Якщо до 27 січня громада не перейменує Червоноград – це зробить Рада – Український інститут національної пам’яті

Фото: krystynopol.info

Перейменувати Червоноград  чи не перейменовувати. Не вщухає дискусія щодо зміни назви цього міста й рішення місцевих під час громадських слухань. На електронній платформі думки мешканців щодо перейменування міста розділилися. Частина відстоює повернення історичної назви Кристинопіль або Христинопіль, а багато дописувачів пропонують залишити теперішню назву.

Але громадська дискусія не стосується питання: перейменовувати чи ні, вона про те, яку нову назву обрати.

Про це в ефірі програми «Головне за день на «Першому  Західному» розповів кандидат історичних наук, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті Богдан Короленко.

За його словами, 27 липня набув чинності закон «Про засудження  та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Серед іншого там є визначення символіки російської імперської політики. Зокрема, вказані також назви населених пунктів, які пов’язані з подіями, пов’язаними з реалізацією імперської політики.

«Щоб говорити про Червоноград, треба знати трохи історії міста. 1951 року між Радянським союзом і Польською народною республікою було укладено угоду про обмін ділянками державних територій. Зокрема, до складу тодішньої  УРСР відійшло і місто Кристинопіль, яке у листопаді 1951 року було перейменовано на Червоноград. Таким чином, відповідно до ст. 2 Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», ця назва пов’язана з реалізацією російської  імперської політики, тоді радянської», – пояснює історик і тому, наголошує, що є підстави місто Червоноград перейменувати.

Скриншот з програми «Головне за день» на  «Першому  Західному»   

Він також зазначає, що Інститут національної пам’яті наразі не давав жодної рекомендації щодо тієї чи іншої назви міста Червоноград.  В роз’ясненні Червоноградській міській раді науковці  Інституту тільки писали, що Кристонопіль – це історична назва населеного пункту, яка відома з 1692 року.  Але те, якою буде нова назва міста, має визначати червоноградська громада і міська рада. Жодних вимог щодо тієї чи іншої назви перед мешканцями і міськрадою Інститут національної пам’яті не висував.

Він пояснює, що громадські обговорення проводяться не з приводу перейменовувати чи не перейменовувати, а виключно на предмет обговорення нової назви.

«Законом визначений алгоритм і невідворотність такого перейменування. У разі, якщо громада чи міська рада не надасть на розгляд Верховної Ради пропозицію нової назви до 27 січня 2024 року, Верховна Рада перейменує населений пункт на підставі рекомендації Українського інституту національної пам’яті. Хочу повідомити, що в Інституті створено експертну комісію, яка напрацьовує рекомендації щодо назв населених пунктів, чиї органи самоврядування вчасно не подали  на розгляд Верховної Ради пропозиції нових назв», – зазначає Богдан Короленко.

оренда квартири Львів

Новини