«Зміна наративів Байдена та Блінкена». Експерт про візит Зеленського у США та плани Китаю

Фото: ТСН

Однією з головних подій на міжнародній арені став візит президента Володимира Зеленського до США і Канади. Якими є підсумки спілкування українського і американського президентів, про що сигналізують усьому світові промови Байдена і Блінкена, як обмежити вплив РФ в ООН та чим є візит Ван Ї до Москви – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» дипломат, експерт з міжнародних питань Ярослав Войтко.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Телекомпанія Ера

США передадуть нам певну кількість ракет ATACMS

– Володимир Зеленський відвідав Сполучені Штати і Канаду та зустрівся з президентом Джо Байденом. Яким є результат цієї зустрічі?

Візит проходив у непростих умовах, Україна продовжує боротьбу за виживання, а у США розпочинається передвиборча кампанія. Хоча до виборів у цій країні ще рік, але чинний президент Джо Байден вже оголосив, що балотуватиметься на наступний термін. Безперечно, США це наш основний західний союзник у плані постачання зброї і забезпечення нашої перемоги на полі бою, а також, де це можливо, – у дипломатичних зусиллях. Україна отримала підтримку президента Байдена, також є інформація, що хоча президент Зеленський навіть не згадував (так йому було рекомендовано) про постачання ракет великої дальності ATACMS, нам їх таки передадуть. Зможемо їх випускати з тих установок, які вже є в Україні, – це HIMARS і М-270. Це буде невелика кількість, але тим не менше це добрі новини.

Також президент Байден оголосив і про додаткову військову допомогу Україні на $325 мільйонів.

Від рішень США і цивілізованого Заходу залежить майбутнє усього людства

– Президенти взяли участь у засіданні Генасамблеї ООН і там прозвучали сильні промови, які пояснюють теперішній стан речей. Заяви Байдена і Блінкена стали сильними сигналами для світу. Давайте проаналізуємо, що саме ми почули?

– Від Байдена почули про те, що США і увесь цивілізований Захід будуть стояти за Україну. Але, якщо раніше говорилося, що допомога нам буде надходити стільки, «скільки потрібно», то тепер в промові держсекретаря Блінкена (виступ у Вищій дипломатичній школі в Університеті Джонса Хопкінса) прозвучало, що «від рішень, які зараз прийматимуть Сполучені Штати і цивілізований Захід – залежатиме майбутнє усього людства».

Фото: Голос Америки

Деякі експерти, зокрема російський політолог Андрій Піонтковський, який зараз мешкає у США і дуже прихильний до України, оцінив це як відлуння Фултонської промови, проголошеної у 1946 році премєром Великої Британії Вінстоном Черчіллем. Йдеться про те, що не потрібно чекати ще 45 років коли закінчиться Холодна війна, котра, як вважається багатьма істориками, якраз з цієї промови починалася. США, цивілізованому Заходу і Україні, як його частині, потрібно уже зараз приймати такі рішення, які дозволять дати відсіч РФ. Бо, як сказав президент Байден, якщо цього не зробити, то жодна країна не почуватиметься спокійно.

Фото: Голос Америки

І тому роль Організації об’єднаних націй і, перш за усе, Ради безпеки цієї організації у тому, що саме вони повинні приймати рішення, які матимуть обов’язковий характер. Однак цьому протистоїть Росія, яка їх блокує, маючи право вето. І тому президент Зеленський запропонував перегляд процедури її застосування. Зокрема, аби дві третини членів Генасамблеї мали право подолати це вето.

Дипломатична робота щодо підтримання цієї ініціативи лише починається. Ситуацію потрібно змінити, бо дальше так продовжуватися не може.

Приїзд Ван Ї до Москви – це підготовка візиту Путіна до Китаю

– Поки відбувалися зустрічі Володимира Зеленського з Байденом та іншими посадовцями, до РФ прибув міністр закордонних справ Китаю Ван Ї. Що означає цей приїзд?

– Це підготовка до візиту президента Путіна до Китаю, який запланований на жовтень цього року. Для Китаю РФ у нинішньому вигляді (яка ще не розпалася) дуже вигідна, як держава, що підтримає їх в амбіціях стати лідером, так званого Глобального Півдня. Для цього йому потрібні такі держави як РФ, Індія, Південна Корея. Тому китайське керівництво вважає, що Росія не повинна програти і не має розпастися.

Для українців – навпаки. Хотів би побачити розпад Росії, як це сталося колись з Радянським Союзом. Сподіваюся, що вони не проводитимуть агресію проти України, бо їм буде не до того.

Фото: Фокус

Байден і Блінкен налаштовані вирішувати проблеми уже зараз

– Чи можна оцінювати слова Байдена, які він сказав виступаючи в Генеральній асамблеї ООН «якщо ми дозволимо поділити Україну, чи буде у безпеці незалежність будь-якої нації», як зміну наративу. Бо раніше у США і у наших союзників у ЄС було два акценти. Один – перемога, другий – не дати Україні програти. Чи стала зараз позиція однозначною – тільки перемога України?

– Думаю, досі залишаються певні суперечності і всередині адміністрації Байдена. Але якраз промова держсекретаря США Ентоні Блінкена йде у руслі позиції Байдена. Бо, скажімо, радник США з питань нацбезпеки Джейк Салліван виступає за розмитою формулою «не поразки Росії», бо вона потрібна, щоб слідкувати за тим, що відбувається на периферії країни. Більше цього, є така інформація, що директор ЦРУ Вільям Бернс, який попереджав Україну у 2021 про агресію РФ, в той же час, буцімто обіцяв Москві, що Україна не буде завдавати ударів по її території.

Фото: Укрінформ

Тому мене тішить, що президент і держсекретар США налаштовані вирішувати важливі питання вже зараз. Бачимо певні кроки у напрямку поставок ATACMS, уже перші американські танки Abrams прибули в Україну, матимемо і F-16. Сподіваємося подальшої допомоги. Тривають перемовини і якщо у нас будуть перемоги на полі бою, тоді зможемо простіше вирішувати і дипломатичні питання.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко та Ярина Капітан

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини