Відомі львів'яни

Маркіян Іващишин


Душа протестних рухів, один з провідників Революції на граніті – Маркіян Іващишин. Він народився 6 вересня 1966 року у Львові. На його формування вплинули сім’я та родинне середовище. Серед батьків, родичів, друзів завжди був присутній культ незалежності та свободи особистості.

Марек захоплювався літературою та музикою. Коли Мареку було вісім років, то він вже намагався з мамою дискутувати про «Іліаду» Гомера. Тато давав слухати багато сучасної музики, рок-н-рол. Він все йому пояснював, ділився європейською музикою. Замолоду займався регбі. Це був фактично той самий протест. Адже у той час грати в регбі означало те саме, що слухати джаз. Бо регбі тоді вважали джентельменським спортом з хуліганськими правилами. 

***

Революція на граніті – знакова та  унікальна подія для радянського простору. І Маркіян Іващишин був одним з її лідерів. Він очолював Студентське братство, яке стало ініціатором цієї акції протесту. Студенти оголосили голодування на площі тоді ще Жовтневої революції у Києві і вимагали відставки голови уряду УРСР Віталія Масола, націоналізації майна компартії України, право для українських солдатів служити на батьківщині, переобрання Верховної Ради Радянської України на багатопартійній основі.

Так, Масол пішов у відставку, студентам пообіцяли дострокові парламентські вибори, а за рік радянський союз остаточно розвалився. 

***

Помер Маркіян Іващишин раптово 21 травня 2019 року. Причиною смерті став тромб, який обірвався. В останню путь Марека проводжали десятки тисяч людей.

Марек умів дивитися далі, аніж усі. Створив мистецьке об’єднання «Дзиґу» – галерею, кав’ярню і офіс. Потім зробив Jazz Bez і десятки інших успішних проєктів, серед них – «Флюгери Львова», «Лялька», фотоклуб, «Львівська газета».

Згодом після смерті Маркіяна у Львові відкрили закапелок Маркіяна Іващишина, новий громадський простір поруч з мистецьким центром «Дзиґа».

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь