Якщо не підняти тариф на електроенергію, не зможемо нормально пройти осінньо-зимовий період – експерт Центру Разумкова

Фото: Соцмережі

Влітку мешканці Львівщини знову можуть зіштовхнутися з графіком відімкнень електроенергії. Як повідомили у «Львівобленерго», на енергооб’єктах тривають ремонтні роботи, пов’язані з підготовкою до нового опалювального сезону. У разі застосування такі графіки можуть діяти аж до жовтня.

Окрім того, із червня на споживачів очікує підняття тарифів на електроенергію. Це – вимушений крок, повязаний з покриттям видатків на ремонт та обслуговування енергосистеми.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Радіо Свобода

Влітку знову можуть застосовувати графіки відімкнень електроенергії

– Очевидно, що ситуація із графіками відімкнень стосується не лише львівян. Чому влітку може повторитися план із погодинними відімкнення електроенергії?

– Хочу заспокоїти львів’ян. Ситуація, що була у зимовий період, коли люди могли залишатися без світла добу і більше, не може повторитися. Адже система працює достатньо збалансовано, немає профіциту електричної енергії, але може з’явитися дефіцит потужності. Тоді можливо будуть застосовуватися планові графіки відімкнень. Але поки що ймовірність таких відімкнень – не надто висока, оскільки є можливості компенсувати цей дефіцит потужності за рахунок імпорту електричної енергії з Польщі, Словаччини, Румунії чи інших країн.

Фото ілюстративне: Радіо ТРЕК

Окрім того, в Міністерстві енергетики України розробили і затвердили графік ремонтних робіт. На сьогодні із 15-ти наявних блоків атомних електростанцій працюють лише 4 енергоблоки. На інших тривають ремонтні роботи, здійснюється перевантаження ядерного палива. У цей же період для компенсації втрати потужності збільшується використання блоків теплових електростанцій. На сьогодні працює близько 20-ти енергоблоків.

Також практично у піковому режимі працюють гідроелектростанції.

Прохання як до мешканців Львівщини, так і всієї України: економити електричну енергію (особливо у ранковий період з 8:00 до 11:00 та вечірній з 18:00 до 22:00). У цих часових проміжках не рекомендовано вмикати електроприлади, що споживають багато електричної енергії.

5,5 грн/кВт-год – таким є ринковий тариф на електроенергію

– Із червня можливе підняття тарифів не електроенергію для споживачів. Ці кошти необхідні для ремонту енергосистеми, що постраждала внаслідок ворожих дій. Як ви ставитеся до таких заходів? І чи дійсно підняття тарифів є обґрунтованим?

– Модель ринку електричної енергії, що була запущена у 2019 році, далека від європейських стандартів. У нас все регулюється в ручному режимі. Здається, що така система існує хіба ще в Північній Кореї, Венесуелі і Туркменістані.

Через недосконалу модель енергетичні компанії мають величезні збитки. Вони мали їх ще до повномасштабної війни, проте війна лише збільшила динаміку та прискорила їх накопичення.

Без фінансів неможливо закуповувати паливо і обладнання, проводити ремонтні роботи, виплачувати заробітну плату працівникам. Тож уряд вимушений переходити до ринкової моделі. Адже станом на сьогодні, за електричну енергію, як за товар, населення в Україні не платить нічого. Споживачі платять лише за послуги з розподілу електричної енергії, ПУП (постачальника універсальних послуг) і передачу електричної енергії. Проте за саму електричну енергію не сплачують. Такий «комунізм» не може тривати довго.

Фото: Бізнес Цензор

Станом на сьогодні, ринковий тариф за розрахунками становить близько 5,5 грн/кВт-год. Усе легко порахувати: 2,80 грн – добова ціна на електричну енергію на ринку, 1,30 грн – тариф на розподіл електроенергії, 0,42 грн – тариф на передачу, 0,20 грн – тариф на ПУП (постачальник універсальних послуг) і 20% ПДВ. У підсумку матимемо ринковий тариф – 5,5 грн/кВт-год.

Проте зараз неможливо, щоб всі перейшли на цей тариф. Адже через війну люди збідніли і не мають таких можливостей. Я також проти того, щоб ми одразу переходили до ринкового тарифу. Цей процес має відбуватися повільно, з урахуванням платоспроможного попиту населення і адресних субсидій, розроблених урядом для субсидування малозабезпечених громадян. На жаль, іншого виходу у нас немає. Якщо цього не зробити, ми не зможемо нормально пройти наступний осінньо-зимовий період.

Рашисти використовують Запорізьку АЕС для терору

– Запорізька АЕС досі залишається окупованою ворогом. Росіяни укріплюють там свої оборонні позиції. А експерти МАГАТЕ фіксують скорочення штату працівників. Що вам відомо про ситуацію на цій атомній електростанції?

– Терористи роблять свою роботу. Через обстріли Запорізька АЕС вже всьоме за період окупації залишилася без живлення. Її довелося переводити на дизельні генератори. Трохи заспокоює, що високовольтна лінія електропередач, яка сполучає Запорізьку АЕС з Україною, вже відремонтована фахівцями «Укренерго». Це дозволило стабілізувати ситуацію.

Фото: Енергоатом

Навіть якщо блоки станції не працюють, існує необхідність охолоджувати, насамперед, басейни витримки ядерного палива та активну зону. Через це завжди має бути електрична енергія. Якщо не працюють блоки, потрібне зовнішнє живлення. Рашисти це прекрасно знають. Саме тому регулярно підривають лінії електропередач та шантажують цим увесь світ. Вони роблять це для того, щоб затероризувати і українців, і політичне та військове керівництво, і Європейський Союз, щоб зірвати наступ Збройних сил України. Тому вони будуть вдаватися до цієї терористичної діяльності. На жаль, МАГАТЕ і міжнародна спільнота не достатньо адекватно реагують на ці загрози.

Коли 4 березня 2022 року рашисти захопили Запорізьку АЕС, я вже тоді казав, що потрібно усе керівництво «Росатома» оголосити в розшук, звинуватити у скоєних злочинах, заблокувати всі рахунки та діяльність цієї компанії за кордоном.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини