Підакцизні товари, фінпослуги, гральний бізнес мають перевірятися – Галина Васильченко
- Вівторок, 04 липня 2023
Верховна Рада України ухвалила змінений законопроєкт №8401. Відповідно до цього документа, з 1 серпня передбачено скасування єдиного податку у 2%; автоматичне відновлення ПДВ для тих суб’єктів, у кого реєстрація платника податку на додану вартість була призупинена; відновлення перевірок підприємців, які займаються підакцизними товарами: алкоголем, тютюном, паливом, гральним бізнесом та наданням фінансових послуг.
А з 1 жовтня повертається відповідальність за невикористання касових апаратів.
Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповіла народна депутатка України Галина Васильченко.
Відеоверсія розмови – тут.
З 1 серпня скасовується спрощена система оподаткування
– Чому ви не голосували за законопроєкт №8401?
– Це – законопроєкт, що стосується повернення оподаткування на довоєнний період. Я завжди захищаю інтереси дрібного, малого, середнього бізнесу, «білого» бізнесу, який чесно зареєстрований, сплачує податки та створює робочі місця. Зараз, в умовах війни, усьому бізнесу – важко. У лютому, під час засідання комітету, коли цей законопроєкт розглядався вперше, я голосувала «проти». Наприкінці травня він був прийнятий у першому читанні. Між першим і другим читанням нам у комітеті вдалося суттєво поліпшити норми для бізнесу.
Я подала до цього законопроєкту близько 30-ти поправок. На жаль, всі вони були відхилені. Також я ставила багато поправок у сесійній залі. Однак вони не назбирали достатньої кількості голосів. Відтак, я не підтримала цей законопроєкт.
Із позитивного – нам вдалося узгодити норму про те, що має бути продовжений мораторій на перевірки для бізнесу до завершення воєнного стану, за виключенням кількох видів діяльності. Це види діяльності, пов’язані з підакцизними товарами, гральним бізнесом, фінансовими послугами. У ці сфери перевірки будуть повернуті.
Окрім того, є повернення рівня оподаткування з 2% до 5%. Це – те, що стосувалося 3-ої групи фізичних осіб-підприємців і загалом юридичних осіб, які мали можливість під час воєнного стану перейти на спрощену систему оподаткування і на 2% з обороту. Тепер вже ця можливість скасовується. Тож з 1 серпня буде можливість працювати відповідно до такого оподаткування.
– Для цього людина, котра працювала згідно з цією спрощеною системою повинна подати заяву та вибрати собі систему оподаткування, комфортну для ведення бізнесу?
– Так. Якщо людина цього не робить, її автоматично буде переведено на ту систему оподаткування, на якій вона була до початку дії цієї норми.
– А якою буде ситуація зі сплатою єдиного податку?
– Для 1-ої, 2-ої групи ФОПів повертається обов’язкова сплата податків, зокрема єдиного податку. Нагадаю, що з початку воєнного стану найдрібніші підприємці мали можливість не платити такий податок.
Якщо розглядати цей законопроєкт в комплексі, то його можна виділити у три окремі блоки.
Перший – стосується оподаткування. Я провела дуже багато консультацій із бізнесом щодо цього законопроєкту. Зокрема, 6 червня, у Львові, відбулися великі публічні дискусії. У підприємців не було суттєвих зауважень щодо самого оподаткування та ставок оподаткування. Вони розуміють, що в час війни ми усі повинні сплачувати податки, які використовуються для оборони держави. Більше того, підприємці 1-ої, 2-ої групи ФОПів навіть при тому, що були звільнені від сплати податків, продовжували це робити, оскільки розуміли важливість цієї дії.
Більше дискусій було навколо двох інших блоків цього законопроєкту. Це те, що стосується перевірок та застосування штрафних санкцій у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій. Щодо перевірок, то нам вдалося досягнути певного консенсусу. Ми добилися продовження мораторію, окрім тих категорій, які я зазначила. І це – об’єктивно. Адже підакцизні товари, фінансові послуги, гральний бізнес мають перевірятися.
Відновлено перевірки для всіх, хто торгує підакцизними товарами
– Ви згадали про реєстратори розрахункових операцій. Яка відповідальність передбачена для тих підприємців, котрі не мають касового апарата?
– Перевірки і відповідно штрафи повертаються для всіх, хто торгує підакцизною групою товарів. Йдеться про всі інші категорії для яких далі діє мораторій. Для них до 1 жовтня неможливо буде застосувати штрафних санкцій у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій.
З позитивних норм, що вдалося прийняти між 1-им та 2-им читанням, це – «спрощений чек», тобто щоб підприємці не були змушені вести і «вибивати» складну інформацію, яка дозволяє адміністрування та проводити видачу відповідних чеків під час продажу товарів.
Зараз дуже важливо, аби на підзаконному рівні Міністерство фінансів України прийняло всі необхідні зміни у свої накази, але «спрощений чек» це те, про що підприємці говорили роками.
– Також у законопроєкті передбачено зміни, що стосуються діяльності благодійних фондів?
– Ця важлива поправка стосувалася благодійних фондів та юридичних осіб благодійних фондів, які передають благодійну допомогу ЗСУ. Пригадуєте постанову Кабміну з певним переліком товарів? Якщо у постанові не було якогось товару, то це підлягало оподаткуванню податком на прибуток, коли ці благодійні фонди передають такі товари. Ми у комітеті прийняли поправку та норму і тим самим скасували перелік для юридичних осіб благодійних фондів.
Усім категоріям військових повернуто виплати
– Також вдалося прийняти ще один важливий законопроєкт, який стосується виплат військовим. Що нам потрібно знати про цей механізм?
– Кілька місяців тому у сесійній залі була прийнята поправка про доплату для військових. Там не було ранжування: хто на передовій, хто в тилових областях. Ми підтримували таку поправку у сесійній залі. Однак Міністерству фінансів України було дуже складно знайти кошти, щоб забезпечити усіх військових. Тому з одного боку вийшло так, що поправка прийнята, а її реалізація була неможливою. Зараз це питання врегульовується. Все відповідним чином ранжується. Цей законопроєкт вже підписаний президентом. Відтак, виплати передбачаються не лише для тих, хто воює. Врегульовується питання із строковиками, курсантами, інструкторами, пораненими. Оскільки пораненим лише протягом лікування чи 1-2 місяців виплачувалася заробітна плата. Опісля тим, хто не підлягав демобілізації, Міністерство оборони України було зобов’язане підібрати іншу посаду, можливо в тилу. Також була певна кількість поранених військовослужбовців, які «зависали» і не отримували жодних виплат.
Усі ці моменти тепер врегульовуються. Усі названі категорії матимуть відповідні виплати. А це: поранені військовослужбовці – 20 тис. грн; військовослужбовці, залежно від того на якій лінії фронту перебувають і які завдання із захисту держави здійснюють – 30-100 тис. грн. Відповідне забезпечення передбачається також для інструкторів, курсантів та інших категорій військовослужбовців.
Розмовляли Ярина Капітан, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин