Якщо над головами українських військових немає нашої авіації, то там будуть літаки, гелікоптери і ракети росіян – Іван Ступак
- Субота, 02 вересня 2023
Нам однозначно потрібні літаки! В будь-якому випадку вони посилять можливості та мобільність наших систем ППО. Більш сучасні радари, якими оснащені ці машини, дадуть змогу швидше виявляти в небі ворожі цілі та знищувати їх.
Водночас цей брак стратегічної авіації та далекобійних ракет наші ЗСУ успішно компенсовують безпілотними літальними апаратами. Незабаром БпЛА зможуть піднімати на собі тонну вибухівки. І тоді не виключено, що однією з їхніх цілей стане Кримський міст.
Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього.
Відеоверсія розмови – тут.
– На військовому аеродромі в Пскові, внаслідок атаки дронів було пошкоджено 4 літаки Іл-76. Від Пскова до кордону з Україною, щонайменше – 700 км. Чи можливо, щоб дрони пролетіли таку відстань і їх не виявили?
– Ці удари носять кумулятивний ефект, тобто ефект накопичення. На певному етапі, коли їх кількість буде зростати, результат буде сильнішим.
Щодо того, чи можливо, щоб дрони пролетіли таку відстань?.. Все можливо. Але розкривати будь-які подробиці не будемо, бо ми їх не знаємо. Головне, що такі речі є, що вони можуть повторюватися у майбутньому і що росіяни сприймають ці удари, як дуже болючі та неприємні. Тепер у них інший біль: куди переносити усю свою техніку з європейської сторони РФ. За північне коло або за Урал, де є більший рівень безпеки?..
Незабаром безпілотники зможуть нести тонну вибухівки
– А чи може Україна різного роду безпілотними апаратами компенсувати брак стратегічної авіації та далекобійних ракет?
– 100%. Україна це вже показала. Будьмо відвертими, Україна це – країна без свого флоту. Частину «віджали» у 2014 році, ще частину «віджали», а частину затопили після повномасштабного вторгнення. Але у нас є можливості ракетної програми, безпілотних надводних об’єктів. Програма еволюціонує. Починали з 300 кг вибухівки на безпілотнику, потім – 500 кг і 850 кг. Думаю, що вже не за горами той час, коли тонна вибухівки може зустрітися з Кримським мостом.
– До речі, все частіше атаки дронів відбуваються по місцях дислокації окупантів і в самому Криму. На вашу думку, сили оборони України по-серйозному взялися за півострів?
– Крим це – локація для розміщення великої кількості ремонтних баз, складів з паливом і боєприпасами, а також місце для відновлення і відпочинку російських військових. Такі влучання демонструють саме спроможності влучати. А окрім того, у наших служб (військова розвідка, контррозвідка, ДБР, поліція, НАБУ) з’явилися можливості отримувати інформацію з Криму майже в режимі онлайн. Це інформація про переміщення російського особового складу, вищих посадових осіб, техніки. Тобто наші спецслужби швидко її отримують, передають військовим, відпрацьовують і в росіян – новий головний біль.
На 1 км² території – 1500 мін
– Чи можливо ізолювати Крим без звільнення Мелітополя та Бердянська?
– Це – військове питання на яке може впливати чимало факторів. Театр військових дій – дуже гнучкий. Те, що було заплановане заздалегідь, після першого пострілу може кардинально змінитися. Думаю, коли наші військові підійдуть до Криму, тоді буде більш зрозумілим і сам сценарій. Це буде або частково дипломатична історія звільнення Криму, або «осадний» період, або 20% військової справи, а 80% дипломатії чи навпаки…
– А наскільки важливим у цьому контексті є звільнення села Роботине?
– Згідно з офіційними джерелами, саме там була сконцентрована російська лінія оборони, «лінія Суровікіна». Там проходило 3 лінії «зубів дракона», які мали зупинити просування української техніки. І саме там – велика кількість мінних полів. Наші військові вказують дані 1500 мін/км² лінії оборони росіян.
Однак, відповідно до офіційних повідомлень, лінія оборони прорвана, є просування і закріплення. Але це не означає, що наприкінці вересня наші війська будуть на узбережжі Бердянська.
На Бахмутському напрямку можливий «жест доброї волі»
– Військові посадовці висловлюють стриманий оптимізм щодо Бахмута. Нещодавно з’явилася інформація, що ЗСУ захопили панівні висоти навколо міста, контролюють шляхи постачання боєкомплектів та пересування ворога в самому місті. Що ви думаєте про цю ситуацію?
– Поки я не розділяю великого оптимізму тих, хто говорить: «Бахмут вже наш. Ми його повернули». Але, якщо на панівних висотах перебувають наші артилеристи та підрозділи, що керують FVP-дронами, росіянам буде дуже несолодко. З кожним днем організовувати довіз боєприпасів, води, їжі, медикаментів буде все складніше. Тобто створюються всі умови для ЖДВ – «жесту доброї волі». Але, скоріш за все, він буде трохи пізніше.
– Куп’янсько-Лиманський напрямок залишається одним з найбільш гарячих на Східному фронті. Чому для росіян він – настільки важливий?
– Росіяни, скоріш за все, мають на меті створити для нашого Генштабу «шпагат». Мовляв, якщо Генштаб не перекине з Півдня свої резерви, то вони просуватимуться далі. А потім, десь за 2 місяці, може скластися патова ситуація, коли наші військові задіяли усі резерви, на Півдні немає можливості наступати, на Сході окупатнів зупинили… Що робити далі? І тоді росіяни скажуть: «А давайте перемовини!».
Тобто їхній розрахунок – створити ще одну точку напруги і спалити там всі наші резерви. Однак, як ми бачимо, частково резерви для стримування росіян задіяні, але просування на Півдні хоч і сповільнилося, але все ж продовжується.
Якщо F-16 будуть восени, вони посилять нашу ППО
– Ситуацію на полі бою могли б змінити винищувачі F-16. Нам їх начебто дають. Але чи не запізно?
– Звісно, ми хотіли бачити F-16 ще в червні 2022 року. Але є низка політичних питань, коли наші західні друзі починають вагатися. Насамперед це стосується США, які думають: «Передавати чи не передавати?.. А може це призведе до ескалації… Давайте ще трохи почекаємо». Але якщо над головами українських військових немає нашої авіації, то там буде авіація, гелікоптери і ракети росіян. Тож нам літаки однозначно потрібні.
Зараз піднімається питання про вивчення англійської мови, щоб і пілоти, і наземний персонал знали назви всіх деталей, їх нумерацію, індекси, порядок роботи. Я бачив натівський військовий словник. Це – близько 700 аркушів.
Навіть якщо літаки будуть восени, це – посилення нашої протиповітряної оборони. Тобто наші пілоти, які будуть навчені літати, під час повітряної тривоги підніматимуться в повітря, більш досконалими радарами на цих літаках шукатимуть в українському небі російські ракети і прямо там їх знищуватимуть. Тобто можливість і мобільність наших систем ППО, які користуються літаками, буде набагато кращою.
– Під час атак по Україні росіяни все частіше використовують фальш-цілі. У чому полягає їхня стратегія?
– Уявімо собі запуск ракети без бойової частини. Вона летить до визначеної мішені. А в цей час в повітряному просторі Росії перебувають спеціальні літаки, які моніторять точки, де вмикаються українські системи ППО. І тоді запускають другу-третю хвилю для того, щоб вразити ці комплекси протиповітряної оборони.
Мобілізувати одномоментно 100 тисяч осіб – дуже складно
– З’являється все більше інформації про те, що восени на українців очікує посилена хвиля мобілізації. Що вам відомо про це?
– Цю тему вже коментував Олексій Данілов. Називав цифру десь у 300 тисяч мобілізованих. Олексій Резніков також колись говорив про те, що не питання мобілізувати, але питання, де цих мобілізованих розмістити, щоб у ці місця одразу не прилетіли російські ракети. На жаль, такі випадки вже були і ми мали досить багато втрат.
Уявімо, що одномоментно мобілізували 100 тисяч осіб. Це означає, що потрібно по 100 тисяч комплектів зимового одягу, спіднього, шкарпеток, аптечок. А ще потрібно подбати про харчування. Це – мільярди і мільярди гривень, це – навантаження на нашу економіку. Тож мобілізація відбувається у постійному режимі, але поступово, щоб була можливість забезпечувати військових усім необхідним.
– Нещодавно загинув Пригожин, ватажок ПВК «Вагнер». Ця смерть посилює чи послаблює режим Путіна?
– У короткій перспективі – посилює, оскільки показує, хто хазяїн в цій кримінальній хаті. Тобто, усі, хто зраджує Путіна будуть показово страчені. Погодьтеся, Пригожина можна було отруїти, переїхати автівкою, у нього могло не витримати серце, але це була показова страта. Зрозуміло, що після цього все оточення Путіна напряглося.
Однак, якщо говорити про довгу перспективу, і це добре для нас, Путін позбувається надзвичайно мотивованого, підготовленого активу у вигляді ПВК «Вагнер», які вміють і знають як воювати, позбавляється довіри свого оточення.
Розмовляли Уляна Лаврик, Віктор Біщук
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин