«Змінити статус-кво на полі бою». Офіцер Австралії про наступ ЗСУ у Курській області та шанси на завершення війни

Фото ілюстративне: ЗСУ

Президент Володимир Зеленський заявив, що постійно на зв’язку з головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським стосовно військової операції в Курській області Росії. Під контролем України 74 російські населені пункти. «Попри складні, інтенсивні бої, просування наших сил на Курщині триває, обмінний фонд для нашої держави поповнюється», – резюмував Зеленський. Там проводять перевірки та стабілізаційні заходи. Зокрема, продовжується розробка гуманітарних рішень для цих територій. Також, за словами президента, триває підготовка наших наступних кроків.

Про наступ ЗСУ вглиб Курської області, шанси на захоплення Курська та як це вплине на завершення війни в Україні – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» генерал-майор Збройних сил Австралії у відставці Мік Раян.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Saxton Speakers

«Невпевнений, чи захоплення Курська є метою цієї операції ЗСУ»

– ЗСУ розпочали наступ углиб РФ і вже прорвали як мінімум дві оборонні лінії окупантів, зокрема у Курській області – якими ви бачите тактичні та стратегічні цілі цього наступу?

– Очевидно, що це більш потужна наступальна операція вглиб Росії, яку ми бачили раніше цього року та у 2023. У ній беруть участь кілька українських бригад.

Є кілька цілей цієї операції. Насамперед, відтягнути російські сили, які беруть участь у наступах на сході України та становлять загрозу для ключових міст України. Окрім того, вона має на меті посилення політичного тиску на президента Путіна і демонстрацію того, що він не здатен захистити свою країну. Отже, ця операція переслідує як військові, так і політичні цілі.

Фото: РБК-Україна

Які шанси ВСУ продовжувати рух вперед і захопити місто Курськ?

– Очевидно, що з кожним наступним днем рівень шоку серед росіян буде зменшуватися. Вони будуть краще організовувати свою оборону. Невпевнений, чи захоплення Курська є метою цієї операції ЗСУ.

Разом з тим, якщо Сили оборони України продовжуватимуть рухатися вперед, то за тиждень зможуть загрожувати Курську артилерійським вогнем, а це було би справжньою катастрофою для росіян та Путіна.

«Наступ у Курській області йде досить добре»

– А як можете оцінити реагування російської армії та диктатора Путіна на наступ ЗСУ? Чи не думаєте, що він трішки паралізований через такі новини?

– Це звичний ефект для такого роду операції. Росіяни думали, що українці слабкі на півночі та півдні, ба більше, вони не звертали увагу на ситуацію вздовж всього кордону з Україною. Україна натомість змогла накопичити там війська.

Коли розпочався цей несподіваний наступ ЗСУ, це спричинило справжній шок серед тих росіян, які захищали кордон. Багатьох із них потім ми побачили в полоні ЗСУ. Це паралізувало і російське військове командування, і політичне керівництво.

Це є ще одним провалом російського військового командування та їх розвідки. Цікаво, скільки ще разів такі люди, як генерал Герасімов помиляться, аби Путін їх замінив. Вони, звісно, вірні диктатору, але погано показують себе у цій війні.

Фото: росЗМІ

– Чи перекинуть росіяни свої війська на Курський напрямок із інших, зокрема зі Сходу України?

– Вони можуть піти на це. Разом з тим, ймовірно, що на території РФ в них є ще так звані стратегічні резерви. Зокрема, у росіян досі є бригади та дивізії у північних районах РФ, які мали би протистояти Фінляндії та північному флангу НАТО. У них може бути ще багато армій з різного роду військами. Однак ці резерви РФ можуть бути не дуже добре оснащені.

З іншого боку, поки росіяни будуть ухвалювати рішення, звідки перекидати свої резерви, ЗСУ будуть продовжувати просуватися углиб Курської області. Україна гарно продумала свій наступ на операційному та тактичному рівнях, і так виглядає, що він йде досить добре.

«Україна надіслала дуже конкретний меседж американцям і європейцям»

– А як може вплинути на політичну систему Росії, якщо Курськ, наприклад, опиниться під артилерійським вогнем ЗСУ – чи наблизить це завершення війни в Україні?

– Сподіваємося на це. Впевнений, що президент України та головнокомандувач пішли на цей ризик свідомо, адже таким чином вони намагаються змінити статус-кво в цій війні. Ба більше, вони надіслали дуже конкретний меседж американцям і європейцям: якщо Україні і надалі буде надаватися допомога, то ЗСУ зможуть перемогти російські війська.

Думаю, що наступ вглиб Росії може спричинити дуже цікаві політичні зміни, не тільки в Москві, але й у західних столицях.

Знищення російської техніки в Курській області. Фото: росЗМІ

– А які конкретно політичні зміни ви очікуєте?

– Європейці та американці, звісно, підтримують Україну. Разом з тим було би чудово, якби вони змінили свою стратегію і перейшли від концепції «допомоги Україні» для захисту себе до стратегії «допомоги Україні» для завдання поразки Росії.

Це вимагало би надання додаткових ресурсів, розвідданих і боєприпасів та організації тренування. Усе це можна робити, необхідні лише рішення.

«Курська АЕС може бути однією із цілей операції ЗСУ»

– В українському суспільстві зараз багато обговорень та дискусій щодо подальшої стратегії дій із окупованими територіями. Є ідеї щодо їх обміну на окуповані в Україні. Що думаєте про такі ідеї?

– Це можливо. Україна захопила більше територій, ніж РФ окупувала в Україні за останні шість місяців.

Їх слід буде утримувати і захищати. Не впевнений в тому, чи Україна захоче це робити. У наступні дні побачимо, як буде далі.

– А якщо буде рішення утримувати ці території РФ, що знадобиться Україні для цього? Чи це буде взагалі можливим?

– Аби їх утримати, потрібно буде залучити дуже багато піхоти, систем ППО, дронів і логістичної підтримки, аби відбувалося постачання усього необхідного для військ. Це може зменшити підтримку військ на інших ділянках фронту, де відбуваються ворожі наступи. Це складне рішення, яке доведеться ухвалювати у Києві.

Курська АЕС. Фото: росЗМІ

– А як ви бачите шанси ЗСУ на рух вперед та, зокрема, використання цих територіальних здобутків для звільнення територій України?

– Це дуже далека відстань, яку довелося б пройти. ЗСУ. Потрібно буде прорвати ще більше ліній оборони, захопити території, де, ймовірно, більше російських військ. Не впевнений, що це реально.

– Є деякі ядерні об’єкти в Курській області, які тепер перебувають під ризиком через наступ Сил оборони України. Що думаєте про ймовірність їх захоплення і подальше використання на можливих перемовинах із РФ?

– Росія таку тактику застосовує в Україні, захопивши Запорізьку АЕС. Курська АЕС може бути однією із цілей операції ЗСУ. Ми цього не знаємо. Разом з тим утримувати цю станцію буде досить складно, так само, як і утримувати багато російських територій.

«Тепер це озброєння України»

– Так виглядає, що у західних держав немає заперечень щодо наступу України углиб Росії. Чи очікуєте ви, що тепер Захід може дозволити нам бити глиб території агресора на 300 км, зокрема американським озброєнням? Чи легше західним лідерам буде ухвалити це ключове рішення?

– Є лише один лідер, який може ухвалити його. Це президент США. Наразі їхнє далекобійне озброєння може використовуватися лише за певних обставин і поблизу українського кордону. Йдеться про системи HIMARS та ATACMS.

Разом з тим є інше озброєння, яке Україна може використовувати в РФ. Йдеться про далекобійні крилаті ракети Франції та Великої Британії та інше обладнання. Отже, Україна досі має певні варіанти для цього. Але, звісно, було би чудово, якби США зняли би обмеження на використання Україною далекобійних ракет.

– При цьому, Україна використовує американську техніку при наступі углиб території Росії. Зокрема, бронетехніку та інше обладнання. США надали дозвіл на її використання?

Не бачу щодо цього якихось проблем. Слід згадати позицію Німеччини відносно танків «Leopard» та БМП «Marder». Тепер це озброєння України, і вам вирішувати, як використовувати його.

Думаю, що така ж позиція у США та таких країн, як Австралії. Можу припустити, що навіть бойова машина Bushmaster задіяна до наступу углиб Росії. І це чудово.

Танки Leopard. Фото ілюстративне: CNN

– Чи вірите, що за «лаштунками» зараз відбувається інтенсивна таємна дипломатія між США та Україною відносно цього наступу углиб російської території?

– Між США та Україною завжди відбуваються певні дискусії щодо війни. Не є секретом те, що країни увесь час обговорюють ряд актуальних питань, зокрема через військових та розвідників.

Впевнений, що між Вашингтоном і Києвом ведуться розмови про поточний наступ України углиб РФ. Щодо деталей цих розмов, то слід трішки зачекати, пізніше про це точно напишуть видання The Washington Post чи The New York Times.

«Путіну наразі нічого не загрожує»

– Що ви також думаєте про вплив виборчих перегонів у США на наступ України на території РФ? Чи може Трамп у разі приходу до влади заборонити Україні робити такі кроки?

– Очевидно, що адміністрація Трампа може мати інший підхід відносно підтримки України, ніж, наприклад, адміністрація Камали Гарріс. Складно передбачити, хто переможе на цих виборах.

Трамп хотів би, щоб війна в Україні завершилася за його президентства. Чи може він це досягти? Не вірю. Звісно, він може виступити і проти Путіна і надати Україні навіть більше підтримки. Багато що може відбутися, і не всі сценарії можливо передбачити.

– Чи очікуєте, що диктатор Путін зіткнеться з ще більшим політичним тиском через наступ України на територію РФ? Чи зробить він його більш вразливим?

– Так, однак він та його соратники провели хорошу роботу щодо подавлення внутрішньої опозиції. Вони будуть приховувати від росіян справжні події і применшувати наслідки наступу України в Курську. Уже шість-вісім разів повідомляли, що перемогли українців.

Путін і надалі буде знервованим, але не впевнений, що його влада зараз під загрозою.

– Чи слід нам очікувати нові пакети безпекової допомоги від Австралії найближчим часом.

Дуже хотів би, щоб Австралія надавала Україні більш значну допомогу на довготривалій основі. Лобіюю ці питання через різні організації, зокрема писав про це Сенату Австралії.

Кілька тижнів тому уряд Австралії анонсував черговий пакет допомоги для України. Хотілося б, звісно, щоб до кінця 2024 був затверджений ще один. Разом з тим у нас наступного року вибори, тому не має у цьому впевненості.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

оренда квартири Львів

Новини