«Єдиний позитив у ціні на нафту». Іван Ступак про наступ на Сумщині, Бєлгорщину та чому слід відслідковувати 9 травня
- П'ятниця, 11 квітня 2025

Спеціальний посланець президента США Стів Віткофф їде до Росії і, як очікується, зустрінеться з диктатором РФ Володимиром Путіним 11 квітня, повідомляє видання Axios із посиланням на джерело, знайоме з поїздкою. Видання зазначає, що це буде третя зустріч між Віткоффом і Путіним у той час, як президент США Дональд Трамп просуває ідею припинення вогню у війні між Росією й Україною. Речник Кремля Дмитро Пєсков згодом підтвердив, що Віткофф прибув до Москви.
Наступ на Сумщині та Харківщині: що відбувається на фронті зараз, яка головна мета наших сил у Бєлгородській області, навіщо РФ проводить навчання в Білорусі і чи США досі сподіваються на припинення вогню до 20 квітня – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Іван Ступак.
Відеоверсія розмови – тут.

«Не слід очікувати на величезний прорив на Бєлгорощині»
– Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що РФ уже розпочала наступ на Сумську та Харківську області. Наскільки серйозною є ця загроза і як розвивається безпосередньо там ситуація?
– На Сумщині наступ триває уже орієнтовно три тижні. Ця область межує з Курщиною і РФ поставила собі завдання за будь-яку ціну вигнати ЗСУ звідтам, тому зайшла на територію Сумської області. Станом на зараз РФ просунулась десь на 6 км, якщо відкрити мапу Deep State, це десь 50-55 квадратних кілометрів території. У той же час ми контролюємо десь 50 кв км Курщини.
Наші військові також кажуть, що на Харківському напрямку відчувається тиск, але ситуація контрольована.

– Також президент Володимир Зеленський підтвердив, що наші збройні сили України діють у Бєлгородській області. Головна мета – максимально захистити наші громади на Сумщині та на Харківщині від окупантів. Що відомо про цю операцію?
– Не слід очікувати на величезний прорив. У нас немає наміру окуповувати Бєлгородську область і включати її до складу України, ми так не працюємо.
Та й наші ресурси обмежені. У нас немає величезної кількості людей та техніки. Ті військослужбовці, які ще три тижні тому воювали на Курщині, зараз перекинуті у Бєлгородську область. По мапі це орієнтовно – близько 11 км. На моє переконання, головна мета цієї операції – відтягнути російських військових з Куршини, бо там тиск на Сумщину дуже шалений, знаходиться орієнтовно 60 тисяч військ РФ. Тому потрібно по кордону розтягнути їх. Уже знаємо, що перші російські підрозділи, а це 155-та бригада морської піхоти, яку вже кілька разів наші військові обнулювали, перекинули туди. Сподіваюсь, що цей задум нашого командування спрацює.
«Лукашенко не хоче рухати Україну»
– Як щодо загрози з Білорусі, Олександр Сирський також наголосив, що масштабні навчання «Захід-2025», які пройдуть восени в Білорусі за участі росіян, можуть стати прикриттям для створення нового ударного угруповання. Як оцінюєте цю загрозу?
– Давайте без паніки. Станом на сьогодні немає у відкритому доступі даних, які б вказували, що в Білорусі щось готується.
Такі новини про загрозу з Білорусі з’являються, щонайменше раз на рік. Такі навчання теж там регулярно відбуваються. Проте, білоруська армія, перепрошую за сленг, нуляча. Останній бойовий досвід вона отримали під час афганської авантюри ще у 80-х роках минулого століття.
Звісно, що Лукашенко комплексує. Він бачить: НАТО, країни Балтії, поляки озброюються, тренуються, українці – воюють. Розуміє загрозу. Не дарма, згадайте два роки тому він виписував собі Євгена Пригожина, аби той зі своїми вагнерівцями їхав до Білорусі і навчав їх.
Якщо там буде формуватися якесь з’єднання, про це першими скажуть наші розвідники, Польща, країни Балтії. Британська, американська розвідки, незалежні аналітики побачать на супутникових знімках загрозу. Тоді будемо реагувати. Зараз, як каже Сирський, спостерігати.

– А що це безпосередньо за навчання такі «Захід 20-25»?
– Головна мета, щоб росіяни навчили білоруське військо, як оперувати на полі бою, як діяти, відповідним підрозділам.
Звісно, є побоювання, що під егідою цього навчання можуть зібрати певну силу і умовно вдарити у Рівненську область. Нехай спробують. Наш кордон з Білоруссю протяжністю 1000 км, але він не той, що був в 2022-2023 роках. Усе заміновано та забетоновано.
Лукашенко багато разів визнавав, що він вразливий. Чудово усвідомлює, що у випадку його агресії, за кілька днів українські дрони геть пошматують білоруську економіку. І він не хоче рухати Україну. Звісно, є РФ, яка може натиснути, але питання – чим тиснути? Росія також обмежена в ресурсах.
«Жодної стратегії у США немає»
– Маємо довіряти лише перевірним джерелам інформації. Разом з тим, тривають переговори щодо перемир’я в Україні. Президент Зеленський припускає, що президент США роздратований тим, що Путін не демонструє готовності до припинення вогню. Якими є ключові меседжі американської сторони?
– Жодної стратегії у США немає. Є імпровізація, хаос. Хочеться вірити, що він контрольований, що у команди Трампа є супер секретний план, стратегія і їх не видно за цим хаосом.
Але, судячи з того, що кожного дня відбувається у США: падіння фондового ринку, котирування компаній. Варто Трампу тільки зробити якусь заяву, як вони знову лізуть вниз. Є принцип, який називають «дохла кішка», вона начебто жива, а по факту – мертва. І от знову американський фондовий ринок несеться вниз. Це шалені збитки для американських, світових інвесторів.
Для українців єдиний позитив у ціні на нафту. Вона зараз на рівні 59 доларів за один барель, а для розуміння, російська нафта продається з дисконтом мінус 10-15 доларів до ціни, яка є. Російський бюджет зібраний, як пазл з розрахунку 70 доларів за барель. Тож, чим менша ціна нафти, тим краще для України і гірше для Росії. Їй доведеться відкривати свій «Фонд національного добробуту» і витягувати з нього гроші. Станом на квітень там 38 млрд американських доларів, а до війни було десь 500 млрд.

– Здається, тільки оновлюєш стрічку, а Трамп вже якісь мита збільшив. Не встигаєш, чи Китай 125%, чи уже – 145%. Чи усі ці рішення Трампа є імпульсивними, непродуманими? Яка у нього логіка, у чому – стратегія? Для України те, що відбувається, в плюс?
– Ми особливо не залежимо від того, що відбувається на фондових ринках США. Українці не вкладалися в акції Apple, Twitter чи Tesla; це історія про великих інвесторів.
Для нас це більше побічний ефект, бо ми залежимо США. Це фінансова та військова допомоги. Також з усього інформаційного потоку, як я вже казав, важлива ціна на нафту. Бо саме з її продажу РФ веде війну. Минулого року 40% російського бюджету було сформовано саме з цього ресурсу – це 260 млрд євро.

– А яка ціна на нафту має бути такою, щоб це було критично для Росії?
– Чим менша ціна, тим краще. Тут головне у питанні часу. Якщо така ціна буде кілька місяців, рік, то це максимальна інтоксикація російської економіки. 40 доларів – прекрасний варіант, але чи вдасться її опустити до такого рівня.
«Слід відслідковувати ключову дату – 9 травня»
– США все ще сподіваються досягти повного припинення вогню в Україні до 20 квітня. Які є шанси для цього?
– Жодних передумов. Тривають перемовини в Стамбулі, проте офіційна мета зустрічі – не Україна, а відновлення дипломатичних представництв США та Росії. Говорити, що будуть укладені якісь угоди зараз не доводиться. 10 днів залишилося – це ні про що.
Слід відслідковувати ключову дату – 9 травня. Не з точки зору Дня перемоги, «російського побєдобєсія», а газової угоди між США та РФ. Це один з тих моментів, які американці розглядають в якості можливої кооперації з Росією. Йдеться про газові потоки NordStream 1-2, які були підірвані свого часу. Західна преса писала про перемовини у Швейцарії і що американці планують їх викупити, вкласти орієнтовно 700 млн євро у відновлення і качати газ з РФ до Німеччини і ЄС.
Чому 9 травня? Бо у березні цього року суд у Швейцарії постановив, що компанія власник цих газотранспортних гілок, щоб не збанкрутувати, має час до 9 травня 2025 року. Це для нас маячок. Якщо компанія «виживе», це означає, що сценарій по викупу американськими інвесторами почав працювати. Якщо ж – піде на дно, то цей план не працює, буде щось інше.
Та Німеччина пов’язує цю угоду з Україною. Якщо американці хочуть, щоб ці газові потоки запрацювали, то війна у нас повинна закінчитися. Тільки тоді газ піде по цих трубах.

– Як оцінюєте таку перспективу?
– Знаю, що в німецькому політикумі, Бундестазі цю угоду, принаймні, понятійно санкціонували. З додаткових умов Німеччини, щоб їхні представники були присутні на майбутніх перемовинах України, Росії та США.
Така вірогідність є, проте ще існує ще багато підкилимних моментів.
– Уточніть, до 9 травня, згідно цієї інформації, війна має припинитися, чи тільки тоді сторони сторони сядуть за стіл переговорів?
– Зараз багато чого не зрозуміло. Не хочу спекулювати на темі миру, однак, якщо 9 травня компанія, власник цих потоків, не збанкрутує, то ця газова угода може бути підписана.
Але це не означає, що німці дозволили придбати цей газолін, росіяни качають газ в Європу, а війна в Україні триває. Усе це пов’язано.
– З’явилася інформація, що російські безпілотними почали розкидати вибухонебезпечні предмети. Ворог їх використовує для ураження цивільних українців. Що відомо про це?
– Якщо не помиляюсь, це схоже на трубу, орієнтовно сантиметрів 30 у довжину. Це може діяти як шрапнель, проте нехай фахівці скажуть.
Головний меседж: якщо бачите такі чи схожі предмети, які викликають у вас сумніви, то викликайте поліцію. Головне, не тягніть ці предмети додому, на сувеніри, не потрібні вони вам.

Розмовляла Уляна Лаврик
Новини
- Сьогодні
- 11 Квітня
- Більше новин