Якщо США покинуть Україну, це стане катастрофічною помилкою ХХІ століття – генерал Збройних сил США у відставці

Фото: CNN

Україна не може бути обмежена у правах захищати себе як на своїй території, так і завдаючи ударів по військових об’єктах на території Росії. США, європейські країни та Альянс повинні підтримати Україну, зокрема надавши повітряні сили, боєприпаси та далекобійне озброєння. США мають честь бути історичним лідером цього Альянсу, тож і діяти мають, як лідер.  

Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів генерал Збройних сил США у відставці Джеймс Джонс.

Відеоверсія розмови – тут.

– ЗСУ відступили з Авдіївки. Якими бачите тактичні та стратегічні наслідки цього?

– Під час війни завжди є ситуації, коли звідкись відступають та щось захоплюють. Я не експерт щодо тактичної ситуації на фронті, бо вже не працюю в уряді США, але рішуче підтримую надання міжнародної допомоги Україні. Мені шкода, що деякі члени нашого уряду думають по-іншому. Припинення допомоги Україні було б катастрофічною помилкою, зокрема для Європи, США, Альянсу та демократій, що борються з автократіями по цілому світі.

Щодо ситуації на полі бою, то немає сумніву, що друга найкраща армія світу зараз є другою найкращою армією в Україні. Надіюся, що українська армія матиме успіх. Це буде можливо, якщо ми надамо такий рівень підтримки, який необхідний для досягнення успіху на полі бою.

В Україні – нестача повітряної сили

– Що б знадобилося Україні для звільнення Авдіївки?

– Думаю, що давно є нестача повітряної сили. Якщо ви змагаєтеся у війні з комбінованими родами військ і не маєте повітряних спроможностей для проведення комбінованих військових кампаній, тоді вам якнайшвидше потрібні ці повітряні спроможності. Без достатньої кількості повітряного компоненту воювати дуже складно. Це – одна з причин сповільнення військової кампанії України. Мусимо надати повітряним силам України потрібні спроможності. Альтернативи не існує. Ми не можемо покинути український народ, демократії та наших європейських союзників. Якщо США підуть на таке, це точно стане катастрофічною помилкою ХХІ століття.

– Якими бачите наступні військові цілі росіян на фронті?

– Я не володію такою інформацією. Але я вважаю, що Владімір Путін є воєнним злочинцем. Якщо він вийде з цієї війни переможцем, це точно стане «чорним днем» для демократій по всьому світі. Це стало б меседжем президенту Китаю, західним культурам та демократіям. Такі зміни надали б сміливості Китаю щодо Тайваню і стали б сигналом автократичним диктаторам по всьому світі. Надіюся, що ми не побачимо такого в Україні.

Путін – воєнний злочинець і дуже небезпечний лідер

– «Wall Street Journal» повідомило, що Україна може розпочати новий контрнаступ у 2025 році, адже тоді російські війська вже будуть виснажені. Чи вірите в те, що Захід зможе підтримувати Україну до 2025 року?

– Маємо робити все необхідне. Цьому не існує жодної альтернативи. Це розпочав не Захід, а Владімір Путін. Подивіться, що зробили з Олексієм Навальним. Путін – дуже небезпечний лідер. Надіюся, що одного дня російський народ знайде шлях замінити його на більш демократичного президента, який зможе забезпечити кращий рівень життя. Втрати Росії – просто жахливі. Сподіваюся, російський народ це розуміє та зробить належне для заміни.

– Ви зазначили, що Путін – небезпечна людина. Хто може його зупинити: лише Україна, завдавши поразки на полі бою?

– Важливо, щоб Україна мала успіх на полі бою, вийшла з цієї війни вільною та демократичною і стала членом НАТО. Ви знаєте, де зараз проходить лінія фронту. Якщо Україна не матиме успіху, лінія фронту може проходити деінде. Добре, що розмір російського ВВП не відповідає розміру ВВП США. У Путіна немає ресурсів, щоб робити більше, аніж робить зараз. Але якщо Китай, Іран, Північна Корея та інші  такі ж країни допоможуть йому з ресурсами, тоді ми будемо жити у складнішому світі, аніж живемо зараз. Сьогодні оборона Європи проходить через Україну. Надіюся, що вона не вийде за її межі.

Сподіваюся, що Конгрес підтримає Україну

– Чи очікуєте ви, що Конгрес затвердить допомогу для України?

– очікую, що наш Конгрес вчинить правильно та підтримає Україну так, як вона заслуговує. Це – в наших національних інтересах та в інтересах Альянсу. Це вже досить добре робить НАТО. На Мюнхенській конференції з безпеки проводили багато дебатів щодо цієї теми. Деякі члени американської делегації ставили під сумнів допомогу Україні. Надіюся, вони зрозуміють, що тут геополітичні виклики більші, аніж вони собі уявляють.

– Чи реально, що Конгрес затвердить надання хоча б військової допомоги ЗСУ?

– Сподіваюся, що Конгрес підтримає Україну та надасть засоби, необхідні для успіху у цій війні. Якщо ми зможемо надати засоби для ведення комбінованих операцій з різними родами військ, зокрема повітряну силу, тоді Україна зможе робити необхідне для підтримки наземних військ та досягнення переваги у повітрі. Тоді Україна зможе отримувати сприятливі результати, вигідні Україні та Альянсу.

Україна може бити по військових об’єктах на території Росії

– «NBC News» повідомили, що адміністрація Байдена розглядає можливість надання Україні далекобійних ракет ATACMS. Чи може ця зброя компенсувати нестачу артилерійських снарядів?

– Так. Ця зброя дуже б допомогла. Владіміру Путіну доведеться реагувати на таке далекобійне озброєння. Це точно буде на користь України.

– Чи може Україна бити по військових об’єктах на території Росії?

– Так, я це підтримую.

– Чому це важливо з військової точки зору?

– Якщо для одного учасника війни встановити багато обмежень, то йому точно знадобиться більше часу для досягнення успіху. Окрім того, це – точно нечесно. Не можна дозволити лише одній стороні мати необмежені можливості для здійснення атак. У нашому випадку – атак по Україні. Україна має право та спроможності для свого захисту. Це означає нанесення ударів по території Росії. Це війна Росії проти України. Тому Україна не може бути обмежена у таких правах.

США повинні надати Україні боєприпаси

– В Україні – гостра нестача снарядів. Якщо Конгрес таки затвердить допомогу, чи зможуть США вчасно доставити в Україну таку величезну кількість боєприпасів?

– Маємо це зробити. У світі існує багато компаній, які виробляють снаряди за стандартами НАТО.  

– Чи можуть європейські партнери покластися на США у межах НАТО?

– Думаю, що допомога Україні – в національних та глобальних інтересах США. Важливо допомогти Україні вийти з цієї війни вільною та демократичною країною.

Колишній президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв про доцільність припинення військової допомоги Україні. Сподіваюся, якщо його переоберуть, він побачить важливість перемоги України. Ми не можемо дозволити Путіну перемогти у цій битві. Він – воєнний злочинець. Його мають переслідувати. Йому не можна дозволити відбілити себе, як світового лідера на міжнародній арені. Він цього не вартує. І це не має змінюватися.

Якщо Путін переможе, це буде катастрофічним

– Як смерть російського опозиціонера Олексія Навального може вплинути на загальну ситуацію у світі і на перемовини щодо допомоги Україні в американському Конгресі?

– Смерть Олексія Навального про яку пишуть наші медіа показує, якою людиною є Владімір Путін. Він – диктатор та воєнний злочинець. Він спричиняє справжні катастрофи та є причиною страждань солдатських сімей, адже саме це – результат його вторгнення. Надіюся на глобальну реакцію, пов’язану зі смертю Олексія Навального. Я не розумію, чому на міжнародній арені є ті, хто підтримує такого лідера. Мають бути наслідки цього.

– Ви назвали Путіна воєнним злочинцем. Чому деякі західні держави підштовхують Україну до проведення перемовин із воєнним злочинцем?

– Якщо жодна зі сторін не досягне військової допомоги, тоді доведеться про щось домовлятися. Але не мені говорити про те, яким чином все це завершиться. Зараз я не знаю, як все буде. Надто рано думати про це. Маємо бути відданими підтримці України та не створювати ситуацій за яких Путін міг би виглядати переможцем. Це було б катастрофічно.   

Україна повинна вийти з цієї війни вільною та демократичною

– Чи ставляться західні держави до Путіна, відповідно до його поведінки?

– Думаю, що європейці так. У нас дуже потужний Альянс. США мають честь бути історичним лідером цього Альянсу. Тож маємо діяти, як лідер. Нам слід підтримувати зусилля наших друзів і перемагати.

– Яким є ваше особисте послання українським воїнам, котрі зараз перебувають в окопах, на передовій?

– Як колишній морський піхотинець, можу лише висловити своє захоплення хоробрістю, навичками, відданістю та патріотизмом українських воїнів. Ми з вами! І ми зробимо все, що зможемо, аби впевнитися в тому, що Україна вийшла з цієї війни вільною, демократичною країною та членом НАТО.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини