За наказу Путіна взяти Часів Яр до 9 травня, росіяни не шкодуватимуть ні людей, ні техніки – Олексій Гетьман
- Середа, 17 квітня 2024
Росіяни можуть спробувати захопити Часів Яр до 9 травня. Якщо це – наказ Путіна, то вони не шкодуватимуть ні сил, ні засобів. Для цього задіюватимуть м’ясні штурми, важку техніку та авіацію, що є носіями планованих авіабомб.
Чому для росіян таким важливим є захоплення Часового Яру; на яких ділянках фронту готується потужний наступ; про що свідчить перегрупування сил противника на Лимансько-Куп’янському напрямку? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів військовий аналітик Олексій Гетьман.
Відеоверсія розмови – тут.
Для захоплення Часового Яру не шкодуватимуть ні сил, ні засобів
– Росіяни поставили собі мету захопити Часів Яр до 9 травня. Як оцінюєте їх спроможності?
– Це – недобра новина. Вони часто підлаштовували події під якісь сакральні дати, але протягом останнього року припинили це робити. Однак 9 травня для них – дуже особлива дата. Для усього світу 8-9 травня – дні жалоби і пам’яті. Весь світ вшановує загиблих у Другій світовій війні. І коли ми з усім світом звертаємося до символу – макової квітки та говоримо «Ніколи знову», тоді, як росіяни пишуть «Можем повторить». У цьому і є різниця між нашим, цивілізованим менталітетом і російським.
Але якщо Путін дав такий наказ, то вони не шкодуватимуть ні людей, ні техніки, ні сил для того, щоб цей наказ виконати. Їм набагато простіше покласти десятки тисяч життів, аніж не виконати наказ їхнього фюрера. Тож будуть застосовуватися потужні атаки, жахливі м’ясні штурми. Зараз погодні умови дозволяють окупантам використовувати важку техніку. Вони вже почали це робити. Окрім того, буде задіяна авіація, яка скидатиме важкі плануючі бомби різних модифікацій: ФАБи, КАБи.
Але я б не ставив питання, чи встигнуть вони захопити Часів Яр до 9 травня. Питання у тому, чи зможуть вони взагалі його захопити.
– Чим загрожує втрата Часового Яру?
– Для нас втрата Часового Яру є дуже небезпечною. Насамперед це – панівна висота. Усе, що навколо – непанівні висоти. Там – низовина. Відтак тримати оборону буде важче.
Окрім того, за 13 км розташована Костянтинівка. Росіяни прагнуть туди потрапити, оскільки це – залізничний хаб. Ми використовуємо цю залізницю, як логістичний шлях. Тож їм би дуже хотілося мати фізичний контроль над цією ділянкою.
Росіяни мобілізовують ще 300 тисяч людей
– Окрім Часового Яру джерела акцентують увагу ще на кількох потенційних напрямках одночасної військової кампанії окупантів, зокрема Авдіївці та Роботино. Чи може бути ця активність початком великого наступу, прогнозованого наприкінці весни?
– Найімовірніше, вони підсилюватимуть ті напрямки на яких зараз проводять наступальні дії. Не знаємо, чи пробуватимуть вони наступати на інших ділянках. Впевнений, цього не знають і росіяни. Вони намагалися сформувати новітні підрозділи, щонайменше дві армії. Про це говорив їх міністр оборони Шойгу. Для цього вони будуть мобілізувати ще до 300 тисяч людей. Це – додатково до тих 30 тисяч людей, яких вони мобілізовують кожного місяця.
Щоб мобілізовані стали військовим підрозділом, потрібно створити всі супутні підрозділи. Це – не складне питання, але воно – організаційне, об’ємне і на нього потрібен час. Коли вони зрозуміють, наскільки їм вдалося повністю укомплектувати те, що вони планують і що зможуть зробити, тоді й будуть використовувати один із тих напрямків, який вже відпрацювали в штабах. Тобто вони спрогнозували всі можливі напрямки на яких вони збираються здійснювати атакувальні дії. Оскільки завжди, у будь-якому штабі прописуються всі можливі варіанти. А вже вибір конткретного напрямку залежатиме від того, скільки сил і техніки вони зможуть зібрати.
Вони не припинятимуть наступ на Авдіївському напрямку, на Маріїнку, Вугледар чи Роботине. Для чого їм це робити, якщо у них додаватимуться люди і техніка?
Ймовірно на Лимансько-Куп’янському напрямку буде наступ
– Окрім того, говорять про перегрупування військ на Лимансько-Куп’янському напрямку. Що це за перегрупування? І чи може це свідчити про підготовку до активних бойових дій саме на цій ділянці?
Щодо Куп’янсько-Лиманського напрямку, то на Лиманському спостерігається менша активність бойових дій. Скоріш за все, це пов’язано з тактичною ротацією. Тактична ротація це – не тоді, коли підрозділ відводиться на пункт постійної дислокації, тобто далеко від лінії фронту, а на кілька десятків кілометрів. Там вони доповнюються. Таку тактичну ротацію ми бачили на початку року.
На Куп’янському напрямку наступ був трохи призупинений. Річ у тім, що російський добровольчий батальйон хоче переконати, що це завдяки їхньому рейду росіяни були змушені перекинути певну кількість збройних сил, щоб дати відсіч російським добровольцям. Не впевнений, що це стовідсотково відповідає дійсності. Але давайте зробимо вигляд, що ми віримо людям, які воюють на нашому боці.
Думаю, на цьому напрямку будуть потужні наступальні дії, бо росіянам не притаманна ротація для відпочинку. Це може означати серйозну підготовку. Можливо у травні-червні це буде один із напрямків потужних атак. Але, найімовірніше, це буде не початок наступальних дій, а пік. Тобто максимальні можливості припадуть на початок червня.
Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин