«Я бачив Україну, вона є живою». Конгресмен про Байдена, Трампа та далекобійні удари по РФ

Фото: Theukrainians

Президент Володимир Зеленський представить свій «план перемоги» лідерам країн-союзників, які зберуться на засіданні контактної групи у форматі «Рамштайн» 12 жовтня. «Рішучість наших партнерів і зміцнення України – це те, що може зупинити російську агресію», – зазначив він. Раніше президент України повідомив, що українська й американська команди уже працюють з усім, що було обговорено під час його візиту до Нью-Йорка та Вашингтону і вже готуються до зустрічі в «Рамштайні». За його словами, це буде особливий «Рамштайн» і від України партнери отримують усі деталі та аргументи, як забезпечать результати найближчими місяцями і на фронті, і в дипломатичній роботі.

Про візит президента Зеленського до США, перемовини з лідером США Джо Байденом, кандидатами Камалою Гарріс та Дональдом Трампом і про перспективи затвердження допомоги Україні наступного року – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» конгресмен Джефф Девіс.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Flickr

«Усе рухається у правильному напрямку»

– Якими ви бачите результати зустрічей президента Зеленського із Джо Байденом, віцепрезиденткою Гарріс і еспрезидентом Трампом?

– Для президента Зеленського було важливо приїхати сюди і висловити свої аргументи на користь додаткової підтримки України. Багато хто у Конгресі та у Пентагоні хочуть, щоб Україна мала можливість використовувати ракети ATACMS та інші системи для ударів на далекі відстані. Вважаю, що дозвіл можуть таки надати.

Справа в тім, що Путін не в змозі зробити щось більше, ніж блефувати. Зважаючи на те, з якими викликами він стикається усередині країни. Його погрози є порожніми, враховуючи, що китайці, іранці та північнокорейці підтримують його атаки на мирних українців протягом майже двох років.

Фото: Голос Америки

– А чому президент Джо Байден досі не дозволив Україні бити по РФ західної зброєю?

– Багато, хто в нашій армії не погоджується з Байденом, зокрема міністр оборони Ллойд Остін та голова Об’єднаного комітету начальників штабів Чарльз Браун. Також багато сенаторів і конгресменів з обох партій. Навіть держсекретар Блінкен підтримує це, враховуючи його дії за лаштунками. Однак радник з питань національної безпеки Джейк Салліван і безпосередньо президент надто обережно діють. Вважаю, що США уже перейшли через погрози Путіна, тож слід діяти.

Для Зеленського було важливо приїхати у США і зустрітися з конгресменами, незалежно від того, якою була публічна інтерпретація їх. Критично важливо підтримувати ці контакти, особливо в умовах наближення президентських виборів.

Дискусія щодо далекобійних ударів не закінчена. Сподіваюся, що дозвіл нададуть вже найближчим часом, зокрема до кінця жовтня, або ж після виборів у листопаді. Британці, до речі, дуже активно лобіювали це питання. Крім цього, інші партнери по НАТО продовжують виступати за дозвіл ударів по РФ. Думаю, що усе рухається у правильному напрямку.

«Це була просто екскурсія по заводу»

– Маєте на увазі дозвіл для України бити по Росії за допомогою британських крилатих ракет Storm Shadow… Чи є шанси того, що США дозволять бити по РФ далекобійними ATACMS?

– Переконаний, що це має бути зроблено, це допомогло би Україні обмежити здатність росіян атакувати енергетичну інфраструктуру та вбивати мирних жителів.

Росія вийшла далеко за рамки адекватності. Їхній підхід до війни полягає у вбивстві та грабежі, доки вони не досягнуть свого. Є лише один спосіб впоратися з цим – силою. Водночас, чим раніше цей дозвіл Україна отримає, тим буде краще.

– Також під час візиту Володимира Зеленського до США були певні складні моменти. Спікер Палати представників Майк Джонсон вимагав звільнити посла України у США, оскільки президент України відвідав завод із виробництва боєприпасів у Пенсільванії. Спікер заявив, що це був політичний захід на підтримку Демократичної партії – ви теж так вважаєте?

– Абсолютно ні. Усе це було роздуто меншістю антиукраїнських конгресменів. Подібне було і в часи Другої світової війни. Тоді теж були політики, які підтримували допомогу союзникам, а були і інші, які виступали проти цього, адже не хотіли втрачати гроші.

Вважаю, що люди з передвиборчого штабу Трампа тиснули на Конгрес та роздули це питання. Президент Зеленський не зробив жодних політичних заяв. Це була просто екскурсія по заводу.

На жаль, молодий спікер, роблячи такі заяви, більше зважав на внутрішні питання Республіканської партії, а не на міжнародну дипломатію. Його заклик про звільнення посла України у США Оксани Маркарової через візит на завод є дурницею. Загалом, людям слід ігнорувати більшу частину цих політичних ігор протягом наступних тижнів.

Фото: Офіс президента

«Підтримка України має бути в пріоритеті»

– Як сказав президент Зеленський, згідно з нашою Конституцією, він може обговорювати це питання лише зі спікером українського парламенту. Також чули нову риторику від експрезидента США Дональда Трампа перед зустріччю із Володимиром Зеленським – він заявив, що навіть найгірша угода з РФ була би кращою для України, ніж те, що зараз є, – згодні з цим?

Зовсім ні. Ця війна – випробування волі. І, зрештою, не бачу можливості для проведення переговорів. Адже Росія вимагає від українського народу відмовитися від суверенітету, незалежності, свободи. Американці також не погодилися би на такі умови і ми це робили багато разів у нашій історії.

У цьому випадку я б ігнорував риторику Трампа. Іноді він займає дві позиції в одній розмові, або в один день. Перед зустріччю з президентом Зеленським, він сказав деякі речі, які не узгоджувалися з політикою Сполучених Штатів, однак наступного дня Трамп був більш виваженим.

Усе ще вірю в те, що незалежно від того, хто переможе на виборах президента США, підтримка України буде пріоритетом. Вважаю, що Німеччині теж потрібно активізуватися. Історичну спадщину Джо Байдена і Олафа Шольца запам’ятають набагато краще, якщо вони будуть діяти рішучіше проти тирана.

Якщо візьмете до уваги економіку США, інших країн НАТО та наших азійських союзників, які є справжніми демократіями, то сукупний розмір їх економік у 33 рази більший, ніж РФ. Крім цього він в у два рази перевищує розмір китайської економіки.

Якщо захід стоїть на боці України, то він повинен збільшити підтримку, тому що це найважливіша геополітична боротьба цього століття. Захід і волелюбні люди не можуть програти. Маємо твердо стояти і мати сильну волю, щоб перемогти. Ми це можемо зробити і Путін це знає.

Вважаю, що ситуація в Україні критична. Адже ця війна може стати початком глобального конфлікту. Зупинивши цей напад і ослабивши РФ, маємо більше шансів у довгостроковій перспективі уникнути глобальної війни.

Фото: BBC

«Трамп може займати різні позиції одночасно»

– Як можете оцінити результати перемовин Зеленського і Трампа, як сприйняли їх заяви?

– Не аналізую це як щось окреме. Президент Зеленський продемонстрував велику дипломатичну майстерність. Після того, як його кілька днів до цього образили на мітингу Трампа, він, маючи сильний характер, таки наполіг на зустрічі з ним. І ми побачили набагато серйозніший тон з боку Трампа на пресконференції.

Знову ж таки, він може займати різні політичні позиції одночасно. На мою думку, слід врахувати заяви Трампа після зустрічі із Зеленським. Вірю, що навіть у разі його президентства ми все одно зможемо надати сильну підтримку Україні.

– Якими бачите можливі сценарії для України у разі приходу до влади Дональда Трампа?

– Залежить від того, хто йому буде радити і які люди увійдуть до його команди в Білому домі. За лаштунками тривають дискусії щодо цього.

Однак, кого би він не обрав, усі ці люди мають бути затверджені Сенатом США, тому це питання залишається відкритим. Якщо люди, які будуть прихильними до України, займатимуть ці посади, тоді побачимо продовження підтримки. Відверто кажучи, якби Трамп дослухався би до порад сенатора Тома Коттона (Брайант Томас «Том» Коттон – американський політик з Республіканської партії) та колишнього держсекретаря Майка Помпео (державний секретар США (2018–2021 роки), директор ЦРУ (2017–2018)), тоді США зайняли би жорстку позицію щодо РФ.

Путіну тоді довелося б багато від чого відмовитися. В іншому випадку ми б надали надпотужну допомогу українському народу. Закликаю до такого ж кроку Німеччину. Також Франція повинна активізуватися ще більше. Оскільки це в інтересах усіх, то бачимо мобілізацію в інших країнах, зокрема на східному кордоні НАТО: країнах Балтії, Польщі та Румунії.

Фото: росЗМІ

Винятком є дивна ситуація, коли прем’єр Віктор Орбан та його помічник з питань політики, заявили, що якби РФ погрожувала напасти на Угорщину, то Будапешт не вів би оборонної війни. Мене це дуже розсмішило, адже це ознака політичної слабкості.

Слід порівняти цю заяву із словами президента Зеленського після початку вторгнення 24 лютого. Тоді Захід пропонував йому евакуацію, а він відмовився від неї і став прикладом для світу. Зеленський сказав, що йому потрібні боєприпаси. Це є відображенням того, що я побачив під час візиту в Україну. Зокрема, людей, які дуже серйозно ставляться до оборони країни.

Це звісно не легко. Історично, це ніколи не легко, але така боротьба – це велика заслуга українського народу. Україна змінила обличчя сучасної війни. І потрібно вивчати це на заході: НАТО, США мають зрозуміти ці уроки.

«Моральний дух, який я побачив, дуже вразив»

– Що вас найбільше вразило під час візиту в Україну і коли плануєте знову повернутися до нашої країни?

– Сподіваюся, що найближчим часом. Брав участь у гуманітарній місії, яка доставляла машини швидкої допомоги, авто для евакуації поранених, медичне обладнання та системи зв’язку. Коли прямували до України з Польщі, то зустріли кілька інших гуманітарних організацій, які теж надавали підтримку.

Моральний дух, який я побачив, дуже вразив. Бачив, родину, яка збирала гроші, щоб купити безпілотники для своїх близьких у підрозділах на передовій. Це є ознакою великої відданості обороні своєї країни. Я не бачив нічого подібного у вільних країнах на заході з часів Другої світової війни, коли люди збирали металобрухт та надсилали продукти; робили усе, що могли. Бачив це також у Великобританії.

Те, що сказав президент Трамп, – абсолютно неправильно. На своєму мітингу він заявив, що України більше немає, через великі руйнування. Я бачив Україну, вона є живою. Українці кидають виклик погрозам Путіна і, попри ракетні обстріли, вони живуть. Пишаюся таким народом, який, я вважаю, неможливо перемогти. І для вільних країн заходу важливо допомагати, підтримувати вас. Сподіваюся побачити Україну в НАТО і, зрештою, повністю інтегрованою із західною Європою та США.

Фото: BBC

«Кандидати йдуть нога в ногу»

– Також хочу обговорити з вами внутрішню політику США – що думаєте про поточні результати виборчих соціологічних опитувань? Як оцінюєте шанси обох кандидатів?

– Вони йдуть нога в ногу. У нас трішки інша виборча система. Наші засновники і наша Конституція дали змогу меншості завжди мати право голосу. Це для того, щоб одна партія не могла нав’язати свою волю усім.

Насправді, більшість штатів в Америці заздалегідь продемократичні чи прореспубліканські. А ще близько дев’яти штатів інколи підтримують демократичного чи республіканського кандидатів.

Саме зараз доля виборчих перегонів вирішується у трьох штатах: Пенсільванії, Північній Кароліні та Джорджії.

Також результати опитування виборців у кількох штатах знаходяться в межах статистичної похибки. Тож перемога може бути і за Гарріс, і за Трампом і усе тому, що є менша кількість виборців, які ще не визначилися. Водночас, спілкувався із деякими аналітиками, яким довіряю і які свого часу точно визначили результати виборів, вони вважають, що Камала Гарріс має невелику перевагу, яка дасть змогу їй перемогти.

Щодо Конгресу, то пройдуть обидві партії. Республіканці, ймовірно, будуть контролювати Сенат, хіба що за наступний місяць станеться щось надзвичайне. А демократи, ймовірно, – Палату представників. Тому є необхідність співпраці та перемовин між ними. Для ухвалення законів потрібно 218 голосів у Палаті представників та 60 – у Сенаті. І, знову ж таки, я впевнений, що, зрештою, для України усе складеться якнайкраще.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

оренда квартири Львів

Новини