Як на Львівщині борються зі сказом тварин. Репортаж з Дрогобицького району

Фото: balakleyamer.gov.ua

Скажений рік. За 2023-ий на Львівщині зафіксували 93 випадки сказу серед тварин. Найбільше – у Дрогобицькому районі: понад два десятки.  За допомогою звернулись понад 2000 покусаних людей. А вже цього року випадки сказу трапились в курортній Східниці та в селі Раневичі. До середини березня в населених пунктах триватиме карантин, що означає, що тварин не можна вивозити ані за кордон, ані за межі району. Також усіх хвостатих в районі безкоштовно щеплюють від сказу.

Про це йшлося в програмі «ОЧІ» на «Першому Західному».

Село Раневичі на Дрогобиччині. Після візиту рудої бестії тут – двомісячний карантин. Нині у ветеринарів – заваршальний  обхід, аби щепити домашніх хвостатих. Перша пацієнтка – Берта. Спіймати вівчарку – ще той квест. Зїла смаколик і втекла. Ще трохи хитрощів і хвостатій таки роблять укол.

Медики нарікають, що частіше доводиться бігати не за Бровками та Мурчиками, а за їхніми господарями, бо вони, буває, відмовляються від щеплення. Мовляв, «мій кіт нікуди не ходить».

Та це не аргумент. Сказ не переносять хіба кури. А лисиця, яка спокуситься на пернатих, може вкусити і вашого улюбленця. В такому разі треба звернутись до медика і стежити, чи пес або кіт не має таких симптомів.

«Страх води, може їсти неїстівні предмети, каміння, хриплий голос, боїться світла. Господарю краще до нього не підходити і не мати контакту. Якщо підходить – тільки в гумових рукавицях. І одразу повідомити ветеринарну службу. Сказ не лікується», – наголошує в.о. завідувача Дрогобицької дільниці ветмедицини Роман Леськів.

Скриншот з відео «Першого Західного»

Найзагрозливіші носії сказу серед диких звірів – лисиці. Інфікована хижачка за добу може пробігати 10-15 км, контактуючи з різними тваринами: собаками, котами, коровами. Таке вже траплялось в 2017 році.

«Була інфікована корова, яка загинула. І було понад 20 контактних осіб, які пили молоко, які контактували з тою коровою. Люди не те, що сприяли, самі ловили котів, приносили. Два тижні було інтенсивної роботи», – пригадує начальник Дрогобицької районної державної ветлікарні Валерій Мацюк.

Аби захистити домашніх тварин – їм потрібно щеплення. Принаймні раз на рік. Це розуміє Оксана, то ж її підопічні: Топік, Муся, Карамелька і Зефірка – всі чемно витримують процедуру.

«Діти ходять, і сусідські діти з тваринками на ручках. Я думаю, що то треба щепити, бо то захист і страхування для дітей. Тому краще щепити», – говорить Оксана Сулима.

Приманка-вакцина, скриншот з відео «Першого Західного»

Торік на Львівщині зафіксували майже сотню випадків сказу серед тварин. Лише у Дрогобицькому районі підтвердили 22 проби. Серед них було 10 лисиць, а решта – коти, собаки, борсуки, куниці.

Їхня кількість зросла, бо під час війни заборонили полювання. Разом із тим, закон дозволяє контролювати чисельність хижаків. Для цього і проводять відстріл. Такий метод часто викликає хвилю обурення, особливо в колі зоозахисників. Але інакше – під загрозою безпека людей.

«Ми проводимо чисто єгерською службою із залученням лісової охорони. Збирають мисливську бригаду. За населеним пунктом, не ближче 200 метрів до житлових будинків проводять відстріл лисиць. Ліс теж заборонений, проводиться тільки в польових угіддях», – зазначає голова Дрогобицького товариства мисливців та рибалок «Лісівник» Богдан Сушириба.

Диких звірів теж вакцинують. До повномасштабної війни препарати розкидали з літаків, тепер же це доводиться робити руками. Приманки розкладали в місцях скупчення лисиць. Чи вони зїли вакцину, буде видно по їхніх щелепах. Препарати мають спеціальні маркери, які залишаються сліди на зубах. Однак, чи тварина – скажена, вдасться зрозуміти лише після її смерті. В Дрогобицькому районі кожна третя відстрелена лисиця торік виявилась інфікованою.

оренда квартири Львів

Новини