Є ймовірність нових заморозків на Львівщині після 20 квітня – попереджають синоптики

Фото: ЛМР

У ніч на 7 квітня Львів пережив найхолодніший квітневий день за майже пів століття. Востаннє така температура фіксувалась 47 років тому – тоді було 5,4 °C морозу. Учора ж стовпчик термометра опустився до 5,6 °C, повідомляє Львівський регіональний центр з гідрометеорології.

Коли варто очікувати потепління і наскільки воно буде тривалим, як нічні заморозки вплинуть на врожай зернових, чого чекати від літа 2025 року та практичні поради, як уберегти майбутній врожай від погодних примх – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» керівник Львівського еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович та начальниця відділу метеопрогнозів Львівського регіонального центру з гідрометеорології Олена Смалюх.

Відеоверсія розмови – тут.

«Заморозки не були раптовими»

– Чи стала несподіванкою для синоптиків зима посеред квітня і які фактори спричинили таке похолодання?

Олена Смалюх: Такі заморозки у квітні спостерігаються час від часу. Агрометеорологи провели дослідження і останній період з такими тривалими заморозками був у 2020 році – з 5 по 10 квітня. Там температури опускалися до 9° морозу.

Скрин з відео: Перший Західний

Чи це було не передбачено і раптово? Ні, ми слідкували за синоптичною ситуацією, склалися умови, що дуже холодний циклон над Східноєвропейською рівниною і Баранцевим морем «сконтактувався» з антициклоном над Північною Атлантикою. І повітряні маси цю холодну арктичну масу опустили аж сюди. Дісталося найбільше Львівщині та Закарпаттю. На горі Піп Іван мінус 18, а по території Львівщини: -5 -6, у горах 10-11 морозу.

Фото: ДСНС

– Шість разів били погода рекорди, але зі знаком плюс у січні. Перший місяць 2025 був аномально теплим і тоді ви говорили, що метеорологічна зима у нас не настала. То у нас буде метеорологічна весна, чи одразу літо?

– Якийсь початок метеорологічної весни ще був в середині січня. Тоді були температури вище нуля.

Щодо метеорологічної зими, то нестійкий сніговий покрив спостерігався кілька днів. Від’ємні температури в січні 7-13 були в лютому. А в березні також бачили перевищення максимальних температур – з 6 по 11.

Отакі коливання природні. Певний період теплий, змінюється – холодним, потім знову. Наскільки тривалими вони будуть, залежить від синоптичних ситуацій.

«Основна маса плодових ще не встигли розквітнути»

– Такі зміни клімату вплинули насамперед на рослини. Їхній розвиток, щонайменше на місяць також змістився. Те, що мало розквітати у березні, наприкінці січня і в лютому вже буяло цвітом. Потім почали розквітати плодові і в їхнє цвітіння втрутився сніг, мороз. Дуже шкода бачити ніжні сакури під заметами снігу, але за плодові дерева хвилюємося найбільше – як таке різке похолодання вплине на врожай?

Ігор Антахович: Особливо переживати ще немає за що, бо все таки основна маса плодових, це: сливи, черешні, вишні, яблуні, груші ще не встигли розквітнути і сподіваємося, що ці низькі температури їх не зачепили.

Фото: Високий Замок

Найбільше постраждали зараз ранньоквітучі плодові культури, яких у нас не так багато. Буквально одиниці любителів вирощують у нашій кліматичній зоні персики, абрикоси, які, власне, квітували. Чи таке плодове дерево кизил або дерен, який взагалі першим цвіте, а також алича. Це не є такі критичні плодові культури, які би вирощувалися масово в сільському господарстві. Тому особливо переживати не потрібно.

Зрозуміло, що ми отримали естетичний шок, коли на квітучі дерева впав сніг і потім ще й мороз знищив їхній цвіт. Та для основного урожаю поки що великих проблем немає. Сподіваємося, що після цього похолодання іншого вже не буде і коли почнуть квітнути черешні, вишні, сливи, яблуні, груші, тоді буде нормальна, властива цим весняним періодам погода.

Скрин з відео: Перший Західний

– Сумніваюся, що хтось уже посадив картоплю, а як щодо зернових культур. У природі не дарма існує по черговість, сніговий покрив теж важливий для ґрунту, його тривалість і висота. Як це все позначиться на майбутніх врожаях зернових та овочів?

– Наскільки я бачив, якраз виїжджав за місто, то озимина виглядала чудово. Вона не була пошкоджена морозами. Добре в цій ситуації те, що все-таки були опади, сніг. Через те, що зима була сухою, для розвитку зернових культур необхідна волога в ґрунті. І цей квітневий сніг якраз дав таку можливість, сподіваємося, що озимі зернові не постраждали.

«Аж таких критичних перепадів для тварин не було»

– Як тварини відчувають такі перепади температур, зокрема свійські птахи. Часто спостерігаємо, що взимку, наприклад, менше отримуємо яєць від курей. Зараз, коли от-от мало би все налагодитись, знову холод…

– Свійські птахи дійсно добре реагують на весняний прихід тепла, збільшення тривалості дня, але в той же час, коли різко температура падає, в них ці процеси гальмуються.

Звичайно, не добре, коли холод повторюється весною кілька разів, бо у тварин є певний ресурс гормонів і якщо він вичерпуються, то розмноження буде слабеньке.

Та цього року аж таких критичних перепадів не було. Спостерігаємо за нашими куриними в колекції екологічного центру. Наразі «токували» качині, бо вони завжди раніше на розмноження ідуть, а у куриних птахів ще не було яскравої активності. Вони очевидно відчували, що буде ще похолодання. Сподіваємося, що все буде нормально.

Фото: Новини Львова

«З 12 квітня морози припиняться»

– Не все так погано. Готуючись до Великодня яйця – це стратегічний продукт, тому маємо надію, що все буде гаразд. А до чого нам готуватися в плані температури? Чи очікувати потепління і чи після нього не прийдуть знову морози?

Олена Смалюх: Низькі нічні температури будуть спостерігатися по 11 квітня з незначними коливаннями, бо час від часу будуть проходити атмосферні фронти і приносити нам вологу у вигляді мокрого снігу, снігу. Ще нам буде трошечки снігу прибувати і нічні морози зберігатимуться. З 12 квітня морози припиняються і буде поступово зростати денна температура. На наступному тижні будуть дуже гарні дні: очікуємо, що може бути навіть до 20-25 тепла.

– Від мінус шести до 25…

– Але після цього теплого періоду, орієнтовно 19-20 квітня, знову буде прохолодний період. І є ймовірність нічних заморозків 20-22, але вже не такі значні.

Фото: Суспільне

«Літо теж з різкими перепадами»

– Розумію, що синоптики найдостовірніше прогнозують на п’ять-сім днів, але чи можемо зараз припускати, яким буде літо?

– Можемо. Воно буде з такими ж самими перепадами різкими, які ми маємо весною, взимку. Будуть грози. До речі, 5 квітня в горах їх уже спостерігали. Вони останні кілька років бувають і в зимовий період.

Люди впливають своїми діями на природу, змінюється її характер і ті явища, які спостерігали тільки влітку, тепер бачимо в інші періоди. І весна в нас з дуже різкими коливаннями. Це не добре для людей, рослин та тварин.

І влітку також можуть бути і спекотні періоди. Найчастіше це у нас такі дні у серпні.

– Як можна убезпечити майбутній врожай для тих, хто вже бачить квіт на своїх плодових деревах, як їх можна захистити?

Ігор Антахович: Найпростіше, якщо говоримо про приватний невеликий садочок, то зараз є доступне біле агроволокно і ним можна прикрити ці рослини, особливо, якщо це сучасні сорти, адже вони не є великими. І це дасть ефект.

Раніше, коли були великі промислові плантації, то використовували задимлення. Є спеціальні шашки димові, які запалюються ввечері і вони димлять протягом ночі і на ранок захищають цвіт від морозів. Якщо немає такої шашки, то можна використовувати минулорічну органіку, зокрема опале листя, яке теж запалюють і воно димить і захищає цвіт від пошкодження низькими температурами.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ніна Сукач

ДІМ РІА у Львові

Новини