«Лише так можна регулювати інтереси всіх громад». Олег Паска про перехід професійно-технічних закладів в підпорядкування облради
- П'ятниця, 09 лютого 2024
Депутати Львівської обласної ради проголосували за те, аби передати 18 закладів професійно-технічної освіти Львівської області з державної у комунальну власність облради. Йдеться про 9 закладів в межах Львова та 9 – розташованих в області.
Чи дійшли згоди у цьому питанні міські та обласні депутати; хто повинен фінансувати заклади, розташовані у межах міста; чому стратегія розвитку профтехосвіти є настільки важливою? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Олег Паска, директор Департаменту освіти та науки Львівської ОВА.
Відеоверсія розмови – тут.
– Депутати Львівської обласної ради проголосували за те, аби передати 18 закладів професійно-технічної освіти Львівської області з державної у комунальну власність облради. Чому це було важливо?
– Ми виконували постанову Кабінету Міністрів України. У 2017 і 2022 роках було кілька рішень обласної ради щодо погодження на прийняття цих закладів в обласну комунальну власність. До того часу всі професійно-технічні заклади, що є в системі освіти Львівщини були закладами державної власності.
Провели відповідну роботу, виготовили необхідну документацію. Відтак Львівська обласна рада ухвалила рішення про прийняття цих закладів в комунальну власність територіальних громад області. Протягом наступних кількох місяців триватиме робота, пов’язана з оформленням документів, зміною назв закладів. Маємо зробити це швидко, допоки діти отримуватимуть дипломи.
Заклади профтехосвіти у межах Львова фінансує місто
– Хоча ці освітні заклади переходять в обласне підпорядкування, Львів продовжить фінансувати в певному обсязі заклади, розташовані в його межах. На вашу думку, чи є у цьому суперечність?
– Не бачу у цьому проблеми. Це питання закладено законодавцями. Є розпорядження Кабінету Міністрів України про те, що директорів обирає місто і є закон про професійно-технічну освіту, де ці повноваження закріплені за департаментами.
Це – дрібна дискусія на рівні чиновників і депутатів. Нам потрібно виходити з інтересів дітей. Якщо ми говоримо про мережу професійно-технічних та академічних ліцеїв, то маємо говорити про єдину систему в області. І якщо хтось має хоч найменше поняття в системі освіти, мусить розуміти, що лише на обласному рівні можна регулювати інтереси всіх громад.
До прикладу, в одній із громад є академічний ліцей в якому навчаються лише за трьома напрямами: українська мова, фізкультура і ще будь-який напрям. І такий вибір зроблять усі інші. І якщо ми не будемо цього регулювати, то де вивчатимуть математику, біологію, хімію? В результаті такої «реформи» не буде учнів, які захочуть вступати в медуніверситет. Або ж, до прикладу, всі оберуть кухарську справу і стануть кухарями. А як щодо інших професій? Тобто регулювання повинно відбуватися на рівні регіону.
Я вже говорив про те, що місто жодним чином не долучилося до тих речей, які вони озвучували. Речі потрібно називати своїми іменами. Це – про розвиток. Якщо відбувається пересмикування фактів, це – маніпуляція.
– Хто у підсумку фінансуватиме заклади, розташовані у межах міста?
– Згідно з Бюджетним кодексом України, кошти платитиме місто. Є відповідні нормативно-правові акти, які визначають розмір заробітної плати кожного працівника в системі профтехосвіти. Є штатні розписи. Ніхто не зможе змінити ці цифри, бо держаудитслужба та інші служби це перевіряють. Тож жодних питань не може виникати.
У 2023 році Львів отримав близько 700 млн грн податків, ПДФО з державних закладів освіти, розташованих у місті. Така ситуація спостерігається і в інших обласних центрах. Саме тому законодавець визначив обов’язок для обласних центрів фінансувати з цих грошей професійно-технічну освіту. Це не є кошти, зароблені зусиллями міської влади або розвитку бізнесу. Це – кошти, які надійшли з державного бюджету. Джерело цих коштів – освіта.
Львівщина першою в Україні розробила стратегію розвитку профтехосвіти
– Чи є у Львівщини стратегія розвитку профтехосвіти?
– Львівщина була першою, яка розробила стратегію розвитку освіти від дошкілля до вищої освіти, зокрема професійно-технічної освіти. Львівщина – перша в Україні провела реформу профільних ліцеїв та старшої школи. Це відобразилося у програмах, які ми реалізовували 4 роки і в тому, що станом на сьогодні, за темпами розвитку профтехосвіти Львівщина є лідером в Україні.
Місто, на жаль, відстає. Мені цікаво послухати, яке у них бачення розвитку профтехосвіти, чому таке, які їхні аргументи. Ми очікуємо, щоб вони визначилися із профільними ліцеями і це дало змогу долучити їх до єдиної системи області та побачити, які аспекти потребують доопрацювання. Маючи систему профільних ліцеїв, можемо говорити про професійні ліцеї. Тобто профільні готують до вищої освіти, професійні – робітників для економіки. Система буде ефективною лише тоді, коли зможемо її збалансувати.
– Чого очікувати працівникам і керівникам закладів профтехосвіти? Чи не буде скорочення освітян?
– Зміна власності з державної на обласну комунальну власність не має жодного стосунку до скорочення. Заклади як розвивалися, так і будуть розвиватися.
Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин