Як Золочівщина позбулась радянського минулого. Розповідь посадовця
- Середа, 22 листопада 2023
Золочівщина однією з найперших на Львівщині позбулася комуністичних пам’ятників. Наперододні там демонтували останні пам’ятки комуністичного режиму. Загалом в районі нараховували 51 такий пам’ятник.
Як вдалось переконати громади – в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному» розповів заступник голови Золочівської районної військової адміністрації Богдан Гринишин.
«Все почалось з розпорядження голови Львівської обласної військової адміністрації створити робочу групу. Робочі групи були створені, як в області, так і в районі. І 28 квітня ми зібрались, зробили спільну нараду з громадами і окреслили шлях, як ми маємо рухатись. Ми визначились з об’єктами і почали це все втілювати. Як бачите, нам вдалось це все реалізувати і комуністичних пам’ятників на Золочівщині немає», – говорить районний посадовець.
Але він допускає, що в тих чи інших місцях можуть знаходити нові пам’ятки, які приховали місцеві жителі. Адже часто виникав спротив від громад, оскільки люди вимагали повагу до тих, які воювали в Другу світову війну.
«Але часто там був напис: «Велика Вітчизняна» – значить воно мало також бути демонтованим. Тут були непорозуміння. Але було рішення громад чи виконкомів про знесення цих пам’ятників. У деяких громадах спротив був чисто технічний. Бо ми мали пам’ятники, де люди просто перемалювали їх і вчепили їм жовто-блакитні прапори. Але нам вдалося їх переконати. Ми говорили їм, що це рішення ваших депутатів, вашого виконкому. Люди усвідомили, що є закон і закон має виконуватись. Відповідно, вдалось тих небагаточисельних громадян переконати», – пояснює Богдан Гринишин.
Пам’ятників, які б складали мистецьку цінність, за його словами, в районі не було, тому вони нічого не зберігали, і, відповідно, не передавали в Музей терору.
«Ми не били спеціально ці пам’ятники, але були труднощі з їх забиранням. Були такі, які мали дуже сильну залиту металічну основу, їх було важко демонтовувати. Інколи це доводилось робити різними засобами. Допомагали фермерські господарства, які мали відповідну техніку, крани треба було брати. Або були, наприклад, обеліски з зірками. Зірку ми прибрали, а обеліск використали в іншому місці», – говорить посадовець.
Декомунізація майже 90% об’єктів, за його словами, нічого не коштувала. Місцеві фермери робили це власною технікою безкоштовно. 10% пам’ятників зносили комунальні підприємства.
Але попри це, в районі залишається невирішеним питання щодо перейменування населеного пункту Червоне Золочівської громади, назву якого Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендувала змінити, оскільки вона стосується російської імперської політики. Однак, наразі громада села, за словами Гринишина, до цього не готова.
Загалом, за даними обласної робочої групи з питань декомунізації, на Львівщині залишається орієнтовно 30 комуністичних пам’яток. Завершити процес декомунізації на Львівщині мають до кінця 2023 року.
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин