«Зруйнована частина генерації і систем передачі». Експерт про наслідки наймасштабнішої ракетної атаки на енергетику

Харків без світла. Фото: Gwara Media

Війська РФ 21, 22 та 24 березня здійснили безпрецедентну ракетну атаку по Україні. Її вже назвали найбільшим комбінованим ударом по українській енергосистемі з початку повномасштабного вторгнення, є локальні блекаути. В який регіонах зараз найскладніша ситуація, наскільки складно буде відновлювати знищену ворогом енергосистему, чому ворог наніс удари по енергетиці  України зараз, а не взимку у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з енергетики та виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Укрінформ

Відновлення ДніпроГЕСу може тривати роки

В який регіонах зараз найскладніша ситуація?

– З повідомлень «Укренерго» – у Харківській, Одеській, Хмельницькій, Запорізькій і Дніпропетровській областях зруйновані системи передачі чи генерації електроенергії. Там проблеми найбільші, відновлення буде найважчим і найтривалішим.

Ворог завдав страшний удар по Дніпровській ГЕС – як довго там триватиме ремонт?

– Це великий об’єкт і очевидно, що руйнування там дуже серйозні. Як на мене, то поява там масляних плям на воді говорить, що, швидше за усе, відбувся витік трансформаторного масла, а отже знищені трансформатори і підстанції. Крім цього ще й пошкоджена генерація, тому ремонт та відновлення може тривати роки.

Фото: Денис Шмигаль, Телеграм-канал

Користуємося допомогою енергосистеми ЄС

Чи отримали ми оперативну допомогу з боку Єдиної енергетичної системи Євросоюзу?

– Оскільки Україна підключена до Європейської системи ENTSO-E, ми вже неодноразово брали електроенергію з неї узимку, і, звісно ж, зараз знову змушені користуватися нею. Нам дуже бракує своєї генерації, а найгіршим є те, що на сході і в центрі країни зруйнована частина систем передачі. Тож навіть підключення до енергосистеми Європи може нам не дати можливості передати цю електроенергію до тих територій і міст, які зараз катастрофічно її потребують: це Харківська, Запорізька області та Дніпро.

«Укренерго» не подає точних даних, які потужності безпосередньо зруйновані, а які можемо передавати. Думаю, що за характером пошкоджень і робіт за кілька діб зрозуміємо, в яких містах і в яких розмірах відновлення триватиме довше і доведеться запроваджувати графіки відключень.

Фото: Укренерго

Минулого року Energy Community – європейське енергетичне співтовариство створило фонд допомоги з надання матеріалів. Частина з них була накопичена, бо ми, в принципі, готувалися до обстрілів, лише очікували їх зимою. Тож частково матеріали можуть бути, але їх монтаж займе деякий час.

Щодо зруйнованих електропідстанцій, то це великі, складні об’єкти, захистити які від ударів ракет бетонною стіною чи піском складно. Пошкодження такі, що потребують заміни обладнання. А його небагато, іноді цикл виробництва трансформатора займає півтора року.

Над наведенням ракет також працювали російські енергетики

Незрозуміло чому саме зараз, наприкінці березня, за плюсових температур ворог вирішив знищувати нашу енергетику?

– По-перше, вони виготовили достатню кількість ракет, щоб подавити нашу протиповітряну оборону. Друге те, що у наших Сил оборони могла бути проблема з недостатньою кількістю засобів для збиття, які отримуємо від союзників. Третє – це, можливо, бажання росіянами підсилити наступ, який вони зараз ведуть. Бо знеструмлений регіон ускладнює роботу наших військ. Та й, зрештою, маємо божевільного сусіда, логіку якого складно коментувати.

Фото: Reuters

Удари, які нанесені ворогом, зокрема, по Харкову, свідчать , що місця влучення ракет ретельно планувалися. Це ж точно потрібно знати місця, куди бити, щоб знеструмити таке велике місто.

– Ракети наводяться і над цим разом з військовими працювали і російські енергетики, які малювали пріоритетність цілей для максимального ушкодження системи. Мене це не дивує, бо основні точки енергосистеми та їхнє розташування відомі і не дуже й змінювалися з часів срср. Крім цього, ці об’єкти великі за розмірами. Зокрема, підстанція займає десятки гектарів з різноманітними кабелями, великою кількістю ізоляторів та обладнання. Усе це є досить вразливим і повністю захистити неможливо.

Та й, абививести з ладу підстанцію не обовязково ушкоджувати сам трансформатор, достатньо зруйнувати мережі та ізолятори. Правда це все змінюється швидше.

Міста і енергокомпанії готувалися до таких обстрілів

Як ви оцінюєте реакцію енергетиків – які зусилля були необхідні, щоб вся Україна не опинилась у блекауті?

– Багато мерів України, з якими я цими днями спілкувався, у захопленні від того, наскільки швидко працюють енергетики, переключаючи наявні ресурси на обслуговування споживачів. Очевидно, частина міст працюватимуть з обмеженнями, але намагатимуться максимально швидко включити електроенергію.

Також відзначу, що міста і енергокомпанії готувалися до таких обстрілів. Зокрема, ставили автономні системи електроживлення, встановлювали потужні генератори. У кожної з громад є заздалегідь розроблений план реагування. Звісно, коли знищено так багато, то кладно одночасно дати усьому раду.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Ливрик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини