«Якби теперішні знання на початок війни…» Командир полку безпілотних систем про розвиток дронів та рівень ворога
- Сьогодні 17:28
У січні 66% російської техніки було виведено з ладу в результаті роботи ударних БпЛА різних типів. Дрони ЗСУ уразили або знищили на 7% більше цілей, ніж у грудні, про це повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський за результатами наради з розвитку безпілотних систем та РЕБ. За його словами, найбільша частка уражень (49%) припадає на FPV-дрони. Зокрема, на нараді йшлося про переформування полків у бригади, нарощення безпілотної складової у складі механізованих бригад, а також про новітні зразки комплексів РЕБ та їх сумісність із БпЛА. Також окрему увагу головкомандувач звернув увагу на формування противником нового роду військ – військ безпілотних систем. Однак, як наголосив Сирський, у цій війні ініціатива за напрямком БпЛА належить Україні.
Про дрони, швидку зміну та розвиток безпілотних систем, адаптацію противника та нові рішення – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» командир 427 окремого полку безпілотних систем Олег Гуйт.
Відеоверсія розмови – тут.
«Розглядаємо абсолютно усі пропозиції»
– Чи потрапляють до вас новобранці на посади операторів БпЛА через систему рекрутингу? Адже це та посада, яка користується попитом серед тих людей, які зголошуються добровільно…
– Якщо детально розглянути усі вакансії, які ми подавали, то там не тільки оператори БпЛА, а й тилові та бойові спеціальності. Та, звісно, оператори БпЛА для нас це номер один і всі ті організми і підрозділи, увесь ланцюг забезпечує саме екіпаж оператора БпЛА, аби він міг успішно виконати завдання. Маємо зараз значну кількість заявок і обов’язково розглянемо їх усі.
– А яка частка новобранців приходить до вас через систему рекрутингу, а яка – з ТЦК та навчальні центри?
– Не маю такої статистики. Також розглядаємо і перевід з інших підрозділів, а також тих, хто в силу тих чи інших причин, самовільно залишив військову частину, але готовий повернутися в стрій, допомогати звільняти Україну від російського окупанта. Розглядаємо абсолютно усі пропозиції.
Навіть людям, які не дотичні до Збройних сил чи, скажімо,у них є проблеми зі здоров’ям, однак мотивовані, хочуть розвиватися, то даємо їм шанс.
«Усі екіпажі постійно вчаться»
– Як навчаєте новобранців?
– Перше – це базова військова підготовка. Якщо ж людина планується на посаду майстра техніки, чи пілота/помічника пілота, то далі йде фахова підготовка. А після цього формуємо екіпаж, дивимося, що він вміє. Додатково проводимо навчання у своєму навчальному центрі, який ми розгорнули і розширюємо.
Уже тоді цю людину пробуємо з досвідченим екіпажем на бойових завданнях. Жоден екіпаж, який не пройшов усі ці ланки, не потрапить на передову.
– Скільки потрібно часу, аби новобранець опанував мистецтво оператора управління бойовим дроном і був готовий виконувати завадання?
– Тема БпЛА – настільки глибока; часто кажу, це як онлайн гра: має початок і не має закінчення як в розвитку, так само і в управлінні. Багато факторів виникають навіть у найбільш досвідчених екіпажів нашого батальйону і полку. Часто про них екіпажі дізнаються уже під час виконання завдань.
Усе залежить від людини, є екіпажі, які опанували справу протягом двох-трьох місяців. Але усі вони постійно вчаться, вдосконалюються. Чим більше екіпаж, командир відділення робить висновків після завдань, тим кращим буде наступний політ.
«Ніколи б не подумав, що буде такий рівень»
– Безпілотники змінили і продовжують впливати на характер бойових дій на всій лінії бойового зіткнення. Чи можете розповісти на прикладі підрозділу, яким командуєте, розвиток сил безпілотних систем?
– Якщо би зараз повернутися у 2023 рік, коли запропонували створити окрему роту, то ніколи б не міг подумати, що буде такий рівень. Якби теперішні знання на початок війни, то поле бою вдалося би змінити досить потужно.
Раніше ми ліпили це якось, аби хоч якось допомогти піхоті зупинити російську орду. А зараз усе стрімко розвивається, особливо за рахунок людей, які поглиблено вивчили радіоелектроніку, вкладали в це фінансування, в тому числі і командування на найвищих рівнях. Є дуже багато ідей, про які розповімо уже після того, як застосуємо їх на полі бою.
– Якщо не помиляюся, то ви розпочинали повномасштабне вторгнення командиром мінометного розрахунку. А зараз ви командир полку безпілотних авіаційних комплексів. Це вражаюче зростання. Які досягнення вашого підрозділу ви б назвали?
– Багато підрозділів рахують танки, самохідні, артилерійські установки, колісну техніку. Ми теж це робимо, але пріоритет для нас – піхота. Від початку нашого створення – від роти до батальйону, а потім полку – знищили понад 2 400 окупантів.
Це велике досягнення, особливо, якщо враховувати, скільки потрібно наших вояків, аби ліквідувати таку кількість. При цьому у нас не має втрат, за весь період служби маємо чотирьох поранених.
«Ідеальне рівняння сучасної війни»
– Більше як 2 400 загиблих з боку ворога і нуль – з нашого. Це, напевно, і є цим ідеальним рівнянням сучасної війни з дронами. А як змінюється технічна складова? Чи стають дрони складнішими?
– Знаєте, якби РФ була настільки, як її називають тупою і військо їхнє не модернізувалося, то ми би, напевно, залишились на тому ж рівні, що були у 2023. Противник швидко адаптовується до тих рішень, які ми застосовуємо, тому маємо бути на крок попереду. Щоразу шукати нові рішення.
Так, це набагато дорожче, але враховуючи кількість ворога, у нас немає виходу. Мусимо воювати технологіями, сучасними засобами.
– Дрони на оптоволокні – ця інновація стала відповіддю на масове застосування засобів РЕБ ворогом, якими насичена лінія бойового зіткнення. Оператори БпЛА часто скаржаться, що є такі ділянки, де практично неможливо підняти і провести до цілі «класичний» безпілотник. Чи справді це так і чи дрони на оптоволокні є відповіддю на цей виклик?
– На деяких ділянках можливо. В нас зараз, в принципі, все виходить. Ми знайшли рішення і уже пів року противник не може нам нічого зробити, продовжуємо шукати й інші варіанти.
Оптоволокно також застосовуємо, але тут є ряд негативних факторів, які впливають саме на політ. Такі як погода, обмерзання, тому теж не все вдається.
Станом на зараз у нас успішність потраплянь складає 60% і це добрий рівень.
«У дрони повірили всі»
– Ви згадали про те, що не слід недооцінювати ворога. Як він змінюється, відповідно до умов на лінії бойового зіткнення. Яка його технологічна складова?
– Не сказав би, що вони відстають. Зокрема, по літаках-розвідниках, яких досить важко подавити засобами РЕБ, які є в ЗСУ. Зараз нам вдається їх збивати перехоплювачами – десь 30 їхніх безпілотних систем знищили таким чином.
Окрім того, в них є потужне забезпечення: заводи, підприємства, які працюють, навчені пілоти. Єдине, що вони не ставлять за мету, літати далеко – на 8-10 км. Можливо, їм ставлять такі завдання. Але наголошу, так є на нашому напрямку, це Часів Яр – Бахмут.
– Якщо говорити про ворожих операторів, то як ви оцінюєте їхній рівень; хто стоїть проти нас?
– Вони досягають цілей. Часто працюють в сліпу по будинку. Ми це спостерігаємо. До того ж у ворога все просто: не виконуєш завдання, йдеш у піхоту і гинеш. Тому вони стараються. Часто ми їх гасимо засобами РЕБ.
– Чи вистачає вам дронів, чи відчуваєте, що їх стало більше за останні кілька місяців чи пів року?
– У дрони повірили. Уже нікому нічого не треба доводити. Згадую перший рік, коли їздив і пояснював, навіщо мені FPV. Часто запитували, як дроном за 20 тисяч гривень можна працювати по піхотинцю.
Зараз їх достатньо, закуповують територіальні громади. Дроном тепловізійним, в якому тільки камера вартує порядка 900 доларів, по одному піхотинцю теж працюємо. Вже у них вірять усі. Тому хочемо розвиватися, масштабуватися і мені, як командиру, хотілось би примножити наш успіх утричі.
Якщо врахувати ту кількість підрозділів в Збройних силах, яка є і якщо кожен зробить так само, то наша земля стане набагато чистішою.
Розмовляв Віктор Біщук
Новини
- Сьогодні
- 06 Лютого
- Більше новин