Захід вимагає реформи в Україні, щоб продемонструвати, що інвестиція в демократію була правильною – громадський аналітик
- Середа, 27 вересня 2023
Заступник радника Білого дому з національної безпеки і питань міжнародної економіки Майк Пайл відправив на адресу Координаційної платформи донорів лист із переліком реформ, які повинна зробити Україна для продовження надання їй військової допомоги. Зокрема, вони стосуються функціонування Наглядових рад Державних підприємств, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя, загалом судової гілки влади.
Що означає цей документ – в ефірі програми «Головне за день на «Першому Західному» розповів керівник Центру громадської аналітики «Вежа» Валерій Клочок.
«У цьому документі мова, швидше, йде про фінансування. Там майже в кожному абзаці, розділі написано, що це умова надання фінансової допомоги Міжнародним валютним фондом чи Євросоюзом. Тобто, тут мова про гроші. Але цей лист торкається абсолютно всіх центральних органів виконавчої влади: і правової системи, і законодавчої гілки влади тому, що треба ухвалювати низку законів, абсолютно відмінних від тих, які сьогодні є в Україні. На моє переконання, це чітка вказівка Україні, що або впродовж 18 місяців ви робите це, або далі нічого не буде», – вважає аналітик.
Хоча він переконаний, що те фінансування, яке надходить нині – буде надходити. Просто США, зокрема, як найбільшому донору України, потрібно показати своїм громадянам, як витрачаються кошти їхньої держави.
«США передали Україні найбільше. Якщо згадувати про генерального інспектора по контролю за військовою допомогою, то там мова йде про 14 млрд доларів. Але загалом, якщо брати всі повідомлення про передану Україні допомогу, то ця сума сягає до 200 млрд дол. Це за моїми підрахунками. Тому зараз і республіканцям, і демократам дуже важливо донести до свого виборця, що, коли вони голосували за виділення цієї допомоги, то вони інвестували в країну правил. Мається на увазі, що їхня інвестиція в демократію була правильна», – говорить Валерій Клочок.
Водночас, в листі є пункт, який на думку аналітика, абсолютно недоцільний в умовах війни. Він стосується питання лібералізації цін на енергоносії. Відпускати ціни у «вільне плавання», коли нинішня платоспроможність українців низька, а система субсидіювання не справляється з цим, не варто.
Але Валерій Клочок наголошує, що ці пункти – не закон, ці умови всі можна обговорювати.
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин