Якщо РФ не піде на умови Трампа, тоді він може надати Україні більш сучасну зброю – професор університету США

Фото: Los Angeles Times

Дональд Трамп – непередбачуваний у своїх рішеннях та діях. У разі президентства не виключено, що він може дозволити Україні бити по території Росії американською зброєю та надати таке сучасне озброєння, яке Джозеф Байден відмовлявся відправляти. Водночас не слід виключати, що Дональд Трамп може запропонувати Україні проведення перемовин з Росією, зокрема здачу державі-агресорці певних українських територій.

То що ж чекати Україні від Трампа у разі його президентства? Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Майкл Кіммейдж, професор Католицького університету Америки.

Відеоверсія розмови – тут.

– Ви вважаєте малоймовірним, що Дональд Трамп відвернеться від України у разі його президентства. Чому так думаєте?  

– Дональд Трамп – непередбачувана людина. У межах своєї виборчої кампанії він обіцяв завершити війну в Україні за 24 години. Для мене відкритим питанням залишається те, що буде відбуватися після цих 24 годин? У цьому випадку у нього буде не багато варіантів. Не думаю, що він покине Україну, бо це принесло б США багато проблем. Звісно, він може розчарувати, бо в нього такий характер. Але як він позиціонує себе потужним чоловіком, котрий багато обіцяє, то може піти навіть на ескалацію.

Багато людей у США непокояться через те, що Трамп може не робити достатньо для України. Однак ми поки не дослідили можливість інших сценаріїв за яких Трамп може піти на такі речі для підтримки України на які не хотів би іти навіть Джозеф Байден.

Трамп може дозволити удари по Росії і надати сучасну зброю

– Якими бачите сценарії розвитку подій у разі президентства Дональда Трампа?

– Думаю, можуть змінитися дві речі. По-перше, він може дозволити Україні бити по території Росії американською зброєю. Президент Джозеф Байден не дає на це дозволу. По-друге, Дональд Трамп може надати Україні таке сучасне озброєння, яке Байден раніше не хотів надавати. Звісно, складно передбачити як Трамп буде поводитися на перемовинах і яким він буде партнером для України. Він може піти на ескалацію через дві речі: удари по території Росії і надання ЗСУ нових видів озброєння.

– Які шанси, що Дональд Трамп може продовжити політику Байдена щодо України?

– Впродовж 2016-2020 років політика Дональда Трампа не дуже відрізнялася, до прикладу, від політики Обами. Єдина відмінність полягала у тому, що за часів Трампа Україні надали летальну військову допомогу, зокрема протитанкові комплекси Javelin. Він не проводив перемовин з Путіним, не пропонував жодних угод щодо Криму. Тоді Трамп став проблемою для Німеччини та багатьох інших країн ЄС, але він не зруйнував трансатлантичних відносин. Тож досить ймовірно, що він може діяти так само, як Байден.

– Чи може Дональд Трамп піти на ескалацію і зробити все необхідне для перемоги України?

– Це можливо, але поки не знаю як це могло б виглядати. Поки складно сказати чи Трамп буде домагатися перемоги України, чи кращої позиції у війні. Водночас такий сценарії ескалації є досить реалістичним.

Україна і Європа не погодяться на здачу територій

– Чи може Дональд Трамп піднімати ставки, роблячи різні заяви щодо Росії, диктатора Путіна та зовнішньої політики США?

– Дональд Трамп ще ніколи не висловлювався критично про Путіна, зокрема у час передвиборчої кампанії. Але все може змінитися, коли Трамп стане президентом. Важливо врахувати його непередбачуваність. Одним із таких найбільших зіткнень між США та Росією в часи Трампа відбулося тоді, коли армія США вбила у Сирії 300 «вагнерівців». Ось так може діяти Трамп на відміну від тих дружніх речей, які він говорив про Путіна.    

– Видання «The Washington Post» пише, що Дональд Трамп може запропонувати Україні проведення перемовин з Росією, зокрема здачу певних територій державі-агресорці. Що ви думаєте про це?  

– Такі пропозиції від Трампа не слід виключати. Багато людей довкола нього вважають, що зараз Китай є більшою проблемою, аніж Росія. Водночас не думаю, що США настільки контролюють ситуацію в Україні, аби таке пропонувати. Навіть якщо США будуть штовхати Україну на таку угоду, це не означатиме, що Україна погодиться. Також не думаю, що будь-яка європейська держава погодиться на проведення швидких перемовин з Росією, які були б вигідні Росії. Навіть якщо Трамп підштовхуватиме Україну до перемовин, Європа займатиме іншу позицію. Тоді перемовини точно не увінчаються успіхом.

Трамп розуміє, що поразка України – не в інтересах США

– Чи міг би Дональд Трамп провести перемовини, але якщо не буде досягнуто результату, надати Україні все необхідне для перемоги?

– Якщо перемовини з Росією не матимуть успіху, а Трамп не захоче виглядати невдахою, нездатним захистити інтереси США, тоді він може продовжити політику Джозефа Байдена і далі надавати таку зброю. Або він може піти на ескалацію. Не думаю, що він може покинути Україну, оскільки це б нашкодило Україні, Європі та США.

– Чи є в оточенні Трампа люди, котрі розуміють, що виживання України – в національних інтересах США?

– Думаю, що так. Найкращим прикладом є спікер Палати представників Майк Джонсон, котрий проштовхнув через Конгрес фінансування для України. Понад 60 млрд доларів фінансування затвердили саме через позицію республіканців. Дональд Трамп підтримує Джонсона. Трамп це – політик, котрий розуміє, якщо війна в Україні піде в поганому напрямі, це точно буде погано для нього, його партії та США. Політичні лозунги це – не завжди якість меседжі. Думаю, у Трампа та людей довкола нього є базове, фундаментальне розуміння реальності поточної ситуації.

Японія, Польща і Франція мають вплив на Трампа

– Хто може увійти до команди Дональда Трампа у Білому домі?

– У світі Дональда Трампа є багато людей. Деякі більше сфокусовані на Китаї, а деякі – на Росії та Європі. До прикладу, колишній посол США у Німеччині Річард Гренелл відіграє велику роль у зовнішній політиці Трампа. Є Елбрідж Колбі щодо якого українці точно можуть непокоїтися. Хоча він і визнає важливість війни в Україні, але для нього більшим пріоритетом є Китай та Індо-Тихоокеанький регіон. Також є колишній державний секретар Майк Помпео з потужною проукраїнською позицією. Він скептично, якщо не вороже, ставиться до президента Путіна. Усі вони доноситимуть до Трампа досить різні думки.   

– А хто може стати радником Трампа з питань національної безпеки?

– Ймовірним претендентом на цю посаду є Елбрідж Колбі. А Річард Гренелл міг би стати державним секретарем. Не знаю чи Майк Помпео піде на цю посаду.

У 2017 році, коли Дональд Трамп став президентом, то призначив на посади багатьох нових людей. Ці призначення стали справжнім сюрпризом для людей, котрі працюють у Вашингтоні. На посаду радника Трампа чи держсекретаря можуть взяти і таку людину про яку ми зараз навіть не знаємо. Водночас багато республіканців більше не можуть працювати із Дональдом Трампом, оскільки вони не погоджуються з його політикою. Також не думаю, що будь-який демократ піде працювати на Трампа. Відтак йдеться про невелику групу людей і нас можуть чекати несподіванки.

– Як на зовнішню політику Дональда Трампа можуть вплинути іноземні союзники?

– Загалом на Дональда Трампа має вплив багато іноземних країн. До прикладу, Японія наклала санкції на Росію. Польща також має свій вплив. Перший закордонний візит Трампа був саме до Варшави. Звісно, тоді був інший уряд. Водночас Польща досі має свій вплив на США, як і Франція, зокрема Емманюель Макрон. Японія, Польща і Франція точно будуть підштовхувати його до того, щоб США зберігали належний рівень підтримки України. А Німеччина взагалі не має жодного впливу на Трампа.

Зеленському буде складно вибудувати взаємини із Трампом

– Чи складно буде президенту України Володимиру Зеленському побудувати добрі відносини із Дональдом Трампом у разі його президентства?

– Це буде нелегко. Усе через спробу першого імпічменту Трампа, пов’язану із президентом Зеленським. Їх телефонний дзвінок став частиною процесу імпічменту. Президент Зеленський, звісно, нічого такого проти Трампа не робив, але це точно не є хорошим спогадом для колишнього президента США. Були деякі негативні коментарі на адресу президента Зеленського від членів родини Трампа. У них були досить нелегкі відносини.

Натомість Джозеф Байден і Володимир Зеленський мають дуже хороші робочі відносини. Джо Байден відвідував Київ, а президент Зеленський багато разів відвідував Вашингтон. Раніше Трамп був проти Обами. Тепер він виступає проти Байдена і це може трішки ускладнити відносини між Дональдом Трампом та Володимиром Зеленським.

– Чи може будь-який інший іноземний лідер виступити посередником між Дональдом Трампом та Володимиром Зеленським?

– Раніше я б міг назвати прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, але зараз ситуація в Ізраїлі дещо змінилася. Дуже хорошим посередником міг би стати президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. У нього хороші відносини з Трампом. Зараз Туреччина займає складну позицію щодо російсько-української війни. Президент Франції Емманюель Макрон також міг би стати чудовим посередником. Певну роль могли б відігравати уряди Польщі та Японії. Також цю роль могла б відігравати Південна Корея. Усі ці країни могли б стати посередниками.

Ізраїль зайшов дуже далеко у війні і воює надто брутально

– Якщо на посаду президента США переоберуть Джозефа Байдена, чого очікуєте від нього?

– Багато залежатиме від Палати представників та Сенату. Якби у президента Джозефа Байдена була демократична більшість в обох Палатах, тоді йому було б дуже легко забезпечити надання військової допомоги Україні. Він точно прагнув би затвердити багато пакетів фінансування для України, а не лише один. Байден міг би діяти більш вільно і це могло б вплинути на те, який вид військової допомоги надавався би Україні. Це могло би вплинути і вид економічних санкцій проти Росії. Єдине, Байден не хоче накласти надто багато санкцій проти російських нафти і газу. Це підняло б ціни на газ та паливо і стало б причиною росту інфляції. Такого точно ніхто не хоче у рік виборів. У разі другого терміну Байдена політика США щодо війни в Україні та Росії може стати більш жорсткою та потужною.    

– Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан запросив видачу ордерів на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, міністра оборони Ізраїлю та очільників терористичної організації ХАМАС. Що ви про це думаєте?  

– Не думаю, що рішення цього суду матимуть велике значення. Це трішки ускладнить життя прем’єр-міністру Ізраїлю Беньяміну Нетаньягу, але не вплине на політику Ізраїлю. У США немає багато ентузіазму щодо цих заяв. США не є членом Міжнародного кримінального суду. Вони висловлювали підтримку, коли видали ордер на арешт диктатора Путіна, але не хочуть сприймати такі санкції щодо Ізраїлю. Це – справа репутації США. Це – символічний момент, що має велике значення для суспільної думки, яка оцінює конфлікт в Ізраїлі. Водночас це не вплине на підтримку Ізраїлю та України.  

– Якою є міжнародна реакція на видачу цих ордерів?

– Багато людей були незадоволені тим, як Ізраїль веде війну проти ХАМАСу. Водночас дехто говорить про те, що по-іншому там воювати неможливо, оскільки саме ХАМАС використовує цивільні об’єкти для військових цілей. Але так вважає меншість.

Думаю, рішення Міжнародного кримінального суду підтверджує думки багатьох людей про те, що Ізраїль надто далеко зайшов у цій війні, воює надто брутально і завдає надто багато страждань цивільному населенню Палестини.

Загибель президента Ірану не вплине на політику країни

– Було багато дискусій, що прокурор намагався прирівняти Ізраїль до ХАМАСу, адже одночасно запросив видачу ордерів для обох сторін війни. Що це означає?

– Це є великим занепокоєнням для прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, котрий зробив надто мало для того, аби перетягнути на свій бік суспільну думку. Він би міг представити все так, ніби це – політизоване рішення. Натомість Міжнародний кримінальний суд хоче показати, що вони не є політизованими і засуджують звірства з обох сторін. Ці рішення підтверджують думку багатьох людей про те, що цей конфлікт є надто жахливим.

– Президент Ірану Ібрагім Раїсі загинув в авіакатастрофі. Як це може вплинути на поточну ситуацію на Близькому Сході?

– Іран є одним із найбільших постачальників дронів та дронових технологій до Росії. Іран є великим союзником ХАМАСу. Я б дуже здивувався, якби падіння цього гелікоптера вплинуло б на політику Ірану. Не думаю, що іранський уряд змінить свою позицію. Якщо щось станеться, то лише у внутрішній політиці. Іран непокоїть не те, що він програє Ізраїлю чи щодо підтримки Росії, а саме можливість внутрішньої нестабільності. Зараз саме на цьому буде найбільше зосереджений іранський режим. Але це не означає зменшення підтримки Росії або ХАМАСу.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини