Зима буде теплою. Метеоролог про зміни клімату, глобальне потепління та вплив війни

Фото: УНІАН

Щороку зима стає усе м’якшою, 2023 рік може виявитися найтеплішим за останні роки, а прийдешня зима може бути без снігу. Принаймні, такі прогнози дають вчені Європейського інституту зі зміни клімату. Причиною таких трансформацій є людська діяльність. Чи відбулося зміщення погодних сезонів, якою буде цьогорічна зима та чи впливає на роботу синоптиків війна – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» начальниця відділу метеопрогнозів Львівського регіонального центру гідрометеорології Олена Смалюх.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Суспільне

Зимові місяці будуть теплими

– Уже кілька років спостерігаємо поступове зміщення осінньо-зимового періоду. Тож, на яку зиму слід очікувати у 2023-2024, чи не затягнеться вона до березня чи квітня?

– Львівський гідрометцентр на такий великий термін не прогнозує. Але, виходячи з досліджень українських і міжнародних науковців, такі зміни клімату є прогнозованими і зими у нас теплішають, починаючи з 2000 року. Якщо дивитися на середньомісячну та середньорічну температури, то вони постійно зростають. І коли у минулому столітті ми спостерігали гармонійне коливання – були періоди підвищення температури і зниження, то у 21 столітті такого не бачимо. Коливання температур зараз навіть фахівцям не дуже вдається спрогнозувати. Теплим був вересень та жовтень, а от листопад вийшов на рівень температури, яку ми зазвичай мали у цей період.

Фото: Твоє місто

Зимові місяці цього року очікуємо порівняно теплими, зокрема, січень за останні 10 – 20 років потеплів на півтора – два градуси. Цього ж очікуємо і від лютого. Однак ці середньомісячні значення температури не виключають того, що в періоди похолодання, які можуть настати раптово і нетривало, температура може опуститися і до 10-20 градусів морозу, буде й сніг. Проте він не буде так тривало.

В останній декаді листопада сніг змінюватиметься дощем, а дощ – знову снігом

– Чи можна констатувати, що осінь не календарна, а за температурними показниками настала значно пізніше і, відповідно до цього, наскільки зараз можна коректно спрогнозувати зиму?

Осінь цього року дійсно прийшла трошки пізніше – тридцятого вересня. Саме тоді відбувся перехід середньодобової температури з плюс 15 градусів у бік зниження. Очікуємо, що до кінця листопада, у третій декаді, буде вже прохолодно, і погода вийде на рівень середньостатистичної осені.

– А перший сніг буде ще у листопаді чи вже у грудні, у календарну зиму?

– Всесвітня метеорологічна організація допомагає нам зі спеціальними міжнародними моделями, якими ми користуємося в роботі. Згідно них, сніг ми очікуємо приблизно 21 листопада, якраз на колишнього Михайла, який може приїхати на білому коні. Хоча з дощем він може сіятися ще з 16-19 числа та відразу ж танутиме. 22-24-го листопада відбуватиметься дуже швидка зміна погодних умов і сніг змінюватиметься дощем, а дощ знову снігом. Остання декада листопада буде холодною з від’ємними температурами уночі, а денні, хоча й будуть плюсовими, але не дуже високими – максимум п’ять градусів. А загалом, у подальшому аномально холодних зим очікувати не слід, усе буде в межах того, до чого ми за останні роки звикли.

Фото: УНІАН

На зміну клімату на планеті вплинула людина

– Тобто, буде класична львівська осінь з мокрим снігом і дощем. Чи впливає на такі календарні зрушення діяльність людини, техногенні речі?

– Це найперше, що вплинуло на зміну клімату на планеті. Є науковці, які дотримуються різних думок але, на мою думку, саме вплив людини спричинив такі зміни, які приводять до відсутності гармонії, яка трималася споконвік. Згідно неї відбувалися плавні і чіткі зміни сезонів: осінь – зима – весна – літо.

Тоді люди могли робити певні прогнози. Є дуже багато народних прикмет і деякі з них ще працюють. Та й коли складали календарі, то розділяли усе на сезони, а тепер бачимо, що воно якось «сповзає».

Змінюється тривалість вегетативного періоду рослин

– То й сезони самі по собі зміщуються, тобто їхня тривалість вже є не по три місяці, як закладено у календарі? Як це впливає на сільське господарство?

– Це більше стосується агрометеорології, але скажу, що цьогорічна осінь не була такою несприятливою, як роблять висновки люди, які не є фахівцями. Не було достатньо опадів у вересні, але земля отримувала вологу з рясної роси і туманів.

Через те, що змінюються температурні фактори і випадіння опадів,це впливає і на тривалість вегетативного періоду рослин. Тобто, раніше починається весна, довше триває літо, пізніше закінчується осінь і скорочується тривалість зимового періоду. Зокрема, скорочення тривалості зими є суперечливим, бо з одного боку не вимерзають посіви, але з іншого – якщо немає достатньої кількості снігу, то не наповнюються водою річки, які зберігали її і напоювали землю вологою. У чомусь є плюс, але є й мінус. Зараз йде розбалансування природи і це не дуже добре.

Фото: Укрінформ

На якість прогнозування впливає окупація метеостанцій

– Пані Олено, воєнні фахівців, які вивчають довкілля та екологію, зараз зайняті дослідженням і спостереженням за впливом обстрілів, вибухів, на повітря, ґрунти і води. А синоптики досліджують, чи впливають військові дії на клімат і яким чином?

Кожна дія людини обов’язково впливає. Що стосується прогнозування погоди, то Україна тепер поділена на території, частина яких під окупацією. Там же перебувають і наші метеостанції, що надавали інформацію, на яку опиралися не лише ми, але й увесь світ, бо це є складові Всесвітньої метеорологічної організації. Відповідно, це також впливає на якість прогнозування. Незважаючи на це, українські синоптики мають достатньо досвіду і вміння, щоб і надалі прогнозувати погоду для забезпечення народного господарства і життєдіяльності людини. Але є нюанси, які дуже впливають на цей процес.

Метеостанція у Бахмуті. Фото: Вільне радіо

Дощитиме, тож парасольку відкладати не слід

– А якою буде погода на ближчі дні?

– Дощитиме, тож парасольку відкладати не слід. Температура трохи опуститься, але кардинальних змін у найближчі дні не прогнозується. З 16-го листопада очікуємо наступну порцію атмосферних фронтів, які будуть надходити до нас з заходу. Тому дощ зі снігом може сіятися вже цього тижня, 16-19 листопада, проте морозу у ці дні не буде – температура опуститься до значень близько 0 уночі та невеликого плюса вдень. Зміну опадів, тобто з дощу та мокрого снігу на сніг, варто очікувати уже ближче до кінця місяця – 21-24 листопада. Проте і тоді значних морозів не прогнозується: температура уночі від 4 морозу до 1 тепла, вдень – 0-5 тепла. Нижчі значення температур чекаємо в останні дні місяця.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини