Єдине, що вплине на плани Росії це – поразка на полі бою – конгресмен Адам Кінзінгер

Фото: Голос Америки

США чітко розуміють, аби Україна мала перевагу на полі бою і в кінцевому підсумку стала переможницею у війні, потрібно збільшити постачання військової техніки, ракет та озброєння.

Однак Сполучені Штати і досі вагаються, чи надавати Україні винищувачі F-16 і ракетні системи Atacms

Чого бояться США; які настрої щодо України переважають у Республіканській партії; що зміниться після чергових виборів американського президента?

Про це у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» розповів Адам Кінзінгер, конгресмен США (2011-2023), підполковник Повітряних сил Національної гвардії США.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Голос Америки

– Ви завжди виступали за надання Україні літаків F-16. Завдяки вашій ініціативі Конгрес США виділив 100 млн доларів на проведення програми тренування українських пілотів. На вашу думку, коли адміністрація Байдена буде готова провести цю програму і надати нам винищувачі F-16?

– Теоретично Байден може розпочати таку програму хоч сьогодні-завтра. Зважаючи, що Україна має більше пілотів ніж винищувачів, слід розпочати програму їх тренування на F-16. На те, щоб вивчити відмінності між МіГ та F-16 знадобиться декілька місяців. Думаю, надання Україні F-16 є неминучим. Це відбудеться у найближчому чи дальшому майбутньому. Тож ухвалити таке рішення і надати винищувачі Україні можуть наші союзники, які ними володіють чи безпосередньо США.

Не знаю, чому у Вашингтоні зволікають із цим рішенням, але у них завжди є страх щодо можливої ескалації. Не слід цього боятися. У мене немає сумнівів, що це відбудеться. І, сподіваюся, найближчим часом.

– А чого бояться у Вашингтоні: що українські пілоти на F-16 одразу полетять бомбардувати Кремль?

– Мені складно сказати, чого саме вони бояться. Якщо Україна захопить Росію це буде ескалацією. Але Україна не буде цього робити. Це – абсурдна думка. Україна хоче лише вижити, як незалежна держава. І вона заслуговує на це. Я б хотів, аби вони не боялися, що українці полетять до РФ. Сподіваюся, що з часом це зміниться.

Atacms потрібні Україні для знищення ворожих цілей у більшому радіусі

– Чимало військових схиляються до думки, що Україні потрібно надати системи Atacms. Вони необхідні для звільнення Криму і тимчасово окупованих територій. Але адміністрація Байдена поки що зволікає з ухваленням такого рішення. Що може змінити думку президента США?

– Інцидент з нашим безпілотником у Чорному морі міг би сприяти зміні позиції. Між Україною і США завжди проводяться розмови щодо того, які цілі слід атакувати, а які ні. Але на мою думку, будь-який військовий об’єкт, розташований біля кордону із Росією є законною ціллю, якщо він використовувався для нанесення ударів по території України. Про це йдеться у праві збройних конфліктів. Це є правом війни.

Думаю, що занепокоєння США викликано й тим, що в нас є обмежена кількість систем Atacms і пускових установок систем Himars: можуть запускати або 8 ракет Himars, або 1 ракету Atacms. Але вважаю таке занепокоєння необґрунтованим, адже Україна не просить надати 1000 Atacms. А лише стільки установок, щоб можна було знищувати ворожі цілі у більшому радіусі.

Фото: Мілітарний

– Після інциденту з американським безпілотником ви зазначили у Twitter, що США слід розробити нову стратегію щодо Чорного моря. У чому її суть?

– Вважаю, що нам, разом з нашими партнерами, які мають вихід до Чорного моря, зокрема з Україною, слід проводити спільні патрулювання Чорного моря. Ми вже робили це, коли Росія напала на Грузію. Тоді ми відправили до берегів Грузії крейсер, що уповільнило або, навіть, зупинило вторгнення Росії до Грузії.

Ми навіть протистояли у Чорному морі Франції, яка хотіла продати Росії авіаносці з гелікоптерами.

Нам потрібна стратегія того, як протистояти впливу РФ у Чорному морі. Також потрібна стратегія щодо розміщення у Чорному морі військ США і, зокрема НАТО. Також слід посилити можливості України щодо протистояння російським військово-морським технологіям, через надання більшої кількості ракет чи систем наведення.

Скрін з відео: Перший Західний

Лише поразка на полі бою змінить світогляд Росії

– А чи є ефективною санкційна політика США щодо РФ?

– Так, вона – ефективна. Я виступаю за те, щоб посили санкції. Однак не виглядає, що санкції мають якийсь ефект. Єдина річ, яка змінить розрахунки Росії є не економічною, не є ціною за енергоносії, хоча це також вичерпує їх ресурси. Єдине, що вплине на плани РФ це – поразка на полі бою. Зокрема, втрата Бахмута, неможливість захоплення більшої частини територій на Сході України, втрата раніше захоплених територій, а також звільнення Криму. Лише це змінить їхній світогляд. Досягти цієї поразки можна лише через героїзм українців. Ми цінуємо не лише те, що ви захищаєте рідну землю, але й б’єтеся за решту світу.

– Дональд Трамп заявив, що Росія не є найбільшою загрозою для західної цивілізації. Він закликає Україну проводити перемовини з ними. Чому він так вважає?

– Я б хотів це зрозуміти, але не розумію. Не знаю, чи в нього є щось особисте з президентом Путіним. Можливо він хоче показати себе сильним. Як республіканець можу сказати, що Республіканська партія вже не є такою сильною, якою я її колись знав. Вона вже не є партією Рональда Рейгана. Сподіваюся, що на наступних виборах люди, які думають так, як я, зможуть завдати поразки таким людям, котрі думають, як Трамп.

Не знаю, чому він обрав таку риторику, проте більшість американців не вірять цьому.

Трампа можуть заарештувати

– Також Трамп заявив, що його мають заарештувати. Він заслуговує цього?

– У Дональда Трампа є великі проблеми із законом США. Ми не є країною, яка переслідує своїх попередніх лідерів лише за те, що вони нам не подобаються.

Все залежить від букви закону. Якщо його заарештують цього тижня, ми дізнаємося у чому його звинувачують. США ґрунтують свої звинувачують на наявних доказах. Опісля відбувається суд. Обвинувачення означає те, що кримінальне провадження буде й надалі тривати.

На нього відкрита справа у Джорджії щодо втручання у виборчий процес. А також справа, яку веде Федеральний уряд щодо подій 6 січня.

Думаю, що в США ніхто не є вищим від закону і ніхто не є нижчим від закону. Всі заслуговують однакового ставлення до себе. Це навіть стосується людей, які перебувають при владі. До них повинні ставитися як до всіх. І в межах цієї справи Трампа можуть заарештувати.

Фото: Reuters

– А як можливе кримінальне обвинувачення Трампа може вплинути на його право брати участь у виборах президента США наступного року?

– У межах Республіканської партії це може посилити його у короткостроковій перспективі. Він дуже вмілий у тому, щоб виставляти себе у ролі жертви і діяти так, наче весь світ проти нього.

Але якщо брати до уваги не Республіканську партію, а звичайних американців, їх дуже занепокоїть це. Думаю, що люди вже втомилися від Дональда Трампа. Відтак не думаю, що він може знову стати президентом США.

Серед кандидатів будуть ті, хто зможе перемогти Трампа

– А чи може хтось із Республіканської партії протистояти Трампу?

– Звичайно. Є Рональд Десантіс. Я не є його прихильником. Однак не думаю, що він погано ставитиметься до України, незважаючи на те, що він недавно заявив. Людям подобається Тім Скотт, є Ніккі Гейлі. Багато хороших людей братимуть участь у виборах президента США і які, я сподіваюся, зможуть перемогти Дональда Трампа та бути таким президентом-республіканцем, яким був Рейган. Особисто я зроблю все можливе, щоб такі люди, як Трамп не були обрані на посаду президента США.

– Губернатор Флориди Рональд Десантіс назвав війну в Україні «територіальною суперечкою». Ця думка є популярною серед республіканців?

– Є дуже різні республіканці. Є класичні, а є так звані нові націоналістичні. А ще, як і в кожній країні – праворадикальні і, навіть, фашиські рухи. У нас є одна група людей і ми не можемо ігнорувати цей факт. Але думаю, що таких конгресменів, які підтримують Україну є значно більше, аніж законодавців в яких інша думка.

Рональд Десантіс дуже прорахувався. Він хотів стати на сторону Такера Карлсона. Але це не означає, що Такер Карлсон (американський консервативний політичний пропагандист, прибічник російського фашизму та путінізму. – ред.) має хоч якийсь вплив у Республіканській партії. А навіть якщо і має, то не у всій.

Фото: Голос Америки

Президент Зеленський довів, що є дуже сильним воєнним лідером

– Але якщо припустити, що наступного року Трампа оберуть президентом США, що буде із підтримкою України?

– Тоді це стало б проблемою. Але президент США не має необмеженої влади. У нас є Палата представників і Сенат. Але якщо говорити про зовнішню політику, президент США має досить багато влади.

Наприклад, я ініціював ухвалення Конгресом США рішення про тренування українських пілотів. Але адміністрація президента США ще має це рішення імплементувати. Сподіваємося, що Україна зможе перемогти РФ до цього моменту. Втім більшість республіканців і надалі будуть підтримувати Україну.

Фото: Голос Америки

– У своїй останній заяві Кевін Маккарті (республіканець, спікер Палати представників з 7 січня 2023 року. – ред.) зазначив, що не надасть Україні так званих безлімітних чеків. Президент Зеленський запросив його відвідати Україну, однак Маккарті відмовився. Чому він не захотів цього зробити? І чи може він змінити свою думку?

– Звісно, може. Ніхто не хоче надати Україні безлімітний чек. І Україна не просить надати його. Є чітка система контролю за коштами і зброєю, що постачаються до України. І Україна також хоче контролювати це.

Заява Маккарті – нерозумна. Він зробив її для того, щоб ощасливити фанатів Такера Карлсона. Я не розумію його гру щодо цього. Він не є лідером. Тож не думаю, що є великий ризик, що він припинить підтримувати Україну.

Я взагалі не можу уявити, щоб я відмовився від запрошення Володимира Зеленського здійснити візит в Україну. Президент Зеленський довів, що є дуже сильним воєнним лідером України. Отримати запрошення від нього і відмовитися, будучи спікером Палати представників і, маючи необхідне забезпечення безпеки, зокрема його напевно б доправили до Києва власним потягом, яким їздить президент.

Фото: Голос Америки

РФ є заправкою Європи. Але тепер Європа вже не потребує російського газу

– А чи можуть деякі республіканці, які виступають проти підтримки України, заблокувати надання нам безпекової і фінансової допомоги у Конгресі?

– Не думаю, що вони можуть зробити це у найближчому майбутньому, принаймні до наступних виборів президента США. Але вони можуть уповільнити цей процес або організувати більше дискусій у Конгресі США. Сьогодні це відбувається автоматично, після надання Україні грошей чи зброї.

Вони можуть уповільнити процес. Але не думаю, що вони мають достатньо влади, аби зробити це зараз.

Ось чому важливо, аби ваші парламентарі приїжджали до США і спілкуються з нами. Декого з них критикують за це. Однак важливо, що вони приїжджають до нас разом із військовими лідерами, розповідають про те, що дійсно відбувається і нагадують, наскільки важливою є боротьба України.

Фото: Укрінформ

– На вашу думку, що означає поїздка очільника Китаю до Москви?

– Це викликає занепокоєння. Немає сумнівів, що РФ і Китай хочуть протистояти США. Але світ прокидається і починає бачити погані сторони Китаю та його впливу. Росія є повністю неспроможною державою. Навіть смішно говорити про те, що РФ може бути частиною цивілізованого світу у майбутньому. Росія є заправкою Європи. Але тепер Європа вже не потребує російського газу. У Східній Європі прискорили свої плани щодо переходу на інший вид газу. І Україна у майбутньому буде відігравати у цьому дуже серйозну роль.

До речі, я вважаю, що Україна через 20-30 років після завершення війни буде однією з найвпливовіших держав серед найбільш економічно розвинених країн Європи.

Перемога над РФ є найкращим шляхом, аби протистояти планам Китаю щодо Тайваню. Це занепокоює нас. Але США є беззаперечно найсильнішою державою світу. І до США з Альянсом навіть близько ніхто не підійде. А тепер ми вважаємо і Україну нашим партнером.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини