можу сказати, що ми не маємо достатнього рівня підтримки для забезпечення захисту південного кордону з боку демократів. Демократи хочуть затвердити допомогу Україні та Ізраїлю. Ми також «за», але ми також хочемо забезпечити захист нашого південного кордону. Намагаємося переконати демократів, що слід вирішувати усі три питання. Побоююся, якщо ми проголосуємо лише за допомогу Україні та Ізраїлю, то Демократична партія не підтримає жодних заходів щодо південного кордону. Через південний кордон до нашої країни прибуває 4,5 млн людей. Лише за 2 останні роки до США прибула така кількість людей, яка більш ніж удвічі перевищує населення штату Небраска. Наші школи та міста не можуть витримати таке неконтрольоване збільшення кількості населення. Ці люди потребують допомоги. Їм потрібна робота та їжа. А їх діти повинні ходити до школи. Ми не можемо дозволити собі щороку приймати до США мільйони людей. Спробує вирішити усі три питання. Втім я завжди говорю своїм республіканським колегам, що перемога України – в інтересах національної безпеки США.
США і надалі повинні допомагати Україні
– Пентагон змушений обмежувати кількість озброєння, що надається Україні через нестачу фінансування. Чому так багато часу займає затвердження фінансування для нашої держави?
– Згідний, що це не має займати так багато часу. За останні 2 місяці перед нами стояло багато викликів. Спікера Палати представників зняли з посади і ми були змушені обирати нового очільника Палати. Два рази поспіль наш уряд мало не припинив свою роботу через незатвердження фінансування. Аби уникнути шатдауну, мали затвердити тимчасове фінансування для нашого уряду до наступного року. Усе це відклало затвердження фінансування для України та Ізраїлю, а також питання безпеки південного кордону. Мені це дійсно не подобається. Адже ці питання мали вирішити ще минулого місяця. Однак я відданий роботі над тим, щоб США і надалі підтримували Україну. Вторгнення Росії до України є варварським актом. Те, що відбулося з Україною може відбутися і з Балтійськими державами. Америка не може дозволяти агресору захоплювати сусідню державу. Ми мусимо допомогти Україні.
– Ви згадали про новообраного спікера Палати представників Майка Джонсона. Чи готовий він досягти консенсусу щодо допомоги Україні ще до кінця року?
– Він чітко дав зрозуміти, що допомагати Україні – правильно. Путін – варварський диктатор, який захопив сусідню державу. Не можна ставати осторонь і не протидіяти агресору. Слід протидіяти Путіну. Спікер Палати представників Майк Джонсон публічно заявив, він знає, що ми зобов’язані допомагати Україні. Вірю, що нас спікер відданий досягненню консенсусу щодо підтримки України.
США вже надали Україні підтримки майже на 100 млрд доларів
– Але вчинки говорять голосніше, ніж слова…
– Так. Ми вже надали Україні військової та економічної підтримки майже на 100 млрд доларів. Але мусимо робити більше. Я неодноразово закликав президента Байдена надати Україні далекобійні системи ATACMS. Це – дуже точна система озброєння з радіусом дії до 300 км. Вважаю, що маємо надіслати до України і винищувачі F-16. Я – один із найбільших прихильників України серед республіканців. Втім, як Україна та інші держави, ми маємо власні проблеми, які слід вирішувати. Внутрішня політика така, що слід розробити план вирішення для усіх цих викликів. І зараз у США ми цим займаємося.
– Чи є серед республіканців розуміння того, що життя кожного українського воїна залежить від військової підтримки, що надається США та їх союзниками?
– Так. Моя поточна робота у тому, щоб переконати у цьому ще більше республіканців. Зараз Республіканська партія дійсно розділена щодо цього питання. Наш національний борг сягає 33 трильйонів доларів і ми намагаємося належно впорядкувати наш бюджет. Є й інші питання, які нам слід вирішувати. Вірю, що ми можемо усе це зробити. Допомога Україні – в інтересах національної безпеки США. Українці зараз дуже хоробро та інноваційно борються, захищаючи свою країну. Вам потрібна наша зброя для досягнення перемоги. Мені потрібно переконати в цьому інших республіканців. Втім, якщо ви розглянете рівень підтримки України з боку республіканців та демократів, то побачите, що більшість законодавців підтримують Україну. Упевнений, ми вирішимо це питання до кінця цього року.
Ніккі Гейлі – кандидатка-республікантка, яка підтримує Україну
– А чи впевнені ви в тому, що така розділена партія зможе затвердити фінансування для України ще до кінця цього року?
– Я впевнений. Але над тим потрібно буде важко працювати. Надто багато людей в нашій країні слухають російську пропаганду. Дуже багато неправди поширюється у соціальних мережах та телевізійних програмах. Нам потрібно, щоб лідери сказали: «Те, що ви слухаєте – неправда». Україна – демократична країна, яка хоче стати частиною західного світу та мати вільний ринок. І саме в наших інтересах допомагати Україні стати частиною вільного світу та захистити себе від Росії. Потрібно, щоб про це говорили такі лідери, як спікер Палати представників та кандидати в президенти від Республіканської партії, як до прикладу Ніккі Гейлі. До речі, вона говорить про це. Втім потрібно, щоб ще більше лідерів поширювали правду, щоб наші громадяни чули не лише брехню. Таким чином можна переконати ще більше людей у важливості підтримки України.
– Пряма економічна підтримка України з боку США допомагає стабілізовувати економіку ще з початку повномасштабного вторгнення Росії. Але чимало республіканців скептично ставляться до надання Україні прямої бюджетної підтримки. Яка причина цього скептицизму?
– Найбільша проблема, що постає перед нами – наш національний борг, що сягає 33 трильйони доларів. Він перевищує суму нашого ВВП. А що буде, якщо ми не зможемо повернути наш борг? Це – ключова проблема, що є складовою дискусії про пряму бюджетну допомогу Україні. На мою думку, Америка насамперед повинна зосередитися на наданні військової підтримки Україні, щоб ви могли перемогти Росію. Опісля ми вже можемо говорити і про економічний аспект. Також розумію, що ЄС надає Україні пряму економічну підтримку. Тож має бути відповідне партнерство за участі США та ЄС. Маємо продовжувати працювати у межах Альянсу як партнери, щоб допомагати Україні. Думаю, що інші країни також мають свої зобов’язання, як от Японія, Австралія та інші. Жодна країна не може самостійно протистояти Росії, Китаю та Ірану. Потрібна робота всього Альянсу. І США працюють над цим.
Щодо вашого питання, на це впливає розмір дефіциту нашого бюджету. Але якщо ми будемо допомагати Україні спільно з нашими партнерами, то нам все вдасться. Продовжимо робити це і в майбутньому.
Я більше зосереджений на військовій підтримці України
– Адміністрація Джо Байдена закликала Конгрес виділити 11 млрд 800 млн доларів напряму в бюджетну підтримку України. Чи підтримали б ви особисто таку пропозицію у Палаті представників?
– Я більше зосереджений на наданні військової підтримки. Америка дійсно може це робити. У нас є чудова зброя. Українці дуже хоробро борються. Тому я продовжу зосереджувати свою роботу на цьому. Також я б першочергово працював з Європейським Союзом, щоб надавалася належна економічна підтримка. Це моя рекомендація. Заразом потрібна спільна робота всього Альянсу, щоб допомогти Україні перемогти.
– А чи могли б США зіграти провідну роль в допомозі Україні щодо здійснення економічного спротиву, фінансування бюджету та відбудови?
– Ми вже зіграли відповідну роль, бо надали допомоги на понад 100 млрд доларів. ЄС також багато зробив для допомоги Україні. Я також працюю з Естонією, Литвою і Латвією. Це – маленькі країни, але вони надають Україні велику допомогу. Ми будемо робити ще більше в майбутньому
Україна для Путіна – лише перша зупинка
– Комітет із закордонних справ Палати представників Конгресу США підтримав законопроєкт, що передбачає передачу Україні заморожених російських активів. Чи готові ви підтримати цей закон в Палаті представників?
– Так, абсолютно. Це дуже розумний законопроєкт. Росія це саме та країна, яка, здійснюючи ракетні удари за участі авіації та артилерії, наносить шкоду всій Україні. Відбудова України має першочергово фінансуватися коштом російських активів. Я повністю це підтримую. Якщо в нас є борг перед Росією, наша країна не має оплачувати його, натомість передати ці кошти Україні для фінансування відбудови.
– Деякі республіканські виборці не схвалюють суспільну підтримку України. Який ваш особистий меседж для тих американців?
– По-перше, Україна це – демократія, яка хоче поліпшити свою систему вільного ринку та стати частиною західного світу. Ця країна хоче свободи для своїх людей. Росія захопила цю країну варварським чином. Путін дав чітко зрозуміти, що Україна є для нього лише першою зупинкою. Він хоче відродити старі кордон Радянського Союзу. Далі все може дійти до Балтійських держав, Польщі, Грузії та Азербайджану. Америка не може стояти осторонь, коли диктатор захоплює сусідню державу. У нас є зобов’язання, щоб працювати з Україною, допомогти захистити себе і перемогти. Якщо в нас не вийде, Україна не стане останньою державою, яка зазнає агресії. Далі можуть бути Балтійські держави і держави НАТО. У такому випадку ми самі будемо перебувати у стані війни. Наші сини і доньки будуть змушені воювати в Європі у Третій світовій війні. Але ми маємо попередити це вже зараз, завдаючи поразки агресору, яким є президент Путін.
Україна потребує американського озброєння і технологій
– Як ви оцінюєте поточну ситуацію на полі бою та в небі України?
– Знаємо, що близько 300 тисяч російських солдат були вбиті чи поранені на полі бою. Знищена майже половина російських танків. Усе через те, що українська армія дуже хоробро б’ється. Але все це потребує підтримки з боку американської армії, а саме озброєння і технологій. Маємо продовжувати робити це. Саме зараз Україна поступово досягає прогресу на полі бою. Звісно, ми б хотіли, щоб це було значно швидше, але росіяни побудували дуже потужні захисні лінії. Але, незважаючи на це, українці щотижня досягають прогресу на фронті, звільняючи захоплені Росією території. Слід і надалі підтримувати Україну, надаючи необхідне озброєння. За останні 2 роки ми вже надали Україні допомоги, що становить 10% від нашого оборонного бюджету. Зважаючи на цю підтримку, Україна проробила чудову роботу. Українці професійно використовують нове озброєння, зупиняють та відкидають росіян на полі бою.
– Головнокомандувач ЗСУ, генерал Валерій Залужний заявив, що винищувачі F-16 будуть менш ефективними, оскільки Росія поліпшила свої системи ППО. Чи допоможуть нам F-16, зважаючи на те, що жодна зі сторін не панує в повітрі?
– На мою думку, слід робити те, чого потребують українці. Ви неодноразово заявляли, що потребуєте F-16. Особисто я вважаю, що найважливішою системою озброєння, яку ми маємо надати Україні є далекобійні ракети ATACMS, оскільки їх неможливо перехопити. Їхній радіус дії сягає 300 км. Вони є дуже точними. Росіяни знають, що в України є зброя із дальність приблизно 100 км. Росія перенесла свою логістику на відстань, що унеможливлює нанесення ударів по них. Якщо ми надамо далекобійні ракети ATACMS, то українці зможуть бити по логістичних центрах та скупченні ворожої сили. Це може мати руйнівні наслідки для російських військових спроможностей. Першочергово маємо надати Україні ракети ATACMS. Я багато місяців тиснув на адміністрацію Байдена з цією вимогою. Вважаю, що адміністрація Байдена дуже запізнилася із цим рішенням. Також нам слід надати Україні протикорабельні спроможності, що ЗСУ змогли більш ефективно знищувати російські морські сили в Чорному морі. Ці спроможності є важливішими за F-16. Втім я підтримую надання Україні цих винищувачів, бо українські лідери заявляють про таку потребу. Заразом найбільш необхідною зброєю є ракети ATACMS.
Україні потрібні засоби радіоелектронної боротьби
– Чому адміністрація Байдена досі зволікає із наданням далекобійних ракет ATACMS з великим радіусом дії?
– Адміністрація Байдена завжди переживала, як росіяни сприймуть надання того чи іншого озброєння. Втім за кілька місяців вони таки надавали нове озброєння. Це необхідно робити швидше, бо українці потребують такої зброї вже зараз. А якщо чесно, потребували такої зброї ще 6 місяців тому. Адміністрація Байдена боїться ескалації і відповіді росіян. На мою думку, має бути лише дві червоні лінії: введення віз США в Україну та використання ядерної зброї. Зважаючи на ці червоні лінії, маємо надати такі військові спроможності українцям, які допоможуть перемогти у війні. Не вірю, що росіяни у відповідь підуть на більшу ескалацію. Думаю, адміністрація Байдена помиляється, відкладаючи надання далекобійних спроможностей.
– Генерал Валерій Залужний також заявив, що Україна потребує сучасних засобів радіоелектронної боротьби. Яким чином США можуть допомогти нам отримати перевагу в радіоелектронній боротьбі?
– Я 30 років займався радіоелектронною боротьбою в повітряних силах США. Якщо ви маєте належні засоби радіоелектронної боротьби, то можете глушити ворожі радари, системи навігації та зв’язку. Думаю, що не лише ми, а й НАТО може допомогти Україні. Велика Британія дуже добре вміє вести таку боротьбу. Союзники по Альянсу мають вивчати, яким чином ми можемо надати Україні засоби радіоелектронної боротьби. Українцям потрібно ліквідувати російські радари, системи навігації та зв’язку. Це полегшить ізоляцію російських сил на полі бою та їх подальше знищення.
Байден і Трамп можуть не стати кандидатами в президенти
– Чого особисто очікуєте від наступних виборів президента США?
– Соціологічні опитування показують, що президент Джо Байден лідирує серед кандидатів у Демократичній партії, а Дональд Трамп – серед республіканців. Але думаю, що за цей рік ще багато чого може змінитися. Більшість демократів насправді не дуже хочуть, щоб Байден був їхнім кандидатом. Вони побоюються, що він не зможе виграти. Натомість більшість республіканців, зважаючи на кримінальні провадження Трампа, також не дуже бачать його в якості свого кандидата. На мою думку, впродовж 4-5 місяців ми можемо побачити двох нових кандидатів в обидвох партіях.
Я – республіканець і прихильник політики, яку вів Рональд Рейган. Я б особисто підтримував такого кандидата, який вірить у можливість забезпечення миру через силу, кандидата, який здійснюватиме фіскальний контроль у роботі уряду, зменшить федеральний уряд і розумітиме, що сім’я це – найважливіша інституція в нашій державі. Я не впевнений, що кандидатами будуть саме нинішні лідери опитувань.
– Якого кандидата ви б підтримали особисто?
– Наразі я нікого не підтримав. Але колишня посол на губернатор Ніккі Гейлі якраз говорить риторикою Рональда Рейгена. Вона є дуже хорошим кандидатом серед інших. Також у неї дуже потужна позиція щодо підтримки України. Нещодавно вона говорила про тих, хто не підтримує Україну. Так само вона говорила про підтримку Ізраїлю. І вона права. Я сам є членом партії Рональда Рейгена. Він протистояв Радянському Союзу. На мою думку, зараз республіканці також повинні так робити. Ми не маємо бути ізолюціоністами. Заразом ми не маємо цього робити наодинці. У нас має бути потужний Альянс. Упевнений, що Ніккі Гейлі розуміє це краще за будь-кого.
– Чого має очікувати Україна у разі президентства Дональда Трампа?
– Він заявив, що може дуже швидко домовитися про мир. Але поки Росія контролює частину України, все залежить від того, що про це думають українські лідери. Маємо поважати український народ та українських лідерів. Не Україна здійснила вторгнення, а росіяни, які досі контролюють важливі частини території України.
Ще у 1990-их роках ми уклали угоду з росіянами, українцями та Європою в обмін на відмову від ядерної зброї. Ми зобов’язалися поважати територіальну цілісність України. Ця угода діє і сьогодні. Проведення будь-яких перемовин з Росією має мати підтримку з боку українських лідерів. Я не прихильник змушувати Україну до проведення перемовин, якщо українці не готові до цього.
Розмовляв Даніель Ткіє
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин