«Зростає радіус роботи БпЛА». Варченко про наймасованішу українську атаку на РФ та ситуацію на Харківщині

Пожежа на російському НПЗ. Фото ілюстративне: Радіо Свобода

На Харківщині ворог намагається розширити свій плацдарм за рахунок «сірої зони». За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, зона бойових дій збільшилась на 70 км. Зауважили також рух російської техніки у Маріуполі і є інформація, що можливо, це підкріплення буде перекинуте на Харківський напрямок. Що відбувається на цій ділянці фронту, наскільки дошкульною є наша наймасштабніша дронова атака по об’єктах у РФ та що є найдієвішим у боротьбі з БпЛА ворога – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з питань національної безпеки Іван Варченко.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Діалог

Росіянам не вдається досягнути поставлених цілей

Продовжуємо спостерігати за ситуацією на Харківщині, де ворог намагається розширити плацдарм. Якою є зараз ситуація там?

– Росіянам не вдається досягнути поставлених завдань. Три місяці російська дипломатія, пропагандистська машина намагалися сформувати думку, що росіяни готуються до великих, масштабних перемог на Харківщині. Бо їх вже зовсім не надихали «завоювання» якихось посадок чи стирання на порох наших сіл та містечок. Та бачимо що зараз Путін уже включив задню і готує росіян до того, що Харків йому не дуже і потрібний. Він уже заявив, що на цьому напрямку не ставилися масштабні завдання. Тепер у РФ говоритимуть, що п’ять захоплених на кордоні населених пунктів суттєво врятували ситуацію на інших фронтах, або якимось чином вплинули на нейтралізацію української загрози.

Фото: УНІАН

Зрозуміло, що у росіян уже є брак ресурсів і це продемонструвала, у тому числі, і Харківська операція. Попри те, що ворог намагається сконцентруватися, йому вкрай складно відкрити те, що він заявляв, другий фронт. Наступаючи з російської території, маючи за плечима Бєлгород та Курськ, росіяни не спромоглися організувати великої військової операції. І хоча вони й завдали лиха українцям та не продемонструвати світові якусь супер міць своєї армії, про якусь чомусь продовжують говорити деякі наші партнери.

РЕБи – найбільш дієвий засіб для боротьби з БпЛА ворога

Брак західної зброї дозволив російським розвідувальним дронам вільно залітати в Харків та інші тилові райони України. Які є методи боротьби з цими БпЛА – з Patriot стріляти по них недоцільно?

– Звичайно, що недоцільно. Patriot не для дронів, а для ракет, які здатні завдавати великої шкоди, ці системи добре показали себе, захищаючи небо над Україною і працюючи по ворожих літаках. Для боротьби з БпЛА передусім є засоби радіоелектронної боротьби, які здатні знищити їх електронні системи управління і таким чином призвести або самоліквідації, або, якщо є відповідна технологія, змусити їх повернутися назад.

Фото: АрміяInform

Ще один метод боротьби – мобільні вогневі групи, які здатні працювати по них, але це не FPV-дрони: Mavic чи аналоги. Йдеться про значно солідніші безпілотні системи, за параметрами понад два метри.

І, звичайно, нам необхідна і інша якісна та ефективна зброя, яка здатна уражати повітряні цілі. Вона є у наших партнерів – це зенітні установки різного типу.

Нафтобази РФ формувалися з західних комплектуючих

В Росії атаковано одразу кілька нафтобаз у Новоросійську та в Туапсе, де горів об’єкт міноборони РФ. Цю атаку вже назвали однією з наймасованіших, росіяни заявили про 102 українських безпілотники і, звісно, вони їх майже всі збили. Як оцінюєте цю операцію?

– Детальніше дізнаємося про усе пізніше. А зараз маємо факти – безпілотники влучили в російські об’єкти, один з яких особливо цінний, і це виправдовує їх виробництво. Те, що росіяни успішно «знищують» українські БпЛА нафтовими терміналами, різними заводами, танкерами, кораблями та аеродромами – нас цілком влаштовує.

Зростає радіус роботи українських безпілотних систем, наразі він сягає понад 1200 кілометрів. Триває робота над БпЛА, які будуть здатні долати (і це підтвердили наші західні партнери) до 3000 км, а це означає, що росіян не врятують великі території.

Фото: росЗМІ

Для ворога такі ураження відчутні, бо, на відміну від України, РФ не має партнерів на Заході, а нафтобази значною мірою формувалися за рахунок комплектуючих і матеріалів, які були завезені звідти. І зараз у росіян не має доступу до цих ресурсів.

Розуміємо, що відбулося мінусування 15-20% генерації нафтопродуктів у росіян і їм зараз вкрай складно долати цей дефіцит. Це видно зі зростання цін у РФ на нафтопродукти та їх дефіциту. Сподіваюся, що це стане відчутним і на фронті, бо російські танки потрібно чимось заправляти.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко та Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини