«Зовсім інше співвідношення цін». Експерт про «Шахеди», ситуацію під Бахмутом та в Криму
- Субота, 07 жовтня 2023
За даними Головного управління розвідки українські дрони атакували російський завод, де виготовляли ракети Х-59. Три з чотирьох БпЛА влучили в ціль, завдавши значних пошкоджень виробничим потужностям підприємства. Наскільки важливим є цей удар для нас, чому росіяни тепер більше атакують Україну «Шахедами», що відбувається під Бахмутом та як виглядає російське угруповання в Криму – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.
Відеоверсія розмови – тут.
В РФ лише це підприємство виготовляє ракети Х-59
– За даними Головного управління розвідки українські дрони атакували російський завод, де виробляють ракети Х-59. Наскільки важливий цей удар для нас?
– В РФ лише це підприємство виготовляє ракети Х-59 і вона не має можливості переорієнтувати якесь інше виробництво на це виробництво. Ворог використовує переважно модифікації Х-59М та Х-59М-2, які мають дальність польоту до 100 км, і тому цими ракетами він діє вздовж усієї лінії бойового зіткнення та по прикордонних містах Сумської та Харківська областей. Тому влучення у цей завод для нас є важливим.
Це зовсім інше співвідношення цін
– Водночас зросла кількість ударів, які росіяни завдають безпілотниками. Вересень став рекордним за кількістю «Шахедів» – 503 дрони (попередній найбільший показник був у травні – 413). Чому ворог обрав таку тактику і про що свідчить нарощення кількості?
– Не думаю, що вони змогли налагодити масове виробництво «Шахедів». У першому півріччі 2023 росіяни намагалися виготовити першу пробну партію зі 100 «Шахедів»-136, але їй це не вдалося. Тому вони продовжують залежати від контрабандного постачання запчастин. Тому тут два варіанти: перший, це те, що випуск збільшено на виробничих лініях в самому Ірані. Або – це може бути накопичувальний ефект,особливо напередодні опалювального сезону. Бо у червні-серпні була задіяна значно менша кількість «Шахедів».
Зрозуміло, що після розриву зернової угоди, росіяни будуть наносити удари по південних регіонах України. У липні у них закінчився потенціал тих ракет, які вони використовували по Одесі і по Чорноморській портовій інфраструктурі, тому ворог почав застосовувати дрони-камікадзе. Та й використовувати у такій кількості ракети не раціонально, адже це зовсім інше співвідношення цін.
Зміняться характеристики «Шахедів»
– Мабуть, з використанням більшої кількості дронів, зимові атаки дещо зміняться, але яка у них специфікація? Коли буде тепліше літатимуть дрони, а коли стане холодніше – ракети?
– Справа у тому, що у 2022 році росіяни покращили показники паливної системи дронів, бо у мороз вона могла відмовити. Росіяни замінили відповідні вузли і зараз низькі температури не впливають на працездатність дронів-камікадзе.
– Також була інформація, що іранці хочуть зробити «Шахеди» менш гучними, щоб їх стало важче виявляти. Що про це відомо?
– Намагаються встановити на «Шахед-136» модифікацію з реактивним двигуном, але складно зробити, щоб він став достатньо тихим. Особливо враховуючи можливості військово-промислового комплексу Ірану. Навіть якщо будуть використовувати технології, які їм нададуть росіяни. Це буде зовсім інший звук, але непомітним його не вдасться зробити. Проблемним для нас може стати збільшення швидкості «Шахедів», бо зараз вона 150 км/год і нашим мобільним групам буде важче ці дрони перехоплювати.
– Відповідно тоді і радіус дії «Шахеда» мав би зменшитись, бо палива на реактивний двигун витрачається більше?
– Так, це будуть різні витрати. Тобто, зміняться характеристики. Їм потрібно буде вирішувати питання з паливним баком. Або за рахунок зменшення бойової частини збільшувати його, або залишити усе як є і тоді зменшиться максимальна відстань польоту «Шахеда».
Мета ЗСУ під Бахмутом перейти на ліву сторону залізної дороги
– Після того, як наші військові повернули контроль над Кліщіївкою, Курдюмівкою та Андріївкою складається дуже цікава ситуація з розгортанням поля бою в околицях Бахмута. Які там є загрози?
– У першу чергу, мета Сил Оборони України це перейти на ліву сторону залізної дороги, а це складна задача, оскільки вона прострілюєтьсяокупантами. Також необхідно просунутися у напрямку траси 0513,і не тільки взяти її під вогневий контроль на відстані пострілу з міномета, а також перерізати її фізично. Після цього – просування в напрямку Зайцевого. Це дозволить взяти під контроль увесь південний сектор Бахмуту.
У Криму є невелике угруповання військ РФ
– Ми багато говоримо про східний та південний фланг боїв та удари по Криму, але не знаємо, що відбувається з російськими військами безпосередньо на півострові. Яке там угруповання?
– На сьогодні там є невелика група військ, яка не може забезпечити повноцінну оборону півострова. Трохи більше ніж 11 тисяч особового складу військ різних підрозділів та різних типів, але найголовніше – у них катастрофічна недоукомплектація технікою. Воно й зрозуміло, бо зараз усе відправляється на Херсонщину та у Запорізьку область. У випадку чого, обороняти Крим вони не мають можливостей.
Проте, коли росіяни будуть втікати з Запорізької області чи з лівобережної Херсонщини, то вони створять у Криму цей оборонний потенціал «100 тисяч плюс». Але зараз це дуже вразлива ділянка.
Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин