Як зареєструвати дитину, народжену в окупації. Історія від Офісу підтримки родин військовослужбовців
- П'ятниця, 02 червня 2023
Росіяни примусово вивезли із окупованих територій 20 тисяч українських дітей. В Росії їм замінюють імена, дати народження, забирають документи і видають російські, аби викривити інформацію. Про це розповіла віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук. Вони роблять усе, аби діти забули рідну землю, мову і культуру. На сьогодні вдалось повернути вже 371 дитину. Але що робити, коли маля народжується вже в окупації? Яким чином зареєструвати його, як громадянина України, щоб дитина безслідно не зникла? Із цим допомагають у Офісі підтримки родин військовослужбовців.
Про це йшлося в програмі «ОЧІ» на «Першому Західному».
Богдан – військовий. Доля зіграла з ним злий жарт. Чоловік родом з Львівщини, воював на Сході, там одружився. Торік в лютому, щоб залагодити паперові справа, повернувся. Росіяни вторглися, і дім, де чекала дружина, опинився під окупацією.
Дружина була вагітна і народила дитину. Залишати її з папірцями невизнаних республік, був ризик. А їхню оселю вже перевіряли окупанти.
«Ми обговорили з дружиною і було прийняте рішення. Батько – українець, мати – українка, відповідно народжена дитинка повинна мати українське свідоцтво», – розповів військовослужбовець.
З таким запитом він звернувся в Офіс підтримки підтримки родин військовослужбовців у Львові. Адвокат Андрій Федчишин пояснює: це можливо, але тільки через суд. Бо немає українських документів, які підтверджують сам факт народження.
«Ці документи, які надають на окупованих територіях, вони державою Україна не визнаються. І з цими документами тільки можна йти в суд, щоб суд їх взяв до уваги. Ми взяли якісь криві документи «ДНР»у і «ЛНР»у, я не жартую, і з тим пішли в суд. Бланк був український, мова російська, а штамп, не пам’ятаю: «ЛНР» чи «ДНР». А ще було написано «Россия», – пригадав адвокат Офісу підтримки родин військовослужбовців Андрій Федчишин.
І ще були світлини дитини. Усе це в електронному форматі переслали Богданові в мережі. Судді з розумінням поставились до ситуації і за місяць Богдан отримав свідоцтво про народження маленького громадянина України. Зареєстрували малечу на Львівщині.
«Це вже є зареєстрована дитина. Вона є в реєстрі, її вже не приховаєш, таємно не вивезеш, таємно не всиновиш. Це вже офіційно. Бо до цього моменту, такі діти, грубо кажучи, в повітрі», – пояснив Андрій Федчишин.
Захищати, консультувати, допомагати – саме такою є місія Офісу підтримки родин військовослужбовців. Тут працюють представники ЗСУ, соцзахисту, психологи та юристи. Надають різні послуги: від консультацій до заповнення документів до супроводу в суді. Все безкоштовно.
«Проблеми є різними. На жаль, часто нам доводиться входити в судові процеси для того, щоб родини військових отримали відповідні документи чи статуси. Щонайменше 10-20 звернень вдень ми маємо», – розповів відповідальний за роботу юридичного блоку Офісу підтримки родин військовослужбовців Ярослав Жукровський.
А за рік роботи, за його словами, до них звернулись не одна тисяча військових та їхніх рідних. Офіс підтримки родин військовослужбовців розташований на вулиці Коперника, 17 у Львові.
Новини
- Сьогодні
- 21 Грудня
- 20 Грудня
- Більше новин