«Зброя сама стріляти не буде». Грабський про мобілізацію українців за кордоном та атаки на Часів Яр

Українці за кордоном масово пішли за паспортами. Фото: BBC

З 23 квітня українські чоловіки мобілізаційного віку більше не можуть отримувати за кордоном консульські послуги. Для них оформлення нового паспорта, питання консульського обліку, нотаріальні питання є недоступним. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба пояснив такі нововведення тим, що в «умовах повномасштабної російської агресії головним пріоритетом є захист Батьківщини». Якими можуть бути результати цього рішення, як ми будемо використовувати ракети ATACMS і чи може ворог захопити Часів Яр – у програмі АнтиТокШоу на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Сергій Грабський.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Новинарня

Посилення мобілізації дасть нам додаткові ресурси

Україна за кордоном припинила видачу готових документів чоловікам мобілізаційного віку. Чи сприятиме це поверненню українців на Батьківщину?

– Мобілізація у будь-якій країні, якою б вона не була: демократичною чи авторитарною, завжди є болючим процесом. Тому оцінювати цей процес можна тільки з суворої державної необхідності. Уряд України діє на абсолютно законних підставах, від імені народу.

В Конституції України сказано, що захист держави є священним обов’язком кожного громадянина України. Тому кожен з нас має вибір: захищати цю країну, або опинитися по ту сторону барикади.

Фото: Радіо Свобода

– Закон про посилення мобілізації вступить у дію 18 травня. Якими можуть бути його результати?

Мобілізацію у нас не зупинялась ані на секунду. Цей закон лише дозволяє застосовувати інші інструменти переконання та впливу для поповнення мобілізаційних ресурсів.

Зниження призивного віку до 25 років дає нам додаткові ресурси, за оцінками, від 80 до 120 тисяч чоловік, що нам зараз вкрай необхідно. Коли говоримо про втрати противника, то навіть, якщо вони складають один до п’яти, то можете на калькуляторі порахувати, скільки це у нас. Можна отримати від наших західних союзників сотні одиниць техніки і озброєння, але вона сама їздити і стріляти не буде.

ATACMS – це не зброя перемоги

Конгрес США врешті проголосував за пакет допомоги у майже 61 млрд доларів для України, президент Джо Байден його підписав. Натомість президент Володимир Зеленський подякував американцям за далекобійні ракети ATACMS. Як Україна застосовуватиме їх?

– Необхідно застерегти, ATACMS – це не зброя перемогиі не вундерваффе (диво-зброя), яка вирішить усі проблеми. Насамперед, це зброя обмеженої дії до 300 кілометрів, вона застосовується для ударів по зосередженнях військ противника на тактичній і оперативній глибині, знищення систем управління ворога, його логістики.

Важливим є питання кількості цих боєприпасів, ми вже отримували 20 цих ракет – своєрідний пробник і показали високу ефективність їх застосування. І від цієї кількості вже зробимо певні висновки. Якщо йдеться про 10 ракет, то це лише моральна підтримка, а якщо 100-200 – це вже серйозний інструмент на полі бою, який дозволить нам вирішити більше питань. У тому числі, і знищення систем протиповітряної оборони противника – створення коридорів прольоту для наших майбутніх F-16.

Фото: Politico

Руйнування Кримського мосту не є першочерговим завданням

Коли говорять про далекобійні ATACMS, то асоціативно прив’язують до них Кримський міст. Чи можемо очікувати, що цього літа його не стане?

– Це вже стало своєрідним мемом, який мене дратує. ATACMS не призначений, щоб колупати цю незаконну споруду. Думаю, що у нас є достатньо сил і засобів, аби вирішити це питання. Проте руйнування мосту наразі не є першочерговим завданням з огляду на те, які сили РФ зосередила на фронтах. Крім того, давайте не забувати, що Україна – це гуманна цивілізована держава, яка не воює з цивільним населенням. Таким чином, ми даємо можливість росіянам вчасно покинути тимчасово окуповану територію Криму. А щодо впливу на цей об’єкт, то удари дронів вже забезпечують виконання цієї задачі.

Фото: НВ

Переконаний, ми знайдемо для ATACMS більш достойне застосування, що дозволить нам вирішити більший спектр задач.

– Повертаючись до поставок нам техніки від партнерів, а чи достатньо у нас людей, які вміють управляти нею і обслуговувати?

– Затримка з прийняттям мобілізаційного закону, про який уже згадували, є відповіддю на ваше питання. У нас недостатньо такого персоналу. Потрібно розуміти, що молоді люди можуть її опанувати швидше. Наприклад я, не завжди можу позмагатися у вправності зі своїм сином, який швидше опановує подібні речі.

Проблеми з персоналом навіть за пів року вирішені не будуть. Через це маємо певні обмеження, у тому числі і по кількості авіації, яка може бути нам передана.

Я би ситуацію з ППО не драматизував

В Україні також з нетерпінням чекають на нові системи Patriot. Їх уже шукають по усій Європі. Але, коли РФ здатна виробляти за місяць близько сотні ракет і випускати їх по Україні плюс «Шахеди», то чи вистарчить спромоги Заходу постачати нам дорогі ракети до цього ППО?

– Є один дуже важливий елемент, а саме – площадки запуску. Якщо проаналізувати кількість ракет, яка запускалася, то бачимо, що противник обмежує себе у цьому. Наприклад, наші вдалі дії проти флоту противника звели нанівець використання ракет «Калібр». Наразі, ворог може більш-менш безпечно запускати ракети тільки з трьох підводних човнів.

Щодо дронів, то противник дійсно вдосконалює їх усе більше. За останніми даними, він збільшив дальність їхнього польоту і вагу боєприпасу до 90 кілограмів. Але це не означає, що ми цьому не протистоїмо. І не самими лише Patriot вирішуються завдання протиповітряної оборони, зокрема, щодо дронів. Ефективність наших мобільних груп зросла до 40%, таким чином маємо, що протипоставити противникові.

Фото: El Pais

Плюс, не забувайте, що зараз ми розгорнули бойові дії на території противника, зокрема зі знищення його критичної інфраструктури. Так, існує прохання від США не бити по нафтопереробних підприємствах РФ, що, в принципі, нас не зупиняє. Але ми також наносимо удари і по обєктах енергетичної критичної інфраструктури ворога, що може зупинити їхнє виробництво.

І, найголовніше, Росія, вважаючи себе потужною індустріальною державою, продовжує закуповувати дрони в Ірану. Наголошу, що він отримує за ці дрони золото з запасів РФ. Війна триває, тому нарощення нашої багаторівневої системи ППО є постійним процесом.

Тож я не драматизував би так ситуацію, бо середня ефективність дій систем протиповітряної оборони в Україні на сьогодні сягає приблизно 65%. І це в умовах обмеженості ресурсів і дефіциту боєприпасів. Зараз дефіцит буде зменшуватися і, відповідно, ефективність зросте.

Часів Яр. Фото: ЗСУ

Шанси у ворога на Часів Яр є

Росіяни і далі тиснуть, щоб захопити Часів Яр на Донеччині. Що там відбувається і які шанси у ворога щодо захоплення цього міста?

– Шанси у ворога на це місто є, бо є таке поняття, як вікно можливостей. Противник усвідомлює, що він буде змушений знизити інтенсивність бойових дій унаслідок колосальних втрат. Тому він використовує це вікно можливостей. Зокрема, і у напрямку Часового Яру. Це лише один з пунктів, де ведуться відчайдушні бойові дії.

Маємо розуміти, якщо противник має перевагу 1 до 10 чи 1 до 20, то жодна сила не вистоїть проти цього. Хоча на сьогодні маємо певний оптимізм, що противникові не вдається форсувати канал Сіверський-Донець-Донбас. Але ми так само бачимо і намагання противника прорватися, тому я не готовий давати прогнозувати, як буде розвиватися ситуація. Вона змінюється кожної секунди. Схиляю голову перед мужністю наших бійців, які тримають там оборону – вони роблять більше, ніж можливо.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Віктор Біщук, Ярина Капітан

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини