«Жити у Харкові зараз складно». Депутат Харківської облради про наслідки удару по місту та настрої мешканців

Фото ілюстративне: The World Press

Унаслідок російського удару по Харкову у ніч на 6 травня горів найбільший ринок міста «Барабашово», а також пошкоджено житлові будинки і автомобілі, загалом в області поранено 11 людей, про це повідомив голова ОВА Олег Синєгубов. «Ворог поцілив 20 БпЛА типу «Герань-2» по чотирьох районах міста: Шевченківському, Київському, Індустріальному та Холодногірському по восьми локаціях. На найбільшому ринку міста – «Барабашово» – спалахнула пожежа», – зазначив він. Голова ОВА додав, що у «Барабашово» близько 20 торговельних павільйонів знищено повністю, ще майже 80 – пошкоджено. Також під обстріл потрапили житлові будинки та припарковані авто.

Про наслідки обстрілів, масштаби руйнування та як виглядає життя в місті, де сирена – щоденна рутина – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» депутат Харківської обласної ради Олександр Скорик.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Суспільне Харків

«Харків’яни цю ніч не спали»

– Харків знову зазнав російського обстрілу. Які наслідки цього чергового теракту?

Харків’яни цю ніч не спали, почалося все о 03:20. Усього було 20 «прильотів» російських безпілотників. Ми ж чуємо, як усе відбувається, зокрема, коли «Шахед» втрачає висоту і падає. А коли він атакує, то відчувається наростаючий гул.

Великі руйнування у місті, особливо на ринку «Барабашово». Це були так звані «дитячі ряди», де торгували одежею, іграшками для діток. Практично усе вигоріло.

Також були пошкоджені та палали будинки у Холодногірському районі. Вибито 100-150 вікон. Також в нас був «приліт» по одному з ресторанних комплексів. Плюс промислова зона в Індустріальному районі та горів приватний будинок – у Шевченківському.

Дуже акцентовано працювала ППО, які дали значний результат – збито 15 дронів, за що ми їм вдячні.

Харків зараз потерпає від дронових атак. За квітень ми мали їх аж 136, є загиблі, 230 людей – поранені. Це антирекорд від початку війни. Місто щодня під терористичними атаками і вони стають все потужнішими і масованішими. Жити у Харкові достатньо складно.

Трохи невілювало гнітючий настрій після нічної атаки повернення наших військових з полону. Приємно, що з 250 воїнів, яких Україні вдалося обміняти, троє з мого, Богодухівського району, одного з них я знав особисто. Це дуже велика радість, що наші захисники повернулися додому, їх побачили родини. Харків’яни усім серцем спостерігали, як усе відбувалося. Це неймовірні емоції.

«В Ізюмському районі була критична ситуація»

– Було повідомлення, що в Ізюмському районі Харківщини вирують потужні пожежі, що там були російські обстріли і довелося евакуйовувати людей. Яка там зараз ситуація?

– Не можу точно сказати, що там зараз. Знаю, що через велику лісову пожежу евакуювали частину населення. При цьому було чутно детонацію боєприпасів. Ізюм був під окупацією і в лісах залишилося багато нерозірваних снарядів. Тому там була критична ситуація.

Та в нас пішов потужний дощ, лило практично цілий день. Тож, думаю, що ситуація вже локалізована і пожежу зупинено.

Фото: ДСНС

«Харків’яни під постійним стресом»

– Фактично щодня Росія атакує Харків та область – які настрої у людей? Як ставляться харків’яни до такої кількості тривог, постійної небезпеки?

– У нас введено диференційовану систему тривог, тож її чують тільки у тому районі, де є безпосередня небезпека. Та ситуація складна, бо дрони зараз прилітають не тільки уночі, вони зараз залітають і удень. Плюс постійно тероризують нас з лінії фронту безпілотники типу «Молнія», які заходять з Липецького напрямку, на Харківщині.

Фото ілюстративне: Діана Руда, УП

Харків’яни під постійним стресом. Та, з іншого боку, вони вже настільки звикли до війни, що це виглядає, як втрата інстинкту самозбереження. Неприродно, коли в середмісті, серед білого дня, пожежа після «прильотів», при цьому на вулицях велика кількість людей. Гуляють люди пенсійного віку, діти. Це трохи апокаліптично.

На свою безпеку дуже мало реагують. Тому хотів би, маючи нагоду, наголосити, що при повітряних тривогах потрібно себе берегти, спускатися в бомбосховище. Бо зараз тільки не значна кількість людей це робить. В основному, намагаються ховаються або у ванній кімнаті, або у коридорах.

Проблема ще й у тім, що тривог настільки багато, то аби забезпечити свою безпеку потрібно жити у бомбосховищі. А це неможливо фізично. Це частково пояснює, чому харків’яни до цих атак ставляться з певною долею фаталізму.

«Цього разу був розрахунок на дітей»

Повертаючись до нічних «прильотів», то уражені були практично всі райони міста, скрізь вирували пожежі. Ринок «Барабашово», до речі, постійно потерпає від обстрілів. Тільки у минулому місяці був «приліт». Також велика пожежа була у 2022 році, на початку війни, коли росіяни закидували Харків ракетами С-300. Руйнування там катастрофічні.

Що хочуть росіяни цим довести? Цього разу був розрахунок на дітей та їх батьків, адже вони не зможуть купити одежу, іграшки, побутові речі. Згоріли «дитячі ряди». Була жахлива пожежа і її достатньо довго гасили.

На сьогодні комунальні служби Харкова не встигають за тою кількістю руйнувань, які є у місті. За день це 12-13 локацій, де є пожежа, вибиті вікна.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик та Віталій Ковела

ДІМ РІА у Львові

Новини