З великим дефіцитом і левовою часткою на армію. Яким буде бюджет 2024 – Ніна Южаніна

Фото: pon.org.ua

Доходи – на рівні 1 трлн 560 млрд гривень, а витрати – 3 трлн 108 млрд гривень. Пріоритетними напрямками видатків будуть оборона, соціальна підтримка та освіта. Таким на розгляд Верховної ради у середу, 20 вересня, представили державний бюджет на наступний рік.

Його дефіцит буде дуже великим – 42,8 млрд доларів.

Про це в ефірі програми «Головне за день на  «Першому  Західному» розповіла народна депутатка, членкиня парламентського комітету податкової та митної політики Ніна Южаніна.

«І якщо в минулому році в бюджеті на 2023 рік така сама була цифра дефіциту, то на цей період часу вже були домовленості щодо його покриття. В цьому році складніше. Але я думаю, що в процесі роботи з нашими партнерами все-таки знайдеться можливість покрити такий значний дефіцит бюджету. Ми зараз маємо аналізувати, що в нас з оборонним бюджетом, як ми будемо скеровувати зусилля на відбудову власного військово-промислового комплексу і чи буде наша обороноздатність будуватись на власному виробництві», – говорить Ніна Южаніна.

Якщо знайти грошей для покриття дефіциту не вдасться, то на її думку, буде катастрофічна ситуація.

«Всі ці 43 млрд доларів – це забезпечення нашого поточного життя, це всі видатки, окрім оборони. Бо якщо ми на оборону можемо витрачати лише власні кошти, то це означає, що всі соціальні, всі бюджетні видатки мають бути зупинені. Але на сьогодні відомо, що є домовленості про зовнішню допомогу у розмірі 10 млрд доларів. Тобто, ми вже маємо можливість видихнути. А за решту – треба домовлятись», – вважає народна депутатка.

Скриншот з програми

В Держбюджеті-2024 також закладений  курс долара на рівні 41 гривні. Водночас все частіше в уряді говорять про повернення до гнучкого курсоутворення. На думку нардепки, швидше за все, в наступному році Україна вибере останній варіант.

«Я думаю, що повернення до гнучкого курсу відбудеться обов’язково. Тому що ми маємо проблеми з експортерами через війну. Але іншою проблемою є також цей фіксований курс, який діє сьогодні. Якраз гнучкий курс їм допоможе трохи в фінансовому стані», – зазначає Южаніна.

Вона також наголошує, що війна за податок на доходи фізичних осіб місцевих громад у парламенті ще не закінчилась. Вилучити надходження військового ПДФО пропонується у проєкті Держбюджету.

«З огляду на те, як його (законопроєкт-ред.) хотіли прийняти за основу і в цілому, з огляду на те, що не чекали навіть на подачу альтернативних проєктів, і в порушення регламенту Верховної ради провели засідання профільного Комітету, їм це не вдалось. Це є перший маркер, що не все так просто. Крім того, до мене підходили мажоритарні депутати від «Слуг народу» і говорили, що абсолютно нормально було би прийняти концепцію, яку ми запропонували: щоб і контролювати місцеві бюджети, і витрачати виключно на Збройні сили і не порушувати принципи децентралізації», – говорить Ніна Южаніна.

оренда квартири Львів

Новини