Якщо в громад заберуть військовий ПДФО, то ми не зможемо прослідкувати його витрачання – Оксана Продан
- П'ятниця, 08 вересня 2023
В Україні хочуть забрати у місцевих громад податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), який надходить із зарплат військових. В уряді планують забрані гроші використати вже в Держбюджеті на 2024 рік. Однак, таке вилучення військового ПДФО у громад ослабить їх і позбавить можливості допомагати армії. Так вважає радниця голови Асоціації міст України з муніципальних питань Оксана Продан.
Про це вона розповіла в програмі «АНТИтокШОУ» на «Першому Західному».
За її словами, позиція уряду і депутатів досить серйозна, у місцевого самоврядування мало шансів щось змінити.
«На бюджет 2024 року планують забрати весь податок з доходів фізичних осіб не тільки військовослужбовців, але й поліцейських, МНС-ників – тобто всіх, хто отримує забезпечення. Це не просто негативна ситуація. Це мінімум 30% бюджетів в середньому по Україні, а є міста і селища, де це єдине джерело, щоб забезпечувати життя людей. Наприклад, це Миколаїв, Чернігів, прифронтові міста. Там інших доходів в бюджетах практично немає, а витрат потрібно багато», – пояснює Оксана Продан.
Крім того, за її словами, минулого року Україні вдалось зупинити росіян частково і завдяки громадам. Через проведену децентралізацію і залишені деякі податки місцевому самоврядуванню, люди мали можливість захищатись незалежно від центральної влади.
Вилучення ПДФО в громад стане проблемою для всіх мешканців України, оскільки якість послуг, можливість отримання послуг в багатьох населених пунктах зменшиться. І з іншого боку, Збройні сили втратять велике джерело допомоги: і фінансове, і технічне.
Не прийнятною для місцевого самоврядування є і пропозиція народних депутатів вилучати лише 50% військового ПДФО. За розрахунками Асоціації міст України, минулого року 45% всього військового ПДФО місцеве самоврядування і так відправляло на потреби ЗСУ. Крім того, вилучення 50% до Держбюджету поховає ці гроші.
«Як вони (уряд – ред.) їх будуть використовувати, ми не знаємо тому, що витрати місцевих бюджетів відкриті, вони контролюються, вони доступні для мешканців, для журналістів, для всіх. Витрати центрального бюджету, витрати ЗСУ і раніше були не дуже відомі, а зараз багато історій ми чуємо, але не бачимо прозорої картини. Тому говорити, що 50Х50 це рішення, це забрати тих 50%, які і так віддавались армії, а ті 50%, що залишились, вимагати віддати армії, – це не вирішення питання», – підкреслює експертка.
Вона каже, що в Асоціації міст спеціально зібрали і проаналізували інформацію про будівництво стадіонів цього і минулого року. Виявилось, що роботи велись на 27 стадіонах, які фінансувались державою, і 20 – місцевим самоврядуванням.
«Ми вивчили всі проєкти місцевих громад, і в більшості, це продовження проєктів для того, щоб не втрачати і не переоформлювати документи тому, що вартість документів також дуже велика. І громади просто заявляли, виставляли ці проєкти, але гроші не витрачали. Тому виходить, що державний бюджет витрачає наші з вами гроші значно легше, ніж це роблять громади», – акцентує Оксана Продан.
Тому в Асоціації пропонують свій варіант: «бюджети оборони» в місцевих бюджетах.
«Ми говоримо про 70% бюджету оборони, які будуть йти виключно на потреби, пов’язані з веденням бойових дій. Це прозорі кошти, які видно, їх контролює держава, їх бачать громадяни. А решту кожна громада буде розподіляти на свій розсуд», – говорить радниця голови Асоціації міст України.
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин