Взимку можуть бути не лише графіки відключень електроенергії, а й – споживання газу – експерт з енергетики

Фото: ВВС

Прийдешня зима буде складною. Українцям слід готуватися до відключень електроенергії. Однак, якщо цьогоріч буде припинено транзит російського газу, цілком реально, що застосовуватимуть і графіки відімкнень цього виду палива.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Юрій Корольчук, експерт інституту енергетичних стратегій.

Відеоверсія розмови – тут.

Навіть без ракетних ударів матимемо проблеми в енергосистемі

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зазначив, якщо масовані ракетні удари росіян по нашій енергетичній системі повторяться, то тепер вони будуть дещо іншими. Чим вони можуть відрізнятися?

– Мені важко судити про це з військової точки зору. Я також чую багато припущень про те, що взимку будуть ракетні удари. По-перше, потрібно розуміти, що минулого року була тепла зима і енергосистема це витримала. А по-друге, вона ще була цілісною. Ракетні удари завдали шкоди, вони порушили її цілісність.

Зараз на ремонт вивели один із блоків АЕС. Виник певний дефіцит електроенергії. Це збільшило навантаження і на інші блоки, і на теплові генерації, і на Укргідроенерго, яке активно використовує і зливає воду. Умовно перенесемо це все на зиму, коли стане холодно і вдарять морози. Навіть без ракетних ударів ми матимемо проблеми в енергосистемі. Добре, що про це говорять. Бо минулого року до жовтня всі сиділи тихо, як партизани і ніхто не попереджав, що можуть бути проблеми і що українцям потрібно запасатися генераторами, свічками, батарейками. Цьогоріч той, хто мав можливість купити, до прикладу, генератор вже це зробив. Але у більшості населення коштів на це немає.

То чого ж очікувати українцям взимку?

– Українцям потрібно розуміти, що зима буде складною. Єдиний, чітко виконаний момент – Теплокомуненерго приблизно на 70% забезпечило себе генераторами, які у випадку відключення електроенергії дозволять працювати 3-7 діб, залежно від запасу. Тобто тепло і водопостачання у людей буде. Складніше доведеться людям у сільській місцевості. Хто самостійно придбає собі генератор, той матиме певні привілеї. Тим, в кого є твердопаливні котли, але без використання електроенергії, також буде легше.

Загалом ситуація не є аж надто оптимістичною. І державі також потрібно продумати сценарії, щоб вжити відповідні заходи.

Вартість газотурбінної станції – близько мільярда доларів

Днями премєр-міністр України Денис Шмигаль сказав, що одним із способів захисту від ворожих атак є децентралізація генерації, оскільки «російські терористи атакуватимуть насамперед статичні великі електростанції, але не зможуть уразити пересувні невеликі обєкти». На вашу думку, чи дієвим буде такий крок і як досягти децентралізації?

– Якщо говорити про удари по великих об’єктах: електростанціях, ТЕЦ, то це – одна локація. А коли є 20-30 таких місць, то це розпорошує сили ворога. Але ми повинні розуміти, що головною проблемою і минулого року, і цього року залишаються удари по підстанціях. До речі, Львівський, Київський, Одеський і Харківський енерговузли це – 4 слабкі місця. Вони давно відомі і Укренерго, і Росії, бо це – відкрита інформація. Росія цілеспрямовано била по них знаючи, що це буде створювати дисбаланс всієї енергосистеми.

До речі, покладати великі надії на імпорт електроенергії також не варто. Так, він забезпечить певні поставки електроенергії, скажімо, для Західного регіону, але доставити цю електроенергію на Схід чи Південь України практично неможливо. Дефіцит буде залишатися. Тобто людям потрібно готуватися до відключень. Влада це визнає, але реальних пропозицій не має. Дійсно, можна було б розглянути варіант побудови невеликих газотурбінних станцій на 200-400 мегават. Однак привезти і поставити їх – дуже дорого. Чим менша станція, тим дорожче вона обійдеться. Вартість кожної – близько мільярда доларів. Ця думка пролунала, але зреалізувати її – практично нереально.

Можна ставити маленькі газотурбінні, бензинові, дизельні станції, потужністю 1-20 мегават. Але, якщо завершиться війна і ситуація стабілізується, вони використовуватися не будуть. Натомість станції на 200-400 мегават можна буде інтегрувати в систему. Однак починати думати про це зараз – трохи запізно.

А що реально можна зробити до початку зими?

– Є генератори. Але у багатоквартирних будинках це – не вихід із ситуації. У приватних будинках також не всі зможуть собі дозволити такий варіант.

Потрібно розуміти, що найважливіше це – газ. Минулого року питань із газом не виникало, бо Росія не відключала транзит російського газу через Україну. Але якщо цього року транзит припиниться, тоді запасів газу, закачаного у наші підземні сховища (планується 14,5 мільярдів кубів), буде замало. Якщо таке трапиться, то нам доведеться із підземних сховищ Західної України качати газ у всі регіони. Тоді ми побачимо не лише графіки відключень електроенергії, а й графіки споживання газу. Тобто ми будемо споживати газ через кожні 5-6 годин. Це також – проблема для системи. Вона понижує ефективність ГРП (газорегуляторних пунктів). Проте це може бути виходом із ситуації.

Розмовляла Ніна Сукач

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини