Якщо Україна зазнає поразки у війні, США програють – посол США в ЄС про фінансування від Америки, російські активи та залучення інвестицій  

Фото: Atlantic Council

Україна потребує і боєприпасів, і фінансової допомоги для подальшого функціонування економіки. Відтак не може обійтися без підтримки США та західних партнерів. На жаль, дехто з експертів вже сумнівається у тому, що Конгрес таки схвалить фінансування для України.

Чи варто сподіватися на затвердження допомоги від США; у чому складність розморожування 300 млрд російських активів; коли в Україні почнеться відбудова; чи готові інвестори вкладати кошти у воюючу країну? Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Марк Гітенштайн, посол США в Європейському Союзі.

Відеоверсія розмови – тут.

– Чи готовий уряд США підтримувати Україну, незважаючи на всі труднощі?

– Адміністрація Джозефа Байдена підтримує Україну, зокрема дії уряду та хоробрий спротив вашого народу. Зараз мусимо пройти декілька перешкод, щоб проштовхнути через Конгрес наступний пакет фінансування для України. Впевнений, нам вдасться це зробити.  

– Чи справді конгресмени розуміють, що зараз стоїть на кону в Україні?

– Йдеться про особливу групу конгресменів, котрі взяли участь у Мюнхенській конференції з безпеки. Вони дуже підтримують трансатлантичні відносини, зокрема Україну та дії адміністрації Байдена.

Вірю у «план А». «Плану Б» ми не потребуємо

– Чи є «план Б» щодо підтримки України, якщо Конгрес не схвалить фінансування для України?

– Як посол США в Європейському Союзі я дуже сфокусований на «плані А». Не маю сумнівів, що це буде зроблено. Тому ми не потребуємо «плану Б». Якщо європейці зараз стурбовані розбудовою своїх оборонних спроможностей, то це точно має бути частиною плану «А», «Б», «В» і так далі.

– Чи відчуваєте ви трансатлантичну єдність серед європейських союзників?

– Так. ЄС затвердив виділення Україні фінансової допомоги на 50 млрд євро і зараз працює над макрофінансовою підтримкою України і планом щодо надання ЗСУ більшої кількості зброї. Впевнений, що цей план також затвердять.

Зараз є багато дискусій щодо цієї єдності. Але «де факто» великий пакет фінансування для України на 60 млрд доларів схвалив Сенат. За нього проголосували 17 республіканців, тобто майже половина з їхнього кокусу. Окрім цього, весь демократичний кокус підтримав це фінансування. Допомога Україні здобула підтримку двопартійної більшості. Зараз за це питання мають голосувати у Палаті представників. Мені відомо, що переважна більшість членів Конгресу готова проголосувати за це. Усі аргументи про недостатню підтримку України не є обґрунтовані. Єдине на що дійсно потрібно зважати, це фактичне голосування за цей закон, а не те, що про нього говорять різні експерти. Все це просто спекуляції.

На допомогу Україні європейці витратили понад 100 млрд

– Чи можливо підтримувати трансатлантичну єдність щодо допомоги Україні без лідерства з боку США у разі різкої зміни курсу зовнішньої політики Сполучених Штатів?

– Поки Владімір Путін буде займатися тим, чим він досі займається в Україні і поки від буде загрожувати безпеці Європи та США, підтримка України і далі буде потужною, у межах трансатлантичних відносин.  

– Чи вірите, що Європа зможе компенсувати зупинку фінансової допомоги з боку США?

– Вам точно необхідна фінансова підтримка. Без цієї допомоги буде складно перемогти у війні. Погоджуюся з тим, що про це сказав наш президент.

– Чи очікуєте ви, що європейці збільшать свою підтримку для України, аби мати змогу продовжувати боротьбу?

– Я почав свою роботу на посаді у січні 2022 року. За цей час ставлення до цього питання серйозно змінилося. Бачу серйозну зміну європейців щодо того, що їм слід робити для власного захисту та посилення трансатлантичних відносин у всіх аспектах: від енергетики до зброї та підтримки солідарності щодо експорту зерна і допомоги економіці.

США вже витратили понад 75 млрд доларів на військову та економічну підтримку України. До речі, європейці витратили на це навіть більше, ніж ми, понад 100 млрд доларів. Вони платять високу ціну у контексті вартості енергоносіїв. Окрім цього, вони прийняли понад 6 млн біженців з України.

Відбудова України почнеться тоді, коли завершаться бойові дії

– Президент Франції Емманюель Макрон не виключив введення наземних військ до України. Чи чули ви такі розмови у Брюсселі або деінде у Європі?

– Ні, не чув. Це не означає, що таке може відбутися. Щоб до цього долучилося НАТО, потрібно застосування 5 статті Статуту Альянсу. Це можливо, якщо росіяни вдадуться до  чогось, що буде загрожувати самому НАТО.

– Чи можуть європейці покладатися на США у межах НАТО? Були деякі побоювання щодо цього через заяви колишнього президента США Дональда Трампа.

– Станом на сьогодні, у нас – один президент і він дуже однозначно висловлюється про це.  

– В інтерв’ю «Bloomberg» ви заявили, що Україна буде відбудована. Коли це може відбутися і яким чином?

– По-перше, це залежить від того, коли завершаться бойові дії. Ми не розпочнемо відбудову, якщо російські ракети і далі будуть літати. Тож спершу Україна має перемогти у війні і ми повинні це відрегулювати. Вважаю, що Україна буде дуже привабливою для іноземних інвесторів.

Американські бізнесмени та компанії у демократичних країнах по всьому світу хотітимуть інвестувати в Україну. Є декілька причин. По-перше, Україна – велика країна у якій є яскрава, активна молодь, готова ризикувати своїм життям для побудови демократії і вільного ринку. Це дуже заохочує інвесторів. Інвесторам буде досить легко ухвалити рішення про роботу в Україні. Це відбудеться одразу, як настане мир.  

– Де США та їх союзники можуть знайти фінансові ресурси для відбудови України? Чи це Конгрес повинен затвердити таке фінансування, чи будуть використовуватися і приватні кошти?

– Більшість коштів точно будуть приватні. Згадаймо, що відбулося у Німеччині… Після закінчення Другої світової війни Західна Європа використовувала для відновлення переважно приватні кошти та приватні інвестиції. Можу передбачити, що саме так буде і щодо України.

Залучити інвестиції в країну під час війни – не легко

– Чи можливо залучити в Україну західного інвестора, навіть у час війни?  

– У час війни це зробити складніше. Все залежить від того, чи вдасться забезпечити страхування, яке б захищало західні інвестиції. Думаю, зараз можна залучити інвестиції в енергетику та виробництво зброї, тобто у речі, необхідні в час війни.

– Якою бачите роль США у питанні залучення в Україну західних інвестицій?

– Думаю, що Пенні Пріцкер, яка очолює наші зусилля з відбудови України – дуже талановита. Вона – колишній міністр торгівлі США і докладає багато зусиль у своїй роботі. Пріцкер зараз розробляє план, який би заохотив інвестиції в Україну як після завершення війни, так і до її завершення. Я ознайомлювався із цими планами. Вони дуже підбадьорюють.   

– Чи можна буде реалізувати ці плани навіть під час війни?

– Думаю, що можна буде зробити хоча б частину роботи. Макрофінансова допомога, яка напряму надається українському уряду, допомагає платити заробітну плату вчителям та державним службовцям. Це дозволяє використовувати більше зібраних податків на фінансування війни та відбудови військово-промислового комплексу. Це справді можливо та ймовірно.

США та ЄС не будуть розморожувати російські активи

– Зараз є багато дискусій щодо конфіскації російських активів у США та ЄС. На якому етапі перебувають ці розмови?

– Впевнений, що ні США, ні ЄС не будуть розморожувати ті 300 млрд доларів російських активів. Це можливо, якщо росіяни погодяться використати ці кошти на відбудову України. Це – складне питання. Є дуже багато юридичних викликів, але загалом це можна зреалізувати.

– Ви особисто підтримуєте використання цих коштів на відбудову України?

– Я не є юридичним експертом щодо цього питання, однак говорив з багатьма експертами, які вважають, що це – цілком можливо. Заразом конфіскація активів це рішення, яке США не можуть ухвалити одноосібно. Більшість цих активів перебувають у Бельгії, під контролем бельгійського уряду. Для того, щоб це зробити, потрібне рішення Великої сімки, яке буде імплементоване Європейським Союзом. Якщо таке рішення буде, думаю, бельгійських уряд допоможе його реалізувати. Але щоб це зробити, потрібно проти певний шлях.

– Чи відчуваєте, що в лідерів Великої сімки є політична воля рухатися вперед у питанні конфіскації російських активів на користь України?

– Нещодавня заява Великої сімки дуже чітко вказує на дві речі. По-перше, прибутки з тих активів повинні бути відокремлені. Для цього потрібно вибудувати відповідну структуру, яка б забезпечувала контроль над прибутками. Йдеться про 3-6 млрд доларів на рік, які можуть бути використані на користь України. А от питання щодо конфіскації самих активів і надання їх Україні на відновлення напряму чи опосередковано через боргові зобов’язання зараз активно розглядається.

Україна повинна експортувати своє зерно

– Між Польщею і Україною є велика торговельна суперечка щодо зерна. Як США та ЄС можуть посприяти вирішенню цієї проблеми на шляху до членства в України в Європейському Союзі?

– Це – першочергова проблема Європейського Союзу. Вони точно знайдуть рішення. Бачу, що вони хочуть зробити так, як роблять зі всіма прикордонними державами: дозволити Україні експортувати своє зерно та доставляти його до портів Європи так, щоб зерно не залишалося у прикордонних державах. Їм доведеться знати рішення, аби зерно виходило за межі Європи. Це допоможе нагодувати голодних людей в усьому світі.   

– Чи можна буде досягти згоду у цьому питанні вже у найближчий час?

– Так. Є прикордонні країни, які створили модель для цього. маю на увазі Румунію. Там зерно експортується до порту Констанца, опісля доставляється по всьому світі, зокрема до країн глобального Півдня. Нема причин, чому поляки не можуть це так само впорядкувати. Водночас знаю, що вони працюють над цим.

Ви б’єтеся у нашій битві

– Якби ви говорили з пересічним американцем, як би пояснили, чому фінансова підтримка України є такою важливою?

– Зі схожими умовами свого часу зіткнувся Франклін Рузвельт. Наприкінці 1930-их та на початку 1940-их років німці атакували Велику Британію та її флот. Через ленд-ліз ми надали Великій Британії економічну підтримку, щоб британська економіка могла і надалі функціонувати. Така ж причина допомоги Україні. Ви не можете боротися з тоталітарною державою, як от з росіянами, якщо вам не вистачає боєприпасів. Навіть якщо кількість боєприпасів буде 1:1, вам доведеться забезпечити подальше функціонування економіки. В іншому випадку росіяни переможуть. А якщо вони переможуть, то США від цього точно програють. Якщо ми вивчили хоч щось з уроків перших двох світових воєн, то це те, що сказав Рональд Рейган, а саме: «Гіркими уроками двох світових воєн є те, що ізоляціонізм не працює». Врешті-решт, США не можуть стояти осторонь по інший бік Атлантики та чекати на те, коли згасає свобода. Ми мусимо діяти вже зараз. Не знаю чи більшість українців або американців знають це, але США за дві світові війни втратили більше своїх солдат в Європі, ніж буде-де у світі. Ми не маємо допустити такого втретє. Мусимо попередити відправку наших військ. Наша безпека у межах трансатлантичних відносин пов’язана із вашою безпекою.

– Чи відчуваєте, що американці так само потужно підтримують Україну?  

– Так. Найважливіше враховувати фактичні результати голосування в американському Конгресі. Сенат вже зробив свою справу, затвердивши фінансування переважною більшістю: 17 республіканців та 50 демократів. Люди з якими я говорив також сказали, що переважна більшість членів Палати представників підтримує надання допомоги Україні. Слід враховувати лише те, як голосують конгресмени, котрі представляють реальних людей. Вони дуже потужно підтримують допомогу Україні та глибоко захоплюються тим, що ви робите, хоробрістю, спротивом та талантом ваших воїнів. Американці цього не забули.

– Яким є ваше особисте послання від уряду США до народу України у цей складний час?

– Ви б’єтеся у нашій битві. Ви оберігаєте свободу та інтереси національної безпеки США. Американці дуже цінують це. Врешті-решт, ви досягнете успіху, оскільки віддані демократії та вільному ринку. Ви обрали це ще з часів Майдану 2013-2014 років. Продовжуйте битися за те, у що вірите. Як колись сказав Мартін Лютер Кінг: «Дуга історії схиляється до справедливості». Ви досягнете успіху! Я у цьому впевнений.    

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини