Вибухівку росіяни заклали у нижні відмітки Каховської ГЕС та водозливної греблі – гендиректор «Укргідроенерго»

Фото: Подробиці

Підрив Каховської ГЕС окупанти розрахували заздалегідь. Для того, щоб досягти бажаного, залучали російських проєктантів. Станція збудована так, що мала б витримати ядерний удар, тому було важливо точно визначити місця, де закладати вибухівку.

Для того, щоб відновити повноцінну роботу Каховської ГЕС знадобиться декілька років і чимало коштів. Однак точно оцінити рівень збитків та розрахувати вартість віднови, можна буде лише після деокупації території.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Ігор Сирота, генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго».

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Радіо Свобода

Ця дамба розрахована на те, щоб витримати ядерний удар

– Як саме було здійснено підрив Каховської ГЕС?

– Те, що російські окупанти збираються підірвати станцію ми знали у вересні минулого року, коли там ще були наші працівники. Вони вже тоді завозили вибухівку і завантажували її у нижні яруси станції. При цьому наших працівників туди не допускали.

Щоб завдати руйнувань такого характеру, потрібно було мати консультантів та проектантів з Росії. Саме вони могли показати, куди слід закладати вибухівку, щоб стався вибух на глибині 10 м під водою і при цьому його не було чути назовні. Тобто це все було розраховано. Тому усі інсинуації про те, що був розмив – не відповідають дійсності. Адже є бетонна плита, протяжністю від правого до лівого берега і під машинним залом, там є так звана «підводна галерея».

Є проектні розрахунки. Ця дамба розрахована на те, щоб витримати ядерний удар. Тому, щоб підірвати її ззовні, потрібна не ракета, а, як мінімум, 3 авіаційні бомби по 500 кг кожна. Ці бомби слід було скинути в одне і те саме місце, щоб досягнути цього характеру руйнувань, яке ми побачили.

Фото: Радіо Свобода

– Чи могли бути залучені до підриву водолази?

– Версія про те, що до цього могли бути залучені водолази також не відповідає дійсності. Адже для цього потрібно було завести сотні кілограмів вибухівки. Розуміємо, що жоден водолаз не міг би закласти нічого із зовнішньої сторони, під водою, під станцію або плотину.

– А якою є ваша версія того, що сталося?

– На наше переконання і переконання фахівців проєктних інститутів, вибухівку було закладено у нижні відмітки станції та водозливної греблі, які одночасно підірвали.

Поки води для охолодження Запорізької АЕС – достатньо

– Чи достатньо буде води для охолодження Запорізької АЕС?

– Вище по каскаду, звичайно, будуть обмеження в режимі Запорізької АЕС. Також ми намагаємося максимально накопичити воду і не спрацьовувати її зараз, коли відбувається підтоплення.

Станом на сьогодні, у них є свої охолоджуючі ставки. Станція не працює. Тому у перші місяці цього буде достатньо.

– Чи вистачить питної води для потреб населення? І які варіанти вирішення цього питання?

– Пропрацьовуються ідеї. Адже тут найважливішим є ефективність і швидкість, не говорячи про цінову політику. Такі проєкти неможливо зробити швидко. Для цього потрібно 1-3 місяці. Зараз – літо і сільське господарство дуже потребує цієї води.

Для того, щоб доставляти питну воду людям, будуть швидко добуватися нові свердловини. Буде здійснюватися підвіз питної води. Для кардинального вирішення цього питання знадобиться 1-2 роки.

Є інші заходи, що дадуть можливість перекидувати воду з верхнього водосховища в Запоріжжі і забезпечити нею міста.

Фото: УНІАН

Щоб збудувати дві перемички на Каховській ГЕС знадобиться 6 років

– Чи є вже план того, як відбуватиметься відновлення Каховської ГЕС?

– Зараз маємо попереднє рішення того, що будемо робити. Для цього у проєктного інституту замовили деталізований проєкт. Він буде розроблений протягом місяця.

Скажімо для того, щоб збудувати дві перемички з верхнього і нижнього б’єфу знадобиться, приблизно, 6 років. Адже доведеться демонтувати станцію, будувати станцію. Але насамперед будемо будувати перемичку з верхнього водосховища, щоб дати можливість накопичувати воду у Каховському водосховищі. Це – тривалий період часу. Якщо буде хороший наступний паводок, то зможемо наповнити водосховище на 60-70%, не більше. На це потрібно 1,5-2 роки, щоб вийти на відмітки, які були до підриву станції.

Фото: ДСНС

– Чи фіксуєте збитки, завдані російськими окупантами для того, щоб у майбутньому розраховувати на відшкодування?

– Минулого року, після окупації станції, вони спалили 2 гідроагрегатори, 2 трансформатори, електричне обладнання. Тоді ще були наші працівники. Вони отримали фото і ведеофіксацію руйнувань, зафіксували все. На підставі цього ми написали заяву і подали позов. Це був позов на 17,5 мільярдів. Це лише частина обладнання. Позов прийняли і відкрили провадження.

Але ми розуміємо, що сьогодні масштаби – зовсім інші. Будемо це все документувати і подавати. Але поки рано щось робити. Оскільки першого дня це були одні об’єми, зараз – інші. Тобто руйнування такого масштабу і характеру ніде ні в кого не відбувалися і це важко одразу оцінити.

Нам потрібно 1-2 місяці, щоб вода зійшла і ми могли все оцінити. А ще краще, коли буде деокупація, ми зможемо відгородити і побачити все, що відбулося. Тоді будемо розуміти, скільки потрібно коштів на ліквідацію: на перемичку, на осушення, на демонтаж. Зробимо обрахунки та озвучимо нові цифри. Опісля будемо подавати в Європейський Суд і вимагатимемо відшкодування від Росії.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини