Як Городоцькій громаді вдалося стати однією з найуспішніх в Україні щодо реформи шкільного харчування

Фото: ЛОВА

Одні з найуспішніших в Україні. Так оцінила результати реалізації реформи шкільного харчування у Городоцькій територіальній громаді перша леді Олена Зеленська. Ця громада першою в Україні почала харчувати дітей, використовуючи опорні кухні.

Про те, як вдалося досягнути результату, в програмі «Головне за день» на «Першому Західному»   розповів керівник гуманітарного управління Городоцької громади Ігор Яскевич.

За його словами, основою організації  процесу харчування в школах стало залучення бізнесу. Тому і проєкт назвали «Співпраця бізнесу і громади».

«Раніше харчоблоки в нас були обладнані майже в кожній школі. Але якщо говорити про якісне харчування,  то ми не могли досягнути цього результату. Коли почалась війна і діти пішли на дистанційне навчання, наші їдальні зупинились. І 1 вересня 2022 року, коли ми відновили очне навчання, у нас виникла проблема з кухарями: хтось виїхав за кордон, хтось знайшов собі інше місце праці, але кадрового потенціалу в нас не залишилось.  І чотири місяці в наших школах взагалі не було харчування», – пояснює посадовець.

Вже в 2023 році в громаді вирішили організувати тендер на послуги харчування в школах. Перемогла тоді кейтерингова компанія, яка привезла в навчальні заклади сучасне обладнання, що дало можливість охопити харчуванням всі школи Городоцької громади.

«Модель – дуже проста. В двох опорних кухнях готується гаряча їжа, яка відповідає Постанові № 305 Кабміну, яка регламентує харчування в українських школах. І до інших закладів вона розвозиться термобоксами. Логістика нашої громади дозволяє протягом 20-30 хвилин автомобілем довезти їх в кожну школу. І дитина, яка проживає в далекому віддаленому населеному пункті, споживає ту саму якісну їжу, що споживають діти у місті», – говорить Ігор Яскевич.

Фото: ЛОВА

Він каже, що найбільше з шкільного меню учням подобаються нагетси та котлети. Але він зазначає, що останні  готують на парі. Хоча харчові якості здорового харчування не всім дітям подобалися.

«Це харчування мінімізує кількість цукру, солі, немає шкідливих додатків, тому, щоб звикнути до цього, потрібен певен час. Якщо постійно споживати, то організм звикає. Але на початках діти не могли звикнути до цієї їжі: то колір не підходить, то смакові якості котлети їм не подобаються. Але з часом, після профілактичних бесід, наші діти починають їсти що раз, то більше», – розповідає представник Городоцької ОТГ.  

За його словами, одна порція включає: першу, другу страви, салат. Її вартість для 1-4 класів  – 50 гривень, 5-11 класи – 55 грн, триразове харчування у дошкільних установах – 75 гривень. Але чиновник вважає некоректним порівнювати ціни до війни і нинішні.

«Ми досягли якості, якісного харчування з дотриманням норм. І навіть ті логістичні процеси, які задіюються  і термобокси дають можливість до 2 годин тримати температуру їжі. Тобто, ми обрали цю модель, де є опорна кухня і кухні-отримувачі. І як управлінець в галузі освіти, я зазначаю, що в цій моделі директор школи не відповідає за харчування дітей, а більше часу приділяє освітньому процесу. Тобто, підприємець несе повністю відповідальність за якість і доступність їжі. І зарплата кухарів, і логістика оплачується підприємцем», – зазначає Ігор Яскевич.

оренда квартири Львів

Новини