«Вирішальним буде маневр, швидкість просування та логістика» – Олег Жданов про наступ ЗСУ

Фото ілюстративне: ЗСУ

Якою є імовірність масованого ракетного удару ворога і яким саме він може бути, чи збільшилася далекобійність нашої зброї, причина появи в Ісландії «Літака судного дня», чи втікатимуть росіяни з півдня і чи втримаємо ми Бахмуту програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Олег Жданов.

«Аби дотягнутися дронами до Західної України»

– В оперативному командуванні «Південь» попереджають, що новий ракетний удар РФ може бути точковий і кількома хвилями. Коли є ймовірність, що він відбудеться?

– Росіяни можуть вивести в Чорне море одразу кілька носії ракет «Калібр» і вдарити, а можуть – довбати по кілька ракет і групами «Шахедів», щобдратувати нас, а також – спробувати влучити в якийсь об’єкт інфраструктури чи військовий.

– Британська розвідка повідомила, що вони виявили місце з якого росіяни запускають «Шахеди» і це – Брянська область. Це робиться для того, щоб дістати до Києва?

– Думаю, що не стільки для Києва, скільки дотягнутися дронами до Північної і Західної України. З Брянську найближче до цих територій. Це для ворога зараз головна проблема, бо вони вважають, що постачання нової зброї здійснюється саме через Західну Україну.Хоча унас з Польщею більше 1 тис км кордону і миможемо перетинати його у будь-якому місці.

«Будуть суто безпілотники – вони ефективні»

– У РФ заявили, що збили над Кримом 10 українських безпілотників. Крім того, у Підмосков’ї і в Брянську була бавовна. Що це було і чи слід очікувати чогось важчого з нашого боку, ніж БпЛА?

Навряд. До речі, один з представників з Офісу президента вже заявив, що Україна до цих ударів непричетна. Навряд чи там з’являться ракети, тим більше з дальністю понад 500 км.

Думаю, будуть суто безпілотники, адже і вони ефективні.Ми це бачилина власному гіркому досвіді, коли «Шахеди» влучали внафтову базу, завод чи торговий центр. Це завдає дуже великої шкоди.

– І навіть, якщо БпЛА не долітає до місця призначення, то спричинює тривогу в Росії…

– ППО Росії ніхто особливо не вдосконалював, напевно, й не допускали, що щось буде заходити в повітряний простір РФ.Росіяни завждипозиціонували себе, як нездоланними. А ось факт розміщення їх засобів ППО на дахах будинків вказує на те, що навіть їх військові мають сумніви в їх ефективності. Розуміють, що будуть «прильоти» і надалі.

Так виглядає, що в нас з’явилося щось, що здатне летіти уже поза 100 км. Уже не такою великою видається відстань до Приазов’я, про що свідчать удари по місцях базування окупантів в Маріуполі.

В Оперативному командуванні «Південь» кажуть, що тепер «віддаленість для нас це відносне поняття». Чим можемо туди діставати? На дев’яносто кілометрів – боєприпаси «Himars», які зроблені на основі авіаційної бомби малого діаметру. Нам обіцяли їх.

«Літак судного дня» – це трошки перебільшення»

– Поясніть, що це за літак E-6B Mercury, який прилетів в Ісландію? Чому його називають «Літаком судного дня» і що це означає в українській і глобальній ситуації?

Це трошки перебільшення. «Літак судного дня» – це командний пункт на (базі Боїнга 747), призначений для президента США, з якого він може керувати усіма силовими структурами, зокрема і ядерними силами. Це й же – трішки нижчий за рангом літак – командний пункт ВМС США, який тримає зв’язок з підводними човнами, котрі можуть нести і ядерну зброю. Швидше за усе, журналісти саме тому так його назвали.

Ситуацію потрібно розглядати комплексно – Захід дзеркально посилює своє угруповання навколо європейського континенту. Зокрема, 20 тисяч військових США перекидають в Європу і, скоріш за усе, вони дислокуватимуться десь ближче до Східних кордонів НАТО. Це можуть бути Польща, Румунія і країни Балтії. Також у Середземному морі перебувають дві авіаносні угруповання, а це більше ста суден. І плюс – передислоковують такі літаки,  як І-6Б Меркурій. Це дуже потужне угруповання.

Фото: U.S. European Command (EUCOM)

– Тобто, укріплення кордонів Польщі і Фінляндії – це дзеркальні кроки у відповідь на ескалацію з боку РФ?

Більше на ядерні заяви Росії. Збільшення війська РФ, я би відніс до проблем України, саме ми виступаємо щитом безпеки для НАТО. Інша справа заяви і погрози Путіна, який хапається за ядерний дрючок. До речі, є відео, на якому росіяни навколо Москви ганяють міжконтинентальні балістичні ракети, що викликає паніку серед місцевих. Їхні військові кажуть, що так готуються до 9 травня…

Так що кроки США і Заходу більше є реакцією на російські заяви. Вони демонструють Путіну, що може бути випереджувальний удар з боку США. До речі, в квітні 2022 були перші заяви Джо Байдена і Бориса Джонсона про те, що вони залишають за собою право превентивного удару у разі спроб РФ застосувати ядерну зброю. Допустимо, есмінець бойової охорони авіаносця може дати залп від 70 до 90 ракет «Томагавк», з дальністю пуску 2,5 тисячі км. До Москви точно дістануть.

Скрін з відео: Перший Західний

«Україна прийде за своєю територією і буде її звільняти»

– Пане Олеже, що відбувається на українських фронтах? Так виглядає, що росіяни збираються відходити з Олешок, Скадовська, лівобережної Херсонщини і рухатися ближче до Криму.

– Ні, втікати вони не будуть і без бою не підуть. Хіба що буде такий наказ.

Це може бути дотичною ознакою. Вони розуміють, що бій буде і це лише питання часу, тому уже почали вивозити свої сім’ї. Тож це більше ознака того, що вони готуються до оборони.

– Вони також вивозять свої сім’ї і з Криму. Генштаб ЗСУ зауважив таке в Перевальному

– Ви ж розумієте, що це у Путіна немає інших варіантів: або Крим російський, або ж нічий. А люди ж мають мізки, розуміють, що Україна туди повернеться. Є міжнародно визнані в 1992 році кордони, зокрема Україна з РФ навіть їх демаркацію провела. Вони самі усе підписали. То ж росіяни розуміють, що Україна буде звільняти Крим.

Росіяни риють в Криму окопи. Фото: росЗМІ

«Вирішальним буде маневр, швидкість просування та логістика»

– Якщо говорити про контрнаступ на півдні, то зважаючи на те як окопалися там росіяни, територію доведеться вигризати по кілометру?

Вирішальним буде маневр і швидкість просування. І той же Мелітополь, який вони намагаються перетворити на суцільний укріпрайон, можна оточити і позбавити шляхів забезпечення. Не думаю, що рсіяни довго там протримаються.

Наша логістика має швидко реагувати на просування вглиб оборони противника і забезпечувати ЗСУ усім необхідним, щоб вони не зупинялися. Можна провести наступальну операцію, а потім вже зачищати територію, яку звільнимо.

Оборона Бахмута. Фото: Донбас оперативний

«Думаю, Бахмут будемо утримувати»

– Кілька слів про Бахмут. Що там відбувається і наскільки відповідає дійсності інформація про те, що місто в оперативному оточенні росіян?

– Ні, оперативного оточення немає, але ситуація на межі. Її може виправити підхід резервів. Генеральним штабом було прийнято рішення про переведення туди додаткових підрозділів. Але Бахмут поки що забезпечується і обороняється.

В Міноборони заявили, що Бахмут для нас має не лише політичне значення, а й військове…

– На мою думку, тут все ж більше політики. Чому? Бо у нас наступний рубіж оборони проходить  перед Часовим Яром, а там розташовані висоти, які дозволили б нам зайняти більш вигідну позицію. До речі, ці ж висоти не дадуть повністю зімкнути кільце навколо Бахмуту. Можемо тримати під вогневим контролем коридор до самого міста.

Скрін з відео: Перший Західний

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини