«Західні партнери розуміли, що будуть втрати». Храпчинський про катастрофу F-16 та сучасні українські авіарозробки

Фото: ОП

В Україні відбулося перше бойове застосування далекобійної ракети-дрона «Паляниця», про це під час святкування Дня Незалежності розповів президент Володимир Зеленський. Відомо, що вона дістає до близько 20 російських військових аеродромів та розробили її за 1,5 року. Також пізніше, зі слів президента, стало відомо про успішне випробування першої української балістичної ракети. Це досягнення вітчизняного ОПК, яке може вплинути на хід війни.

Разом з тим, президент своїм указом звільнив командувача Повітряних сил ЗСУ Миколу Олещука. Це сталося після того, як Генштаб ЗСУ підтвердив, що 26 серпня під час відбиття ракетного удару з боку РФ зазнав катастрофи винищувач F-16, льотчик загинув.

Тож, як може використовуватися нова розробка дрон-ракета «Паляниця», що відомо про першу балістичну українську ракету та що стало причиною катастрофи F-16 – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з авіації Анатолій Храпчинський.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Укрінформ

«Паляниця» потребує інформаційної тиші»

– На урочистостях до Дня Незалежності президент Володимир Зеленський оголосив про успішне застосування нової української ракети-дрона «Паляниця». Попередньо дальність її ураження до 600-800 кілометрів, також є дані, що «Паляниця» має турбореактивний двигун. Усі інші характеристики засекречені…

– Зброя, яка зараз пропонується для наших військових, потребує інформаційної тиші. Важливим є те, що ми перейшли вже від двигунів внутрішнього згорання до більш потужних – реактивних, які дозволять нам проривати протиповітряну оборону ворога.

Відомо, що це класична авіаційна система, яка дозволяє літати на великій швидкості і завдаватиме ворогу потужних втрат.

Скрин з відео

– Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зазначив, що дрон-ракета «Паляниця» змінить правила гри, бо ми зможемо завдавати удару там, де Росія цього не очікує. Як може використовуватися цей дрон?

Росія з 2003 року активно готувалась до війни, але вона накопичувала наступальну зброю. Для захисту у неї була «червона кнопка». Однак цю кнопку разом з усіма «червоними лініями» Путіна Сили оборони України стерли і це дозволяє нам активно працювати по території РФ. Зокрема, як безпілотними системами, так і ракетами «Нептун», які почали працювати не тільки по морських цілях, а й по суходолу. За рахунок великих швидкостей, корисного навантаження, можемо вибивати більше російських військових аеродромів, нафтопереробних заводів та нафтобаз, які залучені до війни в Україні.

За рахунок того, що ще у 2022 році до виробництва зброї в Україні були допущені приватні компанії, можемо зараз військовим запропонувати більше номенклатури зброї, яка здатна працювати на відстань понад 1800 км по території ворога. Треба продовжувати добиватися від країн-партнерів дозволів застосувати їх зброю для ударів углиб Росії, але також слід брати приклад з таких країн, як Ізраїль, Південна Корея, які самі розвивали свій військово-промисловий комплекс.

«Україна має усі можливості розвивати ракетну промисловість»

– Ще одна приємна новина – президент розповів про випробування першої балістичної української ракети. Про що йдеться?

– Нам необхідна зброя, яка здатна бити углиб російської території, аби рвати логістику ворога. І Україна має усі можливості, аби розвивати свою ракетну промисловість. Є досвід розробки подібних ракет, той самий «Гром», над яким працювали свого часу та інших засобів. У нас є «Южмаш», «Прогрес» та «Мотор Січ» підприємства, які активно були залучені до ракетної промисловості. Зокрема, двигуни, які випускалися на «Мотор Січ» були найкращими для ракет Х-55.

Зараз є потреба збільшувати корисне навантаження ракет до 400 кг, щоб його можна було доносити до військових об’єктів РФ. Це дало б можливість уражати і споряджені літаки, що дало би більший ефект. І дозволило би бити по виробництвах, тобто знищувати документації, станки і важливі засоби, щоб росіяни більше не могли виробляти ту чи іншу зброю.

Колаж: BBC/КБ «Південне/Defense-UA

F-16, Mirage 2000 та шведський Saab працюватимуть в комплексі

– Зрештою, росіяни вже неодноразово заявляли про збиття над своєю територією українських ракет «Гром-2». Звісно, довіряти російській пропаганді не варто, але вони знають про ці наші розробки. Президент Зеленський повідомив, що літаки F-16 брали участь у відбитті наймасованішої повітряної атаки РФ по Україні 26 серпня. Збиття дронів і ракет – це наразі єдиний сценарій застосування цих літаків?

– Нагадаю, під час передачі F-16 якраз говорилося, що вони будуть задіяні для захисту повітряного простору України. Також Повітряні сили оприлюднили відео, на яких бачимо роботу гелікоптерів по дронах «Шахед». Це означає, що авіаційна складова захисту повітряного простору України зараз суттєво підсилена.

Засоби, якими оснащені F-16, зокрема електронної боротьби – про це стало щойно відомо – дозволяють працювати цим літакам близько до зони дії ворожої протиповітряної оборони. Ця система, здатна попередити пілота щодо можливого застосування проти нього ракет і допомогти уникнути ураження. Окрім того, F-16 має можливість експлуатації додаткові озброєння. На нього можна кріпити ще ракети чи авіаційні бомби.

– Один з факторів просування ворога на Сході – це масове застосування крилатих авіабомб. Те саме відбувається зараз і на Сумщині, коли ворог знищує прикордоння КАБами. Чи можуть F-16 використовуватися як протидія цим засобам біля лінії бойового зіткнення?

Звісно. Ракети AIM-120 дозволяють працювати на відстань 185 плюс кілометрів. Зрозуміло, що значно краще будуть працювати наші пілоти при застосуванні літаків дальнього радіолокаційного Saab, які нам обіцяла Швеція. Це суттєво посилить наші можливості щодо виявлення ворожих літаків на відстанях близько 650 км. За рахунок єдиного протоколу обміну інформації це буде єдиний комплекс, який дозволить з командного літака, надавати інформацію літаку F-16 щодо того, по якому сектору слід працювати.

Винищувачі F-16 ЗСУ здійснили політ у невідомому місці в Україні, неділя, 4 серпня. Фото: Радіо Свобода

– Чи є ознаки того, що цей шведський літак уже використовується в Україні?

Для використання Saab потрібна більша кількість F-16, на які ми ще чекаємо. Також президент Франції Макрон обіцяв нам до кінця року літаки Mirage 2000. Вони теж здатні дуже вправно працювати з літаком Saab. Зокрема, він міг би передавати їм цілі щодо знищення засобів протиповітряної оборони. Окрім того, Saab може бачити багато озброєння наземного і давати цілі для, наприклад, запуску ракет Storm Shadow.

– А як щодо співдії шведського Saab зі ще пострадянськими літаками Су та МіГ?

– Це буде складна задача. Ми не побачимо роботи за єдиним протоколом між МіГ-29 та F-16. Та, думаю, Повітряні сили зроблять максимум, аби уніфікувати і спростити цю роботу, аби усе це працювало у комплексі.

Втрата F-16: слід дочекатися результатів розслідування

– Маємо сумну новину. Генштаб ЗСУ підтвердив, що під час відбиття ракетного удару з боку РФ, разом з підрозділами зенітно-ракетних військ, були застосовані винищувачі F-16. Вони продемонстрували високу ефективність, однак з одним із літаків було втрачено зв’язок. Як з’ясувалося, один з них зазнав катастрофи, льотчик загинув. Розслідуванням причин аварії займеться спеціальна комісія. Як ця подія може вплинути на подальші наміри країн Заходу надавати Україні таке озброєння?

– У нас 2,5 роки повномасштабне вторгнення і зрозуміло, що були і будуть втрати і по техніці західного зразка. Наші західні партнери розуміли, що будуть втрати. Ми ж маємо дочекатися результатів офіційного розслідування і після цього робити певні висновки.

Але ще раз, триває війна, ворог протягом двох днів використав понад 260 засобів ураження по нашій території. Сили оборони зараз роблять колосальну роботу і їм у цьому треба допомагати.

Колаж: Hromadske

– Зрештою, деякі західні партнери затримуються з поставками обіцяних систем Patriot. Це також впливає на якість протидії ворожим атакам. Генерал ВПС Нідерландів Онно Ейхельсхайм підтвердив, що Україна може використовувати надані його країною F-16 для ударів по РФ. Чи Україна буде ризикувати такою зброєю, адже ППО ворога набагато більш насичене на його території?

– Маю сумніви щодо великої кількості засобів ППО на території РФ. Повторюся, Росія готувалась до війни з наступальною зброєю.

Для виконання певних задач точно буде потрібне використання літаків F-16 над територією РФ. Є певне озброєння, яке більш ефективно буде застосуватися саме з-під крила цього винищувача.

Безумовно, наші пілоти роблять колосальні речі, використовуючи модернізований МіГ-29. Бачимо, як нищаться мости у Курській області, ліквідовуються бойові розрахунки російських військових на окупованій Україні. Але є потреба у використанні високотехнологічного озброєння, яке дозволить нас наблизити до перемоги.

Тож припускаю використання F-16 на території РФ у комплексі з Mirage 2000 та під керівництвом шведських Saab.

Країни НАТО не бачили перспективи у дронах

– Задіювали літаки також і наші північні сусіди, маю на увазі Білорусь. Моніторинговий проєкт «Беларускі Гаюн» повідомив, що під час однієї з атак РФ по Україні один із «Шахедів» був збитий на території Білорусі. Про що це говорить? Адже це вже не перший випадок, коли російські дрони залітають до Лукашенка.

Білорусь має розуміти, що коли підтримує Росію, то війна може прийти і в їхнє небо, і на їхню землю. Путіну наплювати на цивільне населення, він готовий запускати корейські ракети, які розвалюються в повітрі та дрони, які можуть цілити у домівки білорусів.

UJ-22 Airborne під час презентації «Армії дронів». Фото: Defence-ua

– Ви згадували сьогодні про те, що Україна невтомно збільшує арсенал ураження ворожих БпЛА. Останнім часом почастішили відео збиття FPV-дронами розвідувальних російських літальних апаратів. Це, мабуть, вперше в історії, коли дрони так масово використовуються для збиття військових цілей. Це і є нова сторінка в розвитку авіації?

Україна почала експлуатувати дрони, на які свого часу країни НАТО навіть не розраховували. Вони не бачили в них перспективи. За рахунок таких дешевих рішень вдається вирішити велику кількість завдань на полі бою.

Зрозуміло, що з часом ціна буде змінюватися, зокрема автоматична робота цих дронів буде здорожчувати цю технологію. Але не слід забувати, що свого часу Ізраїль робив міномети зі снарядами, які начинювалися металевими головками.

Зараз бачимо становлення українського ВПК, який активно розвивається за рахунок приватних компаній, які допомагають виборювати нашу перемогу.

– Командувач Сил безпілотних систем Вадим Сухаревський з гордістю говорив, що український дрон може стати своєрідною валютою країни. Чи погоджуєтеся, що Україна може диктувати правила на цьому ринку?

– Повернувся з оборонного форуму з Данії, де спілкувалися з військовими країн Скандинавії. Вони дуже позитивно відгукуються щодо українських розробок, які працюють на лінії бойового зіткнення. Тож у нас є всі перспективи зробити military-hub, який дозволить після перемоги наповнювати наш бюджет і пропонувати адекватному світу гарне рішення щодо захисту або протидії.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

оренда квартири Львів

Новини