Як громади Львівщини позбуваються радянського минулого

Фото: ЛОВА

На Львівщині триває пам’ятникопад. Цього разу декомунізацію розпочала Перемишлянщина. Першим там приземлили монумент, який місцеві назвали «пам’ятником Альоші».

Про це йдеться в програмі «ОЧІ» на «Першому Західному».

Стелу в Костеневі звели ще в 80-х. На ній нечітко, але ще видніються прізвища тих, на чию честь її встановили. Списки розділені. Перший присвячений тим, хто загинув «за радянську Батьківщину», а другий – тим, хто нібито «загинув від рук буржуазних націоналістів».

Люди кажуть, що прибрати цю ганьбу зі села просили вже давно, але в місцевої влади вже не було часу.

«Є наші заяви від громади до сільської ради, що колись була, до адміністрації. Просили: «Зніміть нам того «Альошу», – розповіла мешканка села Костенів Параскевія Якимів.

Поки місцева влада розводила руками, за справу взявся місцевий підприємець. Але попередньо погодив це з Львівської обласної військовою адміністрацією.

«Влада говорить, що вона не має коштів,влада відпирається, бо не хоче брати на себе ініціативу, щоб в них не було ніяких проблем. Я ініціативу взяв в свої руки. Цей пам’ятник побудований при комуністичній владі. Радянщині тут не місце», – говорить ініціатор знесення пам’ятника Віктор Візний.

Фото: ЛОВА

 До слова, якщо у громаді нема можливості самим замовити техніку, щоб забрати радянські пам’ятники, то в Львівській ОВА готові прийти на допомогу.

«Є така можливість звернутись до робочої групи. І ми можемо матеріально допомогти з технікою, якщо громада сама не справляється. Ми проти того, щоб хтось виділяв бюджетні гроші на знесення цих ідолів комунізму»,– сказала секретар робочої групи з декомунізації при Львівській ОВА Анна Герич.

Верхня частина стели техніці майже не пручалась, а от з другою виникли певні складнощі. Втім, декомунізація врешті перемогла.

Знесення пам’ятників радянської доби учасники групи з декомунізації називають «домашнім завданням від військових».

«Три райони Львівщини вже виконали його на відмінно. Бібрська, Новояворівська громади, знаю ще Мостиська громада мала вже очистити територію від радянських пам’ятників», – розповів депутат Львівської облради та учасник групи Захар Миляник.

Пам’ятник історичної та художньої цінності не становить, його вивезли на смітник. А от більш цінні хочуть зібрати у спеціальному Музеї тоталітаризму.

Ще один монумент, готовий до знесення, але вже у Брюховичах, врятували лелеки, бо звили на ньому гніздо. Ближче до осені, коли вони полетять у теплі краї, їхню домівку перенесуть, а монумент заберуть.

Всього ж на Львівщині є понад 170 радянських пам’ятників.

оренда квартири Львів

Новини