Як команда однодумців збирає у Львові FPV-дрони для фронту. Репортаж з майстерні
- П'ятниця, 08 березня 2024
Дронів забагато не буває. Це добре знають ті, хто працюють з ними у війську або ж постачає їх українським захисникам. Волонтери Тетяна Діяк та її брат Андрій Діяк відкрили у Львові міні-цех зі збору безпілотників.
Про те, які дрони вони складають, та якої допомоги потребують – йшлося у програмі «ОЧІ» на «Першому Західному».
Дрони Тетяна Діяк з братом складають не самі, а з командою однодумців. З десяток людей вже більше місяця зустрічаються декілька разів на тиждень – після роботи чи у вихідні. Під керівництвом досвідченого інструктора вони збирають FPV-дрони.
«Ідея з’явилась ще «на нулі». Нам почали підвозити оці FPV-шки. До мене часто їздив один знайомий волонтер і я кажу: «Ми ж самі їх можемо робити, правда?», – пригадує волонтер і військовослужбовець Андрій Діяк.
Більшість з тих, хто долучився до команди, досі справи з дронами не мали. Але на виробництві процес організували так, щоб заняття було у кожного. Наприклад, тут складають основу майбутніх безпілотників. У FPV – вона універсальна.
«Це йде основа нашого корпусу, кріплення, які ми збираємо докупи і передаємо далі для встановлення наступних деталей, які будуть спаяні», – розповідає волонтер Олександр Банат.
Спаювання – це ще один етап. Робота – ювелірна. Аби все було як слід, має бути якісне обладнання.
«Особливості пайки такі, що деталі – дуже дрібні, контакти – дуже близько один до другого. Головне, щоб їх тут не законтачити. Треба мати просто хороше обладнання: паяльник, флюс. Поганий паяльник, відповідно, погано гріє. Перегріта деталь не працює», – пояснює волонтер Степан Прозор.
І найважливіший етап у цьому процесі – калібрування дрона.
«Зараз ми перевіряємо акселерометр. Кожен рух нашого дрону має відповідати руху, що на екрані. Від цього залежить чи полетить він вперед, коли ви натиснете «вперед» і чи полетить вбік, коли ви натиснете – «вбік», – говорить Євген Сергієнко (позивний «Гугл»).
Він – штатний інструктор підрозділу БПЛА однієї з бригад ЗСУ. Як однойменний пошуковик, він тут знає все. Окрім того, що він допомагає команді правильно збирати і прошивати дрони, перед відправленням він ще й тестує їх у повітрі.
За понад місяць роботи Тетяна разом з хлопцями зібрали вже 10 дронів. Усі відправлять 80-ій бригаді. Одна така пташка здатна переносити дві гранати вагою 800 грамів чи 60-міліметровий снаряд.
«У 80-ці є окрема рота, яка працює саме з дронами. Ми сконтактували безпосередньо з ними. Склали з ними перелік комплектуючих, з якими вони працювали і зробили перше замовлення. І от ці пташки полетять до них», – розповідає волонтерка Тетяна Діяк-Ушакова.
Нині це, чи не найдешевший спосіб на озброєнні ЗСУ для знищення ворожої бронетехніки.
«Це спис, який знищує все. При чому не важливо, що це. Це може бути піхота, укріплений бліндаж, бойова машина піхоти. Це може бути, що завгодно. Але в руках в досвідченого пілота, який знає свою справу, це попіл», – зазначає Євген Сергієнко (позивний «Гугл»).
Собівартість одного такого «хендмейд» дрона – 13 тисяч гривень. Деталі замовляють за кордоном і вони дорожчають. Допомогти можуть донати.
Перерахувати гроші можна на картку : 5375 4112 1285 86 79.
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин