Якщо Україна поступиться в зерновому питанні, то це будуть використовувати всі інші наші сусіди – Тарас Радь

Фото: Landlord

Міжнародна криза з українським зерном стала маркером, який показав, до чого потрібно готуватися Україні на  шляху до ЄС. Претензій і вимог до нашої країни ще буде багато. До цього треба готуватись і тримати жорстку позицію.

Про це в програмі «АНТИтокШОУ» на «Першому Західному» розповів політолог, дослідник українсько-польських відносин Тарас Радь.

Він нагадав, що в зерновому протистоянні мова йде не тільки Польщу, а про 5 країн, які озвучили претензії до експорту українського зерна.

«Це східний фланг Європейського Союзу.  Нам з цими сусідами доведеться років вісім на довгому шляху вступу в Європейський союз, довго і важко вести діалог. І тут йдеться про нові правила співпраці. При тому, треба діяти так, щоб захистити свій національний інтерес, але при цьому бути готовим на поступки. Практика розширення ЄС неодноразово засвідчила, що крім виконання загальних правил ЄС, існує практика взаємних порахунків між країнами-сусідами», – говорить політолог.

Тарас Радь, скриншот з програми

Але в процесі вступу в ЄС, за його словами, формується «певне розуміння того, що можна, а чого не можна». До України буде дуже багато питань в багатьох сусідів і до цього треба бути готовим і ставитись з розумінням, бо це конкурентне середовище.

«Якщо Україна в цьому конкретному конфлікті прийме умови одностороннього ультиматуму і поступок, то ця рольова модель потенційно буде використана у всіх наступних треках двосторонніх відносин. Бо побачать, що проблема вирішується суто за рахунок українських поступок. Це побачать Угорщина, Словаччина, Румунія і ця модель буде працювати до 2030 року», – вважає Тарас Радь.

І тому, на його думку, позиція Зеленського у зерновому питанні була розумною, хоча мала прорахунки.  

«Очевидно, форма реалізації могла би бути дещо іншою. Іноді може треба було стримати язика і  приватними каналами прокомунікувати, не виходячи в публічну площину. Але Україна буде і, на мою думку, повинна займати жорстку позицію, бо інакше на тобі всі будуть «возити воду», – впевнений політолог.  

оренда квартири Львів

Новини