Якщо підвищення акцизу на пальне співпаде у часі зі зменшенням цін на нафту, то пройдемо це непомітно – експерт паливного ринку

Фото: Навколо

Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне. Уряд розробив спеціальний законопроєкт, аби внести зміни до Податкового кодексу і, таким чином, збільшити ставки акцизного податку. Підвищення стосуватиметься усіх видів пального. Процес розтягнеться на 4 роки. Перший етап стартуватиме у липні. Згодом ці цифри щороку переглядатимуть. Відтак збільшення акцизу на автомобільний газ зросте у 5 разів, на бензин – у 1,5 рази, а солярки – більш ніж у 2 рази.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Сергій Куюн, експерт паливного ринку.

Відеоверсія розмови – тут.

Підвищення податків є логічним і очікуваним кроком

– Долар здорожчав до 40 грн, натомість нафта досягла річного мінімуму. Як ці чинники позначаються на вартості пального?

– Позначаються дуже відчутно. До прикладу, у травні ціни на дизпальне падають. Є гарний потенціал, щоб цей процес тривав і далі. Щодо бензину, то поки такої динаміки немає, оскільки такі тенденції не притаманні світовим цінам, але, думаю, це питання часу. Справді, є негативний фактор, такий як зростання вартості долара. Оскільки ми – країна-імпортер і все купуємо за валюту, відповідно, чим дорожча валюта, тим більше гривень потрібно для того, щоб її купити. Поки що цей процес – дуже повільний.

Від початку року ціни на пальне повільно зростали. А зараз зявилася інформація, що уряд планує збільшити акциз на всі види пального. Для чого це потрібно робити?

– Державний бюджет – єдине джерело фінансування нашої оборони. Гроші, що виділяє Захід цільово скеровуються на немілітарні потреби: виплату заробітних плат працівникам бюджетно сфери, пенсії, соціальні виплати тощо. Фінансування армії здійснюється виключно з українського бюджету. Відтак потрібні кошти, щоб це фінансування підтримувати. Тож підвищення податків є дуже логічним і очікуваним кроком. На жаль, багато людей цього не сприймають. Всі хочуть допомагати, перемагати, переводити економіку на військові рейки, але коли потрібно за це платити, тоді в багатьох з’являється спротив.   

Підвищення акцизів на пальне не буде відчутним

– Вартість бензину А-95 зараз становить близько 56 грн за літр. Як зміна акцизів може вплинути на цей вид палива? 

– Є велика ймовірність того, що ми взагалі не відчуємо підвищення акцизів на бензин та дизель. Йдеться про збільшення податкової складової на 1,5 грн на бензин, 2 грн на дизпальне і 5,5 грн на скраплений газ. Якби ці акцизи запровадили сьогодні, ми б не відчули змін ані на бензині, ані на дизелі, оскільки це – дуже несуттєве підвищення. І якщо воно співпаде у часі зі зменшенням цін на нафту, то пройдемо це непомітно. Ймовірно, скраплений газ подорожчає, але все одно він збереже свою привабливість для водіїв. До прикладу, якщо зараз він коштує 50% від ціни на бензин, то коштуватиме 55%. І в цьому немає ніякої трагедії.  

– Якщо говорити про перспективу 2027 року, коли буде втілено всі етапи зростання акцизів, якою тоді може бути ціна?

– Ціна залежить від світових цін, курсу долара. І знову ж таки, сьогодні є рішення підняти акцизи, але може бути рішення їх знизити. Чому зараз вибрана саме така шкала? Тому що ми крокуємо до ЄС, відтак маємо зважати на певні орієнтири. Європейський Союз дає їх у цих значеннях. Тож Кабінет Міністрів України поставив саме такі орієнтири, розтягнувши їх впровадження на 4 роки. Це зростання акцизів відбуватиметься повільно і не обов’язково відчутно.

Паливна складова не вплине на зростання вартості агропродукції

– Якщо пропозицію уряду підтримає Верховна Рада України, то перший етап підвищення цін на пальне припаде на липень, початок жнив. Чи матиме це наслідки для аграріїв? І чи може позначитися на вартості агропродукції в яку, зокрема, закладається і вартість пального?

– Це – один зі стереотипів. Україні – 30 років і весь цей час чуємо, що село гине. Водночас всі констатують, що аграрний сектор є локомотивом нашої економіки. Це – дуже потужні бізнеси, що мають на озброєнні сучасну економну техніку. Відтак споживання дизпального в нашому агросекторі, у порівнянні з 90-ми роками, зменшилося втричі, а урожайність врази зросла. Тож паливна складова вартості аграрної продукції – мізерна. Коли ми говоримо про 1-2 грн, то це ні про що. Це – звичайні ринкові коливання, непомітні для споживачів, якщо їм не звертати на них увагу. Це не матиме жодних наслідків. А якщо хтось захоче на цьому поспекулювати, то завдання уряду контролювати такі процеси і аналізувати, наскільки вони є об’єктивними.   

– Від 18 травня усі військовозобовязані повинні оновити свої облікові дані. В іншому випадку без проходження цих комісій водіїв не випускатимуть за кордон по паливно-мастильні матеріали. Чи може це спровокувати ажіотаж, а то й дефіцит пального?  

– В останні 1,5 роки на ринку нафтопродуктів є лише одна проблема – профіцит. У нас пального більше, ніж нам потрібно. Його везуть у таких кількостях, які нам взагалі не потрібні. Постачання бензину і дизпального автотранспортом становить 13-15%. Навіть якщо уявити нереальний сценарій, коли всі бензовози зупиняться і ніхто не поїде за кордон, цей обсяг елементарно компенсується залізницею. Окрім того, не всі водії переховувалися. Чимало наших компаній забронювали своїх водіїв, відтак вони продовжують працювати.

Зараз роздмухують думку про те, що водіїв начебто потрібно зробити недоторканними, їх не потрібно рухати, їм не потрібно оновлювати дані. Так не може бути. Тож це – стимул, аби навести лад. І жодних трагічних наслідків це не матиме.

Розмовляла Ніна Сукач

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини