Знищену мозаїку Сойки у видавництві «Вільна Україна» почнуть відновлювати вже найближчим часом – пам’яткоохоронниця з ЛМР   

Фото: Збруч

Понад пів сотні унікальних львівських мозаїк вже під «Блакитним щитом». Це міжнародний охоронний знак, яким ознаковують унікальні мозаїчні твори. Незабаром таку емблему отримають ще 24 об’єкти. Перелік цінних мозаїк затвердили у Львові 5 років тому. Процес їхнього затвердження рухається в бік завершення.

Про це в програмі «Головне за день» на «Першому  Західному» розповіла начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Тетяна Балукова.

«Блакитний щит – знак Гаазької конвенції – у  нас з 2018 року. До цього було інше ознакування. Він говорить про те, що цей будинок є пам’яткою історії, архітектури. За кордоном таке ознакування робить не місто, а власник за свій кошт. В нас це на себе перейняла міська влада за рішенням виконкому», – пояснила вона.

Якщо власник будинку порушить умови утримання приміщення, то для нього, за її словами, передбачена адміністративна відповідальність. Якщо це фізична особа, то штраф буде до 1700 гривень, а якщо юридична – до 170 тисяч гривень.

У Львові неодноразово знищували мозаїки радянської доби. Зокрема, на вулиці Володимира Великого, 26  у 2019 році було знищено мозаїчне панно «Море і риби» Володимира Патика. Згодом, на тій же вулиці у приміщенні видавництва «Вільна Україна» нові власники приміщення Торгпреси знищили мозаїчне панно «Інформаційний простір» художника Богдана Сойки, яке він виконав у 1981 році.

«В січні ми мали останню зустріч з представником власника чи власником і виконавцем робіт. Це є Василь Сивак.  Він буде виконувати реконструкцію. Це вже не буде реставрація, а фактично, репліка тому, що камінчики – ця смальта, вже втрачені частково. Він шукає матеріал і приступить найближчим часом до виконання репліки, але в іншому місці, де буде краще експонуватись цей мозаїчний твір. Це в цьому ж приміщенні», – зазначила Тетяна Балукова.

Щодо відновлення ще однієї мозаїки на фасаді стадіону СКА на вул. Клепарівській, що також була знищена, то за словами пам’яткоохоронниці  місто пробує контактувати з ректоратом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, якому і належить територія.  Не можуть домовитись через те, керівництво вишу постійно змінюється. Відтак, у Львівській міськраді сподіваються, що з новим керівником таки зможуть домовитись про відновлення мозаїчного твору.

оренда квартири Львів

Новини