«Є дві речі, які змусять Путіна до миру». Професор зі США про перспективи припинення війни в Україні
- Вівторок, 02 липня 2024
Путін та Ин підписали оборонний договір і очікується, що уже в липні перші корейські військові опиняться на Донбасі. Україна після Глобального саміту миру готує нову зустріч країн світу і через посередників на Заході, за даними західних ЗМІ, намагається примусити РФ піти на поступки для миру в Україні. З іншого боку, Трамп готує свій план примирення, хоча досі не відомо, як може виглядати така угода.
Наскільки ми ще далеко від миру в Україні, «химерний» візит Путіна до Північної Кореї та очікування від саміту НАТО у Вашингтоні – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» професор міжнародних відносин Джеймс Голдгаєр.
«Химерний» візит Путіна в КНДР
– Путін під час візиту до Північної Кореї підписав оборонний договір з Кім Чен Ином – як це може вплинути на війну в Україні?
– Дуже «химерним» є те, як між РФ та КНДР розвивається двосторонні відносини, а Путін відвідує Північну Корею з візитом. Справа в тім, що востаннє він там був 24 роки тому і зупинявся в Кореї на шляху до зустрічі Великої Сімки. Тоді Росія ще туди входила. Зараз він приїхав до Ина, бо йому потрібні артилерійські снаряди. Наразі РФ не може виготовляти їх достатню кількість, тому залежна від Пхеньяну.
Поки не знаємо, що взамін отримає за це Кім Чен Ин. Може йтися про передачу чутливих технологій, зокрема для ракетної програми КНДР.
– Чи є відчуття, що у світі зараз активно формується «вісь зла»?
– Не знаю, чи я би це так назвав, але точно злом є Кім Чен Ин, Путін та керівництво Ірану. Є і Китай, який співпрацює з Росією. В нас була надія, що Китай хоча би зменшить свою підтримку РФ. Але, на жаль, цього не бачимо.
– Ин підтримав агресивну війну Росії проти України, куди може зайти така співпраця і чи можуть США щось зробити із цим?
– Навряд чи США можуть щось зробити, аби припинити постачання снарядів із КНДР до РФ. Думаю, те, що Росія може взамін надати КНДР бентежить і Китай.
Група країн – РФ, Китай, КНДР та Іран – є авторитарними, ними керують диктатори. У них єдина мета – підірвати демократичний світ. Це надзвичайно серйозна загроза демократії, верховенству права та захисту прав людини.
– Ви згадали про Китай, а чи може Пекін зупинити зростання такої співпраці між РФта КНДР?
– На жаль, китайці зараз зосереджені на своїх зусиллях для послаблення Заходу. В путінській Росії, до речі, така ж ціль. Крім цього, Китай якраз надає можливість Росії продовжувати цю війну. Пекін допомагає Москві ухилятися від західних санкцій, підтримає російську економіку. Зараз китайці – головний союзник росіян.
«Ми ще до далеко до укладення серйозної мирної угоди»
– Глобальний саміт миру, який відбувся у Швейцарії – як можете оцінити результати цього міжнародного заходу?
– На жаль, ми поки далеко знаходимося до укладання якоїсь серйозної мирної угоди. Є, звісно, багато країн, які підтримують такі ініціативи. Але виникає багато питань. Як ця угода буде виглядати? Що робити з територіями, які Росія незаконно окупувала? Як забезпечити припинення бойових дій?
Будь-які зусилля для досягнення миру точно вітаються, але залишаються незрозумілими умови для цього.
– Президент Володимир Зеленський припустив, що наступний мирний саміт може зафіксувати завершення війни в Україні, зокрема, у разі участі РФ в цьому заході. Чи вірите, що у довгостроковій перспективі цей процес, який очолює Україна, може призвести до мирного врегулювання війни?
– Основне питання наступне – а чи Владімір Путін досі має за мету підкорити Україну? Видається, він вірить, що час грає йому на руку, і що може продовжувати свій терор проти українців.
Доки Путін не продемонструє те, що готовий до мирного врегулювання, доти будемо далеко до миру.
– Видання Politico повідомило, що Україна намагається через посередників змусити Росію піти на поступки для мирного врегулювання війни в Україні. Вірите, що Захід здатний це зробити?
– Єдина річ, яка може змусити Путіна припинити війну проти України, це… Ні, є дві речі. По-перше, це успіхи України на полі бою. Потрібно змусити Росію ще більше платити за ведення війни проти України. Якщо ви зможете змінити хід подій на полі бою таким чином, аби завдати Росії ще більше втрат, тоді Путін може задуматися над тим, чи потрібно йому далі вести цю війну.
По-друге, тут роль може відіграти Китай. Якщо він припинить підтримку Росії, тоді щось з цього може вийти.
Ці дві речі є ключовими. Станом на зараз, не думаю, що Путіна щось спонукає припинити війну в Україні.
«Не вірю в те, що будь-що, що є в голові Трампа, може спрацювати»
– Агентство Reuters повідомило, що радники Дональда Трампа запропонували план завершення війни. Вони хочуть підштовхнути Зеленського та Путіна до перемовин. Зокрема, погрожуючи припинити допомогу Україні, а РФ, навпаки, пригрозити ще більшими поставками зброї нам. Що думаєте про цей мирний план, якщо, звісно, його можна назвати таким?
– До виборів президента США ще далеко, але Трамп уже пропонує запросити до Білого дому президентів України та РФ. Озвучено, що він буде говорити Зеленському та Путіну, але разом з тим, не відомо як може виглядати така угода і що вона означатиме для України.
– Ви вірите, що такий план Трампа взагалі може спрацювати?
– Ми уже бачили, як Трамп поводив себе у подібних ситуаціях, зокрема і з Кім Чен Ином. Тоді він теж говорив про укладання чудової угоди, яку, врешті-решт, так ніхто і не підписав. Тож, чесно кажучи, я не вірю в те, що будь-що, що є в голові Трампа, може спрацювати.
Справа в тім, що в нього немає достатньої дисципліни, аби дотримуватися якогось одного плану. Не можу собі уявити те, як він наодинці може забезпечити закінчення цієї війни.
– А що ви загалом думаєте про можливе президентство Трампа? Чи очікуєте ви у такому випадку кардинальну зміну політики Сполучених Штатів Америки?
– Так, вона можлива. Тут виникають серйозні запитання. Чи продовжить він допомогу Україні? Чи продовжить надання обладнання? І чи підштовхне конгресменів-республіканців до цього? Чи просто відвернеться від того, що робить Захід… Не відомо, як буде насправді.
Вступ України в НАТО – розмінна монета?
– Радники Трампа припустили, що Трамп може використати прагнення України до членства в НАТО як розмінну монету для проведення перемовин з РФ. Що думаєте про таку ідею? Чи це чесно щодо України?
– Членство України в НАТО не є розмінною монетою. Це важливо, аби захистити Україну від майбутніх атак з боку Росії.
Поясню. Якщо буде укладатися мирна угода і РФ продовжить окуповувати території України, тоді має бути можливість для суверенної України захистити себе. В іншому випадку Путін в майбутньому знову розпочне війну. Тож єдиний шлях для збереження України – це вступ України до ЄС та НАТО. Таким чином можливо попередити атаки Росії.
– Чому команда Трампа взагалі вважає, що членство України в НАТО може бути використане таким чином? Чи знаєте ви ще інших людей, які теж так вважають?
– Така ідея є. Можуть сказати Путіну, якщо ти не погодишся на перемовини, тоді ми будемо рухатися вперед із членством України в НАТО.
Не вважаю, що прагнення України до членства в ЄС та НАТО слід розглядати як розмінну монету. Це потрібно для майбутнього України, аби країна могла жити в мирі та процвітати і не бути об’єктом для майбутньої агресії з боку РФ.
Безпекова угода з Україною може не пережити Трампа
– Україна та США підписали договір про безпекове співробітництво. Чи може він пережити президентство Дональда Трампа?
– Не знаємо цього і це є одним з викликів. Підписаний двосторонній договір про безпекову співпрацю і президент США взяв на себе відповідні зобов’язання. З іншого боку, будь-яка зі сторін може вийти із нього. Тому невідомо, що буде надалі з безпековою угодою.
– А що ця угода буде означати для України, якщо в Сполучених Штатах Америки буде інший президент? Чи матиме вона силу?
– Сподіваюся, що Байден переможе на цих виборах, аби мати змогу продовжувати підтримувати Україну і дотримуватися умов цього договору.
В ідеалі ця угода могла би слугувати містком для майбутнього членства України в НАТО. Таким чином його презентували, тому давайте сподіватися на це, поки не знаємо, хто переможе на виборах у США.
Є припущення, що Трамп начебто має перемогти. Разом з тим вибори ще не відбулися. Важливо, звісно, думати, що буде, якщо він переможе, але він наразі він не президент.
– На вашу думку, чому адміністрація президента США Джо Байдена не спробувала проштовхнути потужніший оборонний пакет в цю безпекову угоду з Україною. Чому не працювали над тим, щоб він був ратифікований в Конгресі?
– Вважаю, президент хотів укласти цю угоду до саміту НАТО у Вашингтоні, аби там продемонструвати підтримку України з боку Сполучених Штатів. Крім цього, зараз взагалі будь-що важко проштовхнути через Конгрес.
– Чи можуть українці очікувати якогось прогресу, прориву від саміту НАТО у Вашингтоні? Що він може дати реально Україні?
– Не буде якогось прориву. На жаль, не очікується офіційного запрошення України в НАТО. Разом з тим, там черговий раз підтвердять підтримку України і заявлять про майбутнє України в Альянсі.
Країни G7 досі не готові використати самі активи РФ
– Лідери Великої Сімки погодили використання «заморожених» російських активів на користь України. Наскільки значним є це рішення для результату цієї війни?
– Це добрий перший крок. Однак країни G7 досі не готові використати самі активи. В Росії взагалі не має бути доступу до них, зважаючи на те, що вона робить. Ці активи мають бути направлені на потреби України. Разом з тим, цей крок надасть вам більше ресурсів, аби задовольнити нагальні потреби.
– Чого очікуєте від перебігу виборів президента США? Що можете сказати і про останні соціологічні опитування щодо рейтингу обох кандидатів?
– Обидва кандидати йдуть нога в ногу. Все залежить від шести штатів, які можуть підтримати як Байдена, так і Трампа.
Ключовою річчю для перемоги кандидатів є те, хто з них зможе привести до дільниць більше виборців. Попереду ще багато часу.
Розмовляв Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин