«Демонструє точку зору більш освіченої аудиторії». Експерт про опитування щодо підтримки світом України

Вашингтон, США. Фото: Суспільне

Напередодні виборів у США британський журнал The Economist разом з консалтинговою компанією GlobeScan провели опитування 30 000 людей у ​ 29 країнах і в Гонконзі щодо ролі Америки й Китаю у світі та підтримки України. Результати засвідчили широку підтримку перемоги Демократичної партії у президентських перегонах, а також те, що за межами США є значна когорта прихильників Дональда Трампа. Визначально, що попри просування РФ на фронті, Україна все ще користується широкою підтримкою, навіть на Глобальному Півдні. У середньому 54% опитаних заявили, що хотіли б бачити її переможцем у війні, проти лише 20% тих, хто віддав перевагу Росії. З 30 країн або територій у 25 з них більше людей підтримували Україну, ніж Росію.

Кому бажає перемоги світ – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» професор Києво-Могилянської академії, науковий радник Фонду «Демократичні ініціативи» Олексій Гарань.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Фонд Демократичні ініціативи

«Результати щодо України надто оптимістичні»

– The Economist та GlobeScan ставили респондентам три питання. Перше – хто переможе в російсько-українській війні. Друге – хто переможе на виборах у США. І третє питання – кого вони бачать лідером у світі США чи Китай. Щодо переможців у США, то результати не співпали із результати голосувань, бо 45% відали перевагу Камалі Гарріс і 33% – Трампу.  Україні перемогу у війні віддали 54% опитаних у 30-ти країнах світу і 20% – росіянам. При цьому, наша перемога переважає у 25 країнах і лише 5 – на боці РФ. Що вас непокоїть у цих п’яти країнах?

– Перше, питання по Трампу і Гарріс звучало не як, хто переможе, а кого ви бажали би бачити президентом США.

Графік: The Economist

Щодо опитування по російсько-українській війні, то GlobeScan – це міжнародна компанія, яка базується в кількох країнах, там США, Канада, Індія… Вона уже другий рік проводить такі опитування, минулого року було питання, чи варто було підтримати Україну. Тоді в середньому по усьому світу сім з 10 опитуваних вважали, що так.

Колаж: The Economist

Результати GlobeScan занадто оптимістичні щодо підтримки України. Ми ж знаємо, наскільки важко нам це дається, зокрема в країнах так званого Глобального Півдня. Можливо, це пов’язано з методологією, бо опитування проводиться на онлайн-платформах, треба мати доступ до інтернету, а потім це відповідно зважується на все населення. При цьому велика частка в цих країнах є неосвіченими, їм не до інтернету. Тому це демонструє точку зору більш освіченої аудиторії.

Якщо говорити про ці п’ять країн, то це: Індонезія, В’єтнам, Єгипет, Індія і Саудівська Аравія, так званий Глобальний Південь, окрім В’єтнама, бо це комуністична країна.

«Парадокс з Індонезією, Єгиптом та Індією»

– Цікаво, що населення низки впливових країни, серед яких Саудівська Аравія, Південна Африка, Нігерія, Бразилія, Мексика, уряди яких підіграють РФ або ж тримають нейтралітет, сказало, що бажає перемоги швидше Києву, ніж Москві. Тут напевне такий же феномен, як зі Словаччиною і Угорщиною, коли уряди транслюють проросійську позицію, а населення  – має більше проукраїнські настрої…

– Повертаючись до попереднього питання, то окрім комуністичного В’єтнаму, маємо парадокс з Індонезією, Єгиптом та Індією. Бо торгівля з РФ для цих країн набагато менш важлива, ніж з Заходом і всі інвестиції до них надходять саме звідси. При цьому позиція керівників цих країн більше нейтральна, вони не кажуть, що бажають перемоги Росії, однак серед населення дуже популярні антизахідні наративи. Це пов’язано з тим, що Захід відповідальний за колоніалізм і населення цих країн вважає, що Росія ніколи такого не мала. Їм важко пояснити, що радянський союз – це теж була імперія із своїми колоніями. Це не дивно, що населення цих країн дуже піддається на ці російські маніпуляції і  пропаганду.

Графік: The Economist

Це характерно і для багатьох близькосхідних країн, де традиційно СРСР був союзником і вони переносять це і на Росію. При цьому вони займають антиізраїльську позицію, а Росія заграє з ХАМАСОМ і демонструє, що проти Заходу.

До речі, часто даю інтерв’ю арабським каналам і бачу як вони будують свої програми, але що цікаво, вони обов’язково кличуть в студію росіянина. Намагаюся з ним якось полеменізувати, а він верзе усю цю кремлівську пропаганду.

«Індія віддала перевагу США, а не Китаю»

– Повертаючись до результатів опитування GlobeScan, зокрема того, що стосується лідерів на глобальній арені: Китаю чи США. Зокрема, консолідованої позиції умовної більшості світу за цим опитуванням, бо 59% віддали перевагу «мякій силі» Сполучених Штатів на противагу 22%, які вважають, що все-таки Китай. Тому тут теж парадокс, бо серед прихильників лідерства Піднебесної є Туреччина, Єгипет і Саудівська Аравія, однак вони у своїй політиці опираються на американську військову допомогу – як це?

– Це більше психологічний момент. Також слід відзначити, що наприклад, серед країн, які не хочуть лідерства Китаю, а віддають перевагу – США, опинилась Індія. Це тому, що для цієї країни  Китай – це головна загроза.  Так само як і більшість опитаних були проамериканськими у Мексиці, Бразилії, Нігерії та Південній Африці. Це свідчить, що значна частина населення розуміє, що тут основний економічний партнер, що інвестиції ідуть з Заходу.

Графік: The Economist

– Зазначимо, що компанія GlobeScan щороку проводить такі дослідження і сподіваємося, що у 2025 прихильників Сполучених Штатів Америки як лідера буде більше, ніж Китаю. Так само, як і тих, хто стане на бік України, а не Росії.

Сподіваємося, що у 2025 буде перемога, але маємо бути реалістами. Ситуація складна, але треба боротися.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

оренда квартири Львів

Новини