Зеленський запропонував «країнам G19» 10 пунктів української формули миру

Фото: ОПУ

Президент України Володимир Зеленський представив учасниками саміту G 20 пропозиції України щодо досягнення миру з Росією, які передбачають 10 пунктів.

Про це йдеться у виступі Зеленського, який оприлюднив Офіс президента.

«Щоб звільнити всю нашу землю від рашистів, нам доведеться воювати ще деякий час… Воювати! Але якщо перемога все одно буде за нами, і ми в цьому впевнені, то хіба не варто спробувати реалізувати нашу формулу миру, щоб усе ж зберегти тисячі життів і вберегти світ від нових дестабілізацій?

Ось чому я хочу представити наше бачення шляху до миру – як його реально досягти. І не тільки для нас, а й для всіх вас, ваших союзників і партнерів».

За його словами, є набір рішень, які потрібно реалізувати, бо потрібно, щоб ця агресивна російська війна закінчилася справедливо й на основі Статуту ООН і міжнародного права, а не «абияк» – за влучним формулюванням Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша.

«Не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Ми поважаємо правила, і ми – люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, хай доведе це діями.

Очевидно, що словам Росії довіряти неможливо, і не буде жодних «Мінськів – 3», які Росія порушить одразу ж після укладення».

Пропозиції України наступні:

Перше – радіаційна та ядерна безпека. Запорізька АЕС має бути негайно передана під контроль МАГАТЕ та українського персоналу. Має бути негайно відновлене нормальне підключення станції до енергомережі, щоб ніщо не загрожувало стабільності реакторів.

Те саме стосується божевільних погроз ядерною зброєю, до яких вдаються російські посадовці. Немає й не може бути жодних виправдань ядерному шантажу.

Другий виклик – продовольча безпека. Завдяки потужній участі ООН, Туреччини та інших партнерів продемонстровано, як співпраця кількох може повернути продовольчу безпеку. Є пропозиція розширити експортну зернову ініціативу на інші наші порти, зокрема на порти Миколаєва та Ольвія у Миколаївській області.

Також лідери G19 мають приєднатися до ініціативи з допомоги продовольством найбіднішим. Ця ініціатива – Grain From Ukraine уже започаткована і перше судно Nord Vind виходить у Ефіопію.

Третє – енергетична безпека.  Україна запропонувала направити місію експертів ООН на об’єкти критичної енергетичної інфраструктури України для оцінки руйнувань і потреб у відновленні, а також з метою запобігання їх подальшому знищенню. Треба прискорити відправку цієї місії!

Окрім того, якщо Росія намагається позбавити Україну та всіх споживачів енергії у світі стабільності цін, відповіддю на це має бути примусове обмеження експортних цін для неї.

Четвертий виклик – звільнення всіх полонених і депортованих. Тисячі українців – військових і цивільних – у російському полоні. Україна поіменно знає майже 11 тисяч дітей, які були силою депортовані в Росію. А крім цих дітей, є десятки тисяч тих, хто був примусово вивезений і про яких знаємо лише опосередковано та ще сотні тисяч депортованих дорослих. А також ще політв’язні – українські громадяни, яких утримують у Росії та на тимчасово окупованій території, зокрема в Криму.

Потрібно звільнити всіх цих людей.

П’яте – виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку. І без будь-яких компромісів з агресором. Бо Статут ООН не може діяти якось частково, вибірково чи «за бажанням».

Шостий виклик – виведення російських військ і припинення бойових дій. Має бути відновлений контроль України над усіма ділянками державного кордону з Росією.

Сьоме – справедливість. Росія залишає по собі катівні та масові поховання вбитих людей. Ось чому світ має визнати спеціальний трибунал щодо злочину агресії Росії проти України та створення міжнародного механізму для відшкодування за рахунок російських активів всіх збитків, завданих цією війною.

Восьмий виклик – це екоцид, потреба негайного захисту природи. Мільйони гектарів лісу спалені обстрілами. Майже 200 тисяч гектарів нашої землі забруднені мінами й снарядами, які не розірвалися. Десятки вугільних шахт затоплені, зокрема й шахта, у якій у 1979 році був здійснений підземний ядерний вибух… Це шахта «Юнком» у Донецькій області. Вона на окупованій Росією території.

Дев’яте, – недопущення ескалації.  Україна потребує дієвих гарантій безпеки. Тому підготували проєкт договору Kyiv Security Compact і вже запропонували його партнерам. Потрібно провести міжнародну конференцію для фіксації ключових елементів повоєнної безпекової архітектури.

І десятий пункт – фіксація закінчення війни.  Коли всі антивоєнні кроки будуть реалізовані, сторони мають підписати документ про фіксацію закінчення війни.

За  словами Зеленського, кожен із цих викликів на шляху до миру не може забрати багато часу. Максимум місяць на один пункт, а для деяких достатньо днів.

оренда квартири Львів

Новини