Осип Курилас
- Вівторок, 22 листопада 2022
Відомий український художник, графік, один із засновників модерного українського сакрального мистецтва, головний художник українських січових стрільців – Осип Курилас – народився 7 серпня 1870 року у містечку Щирець на Львівщині.
***
З початком Першої світової війни вступає до австрійського війська і переходить до Легіону Українських Січових Стрільців. Художника переводять до ‘‘Пресової Квартири’’, – мистецького об’єднання художників, літераторів, фотографів, яких він очолив.
Безпосередньої участі в боях не брав, але працював над створенням календарів, листівок на теми стрілецтва, Різдва, Великодня.
***
Вершиною його творчості стали живописні роботи: “Бій на Маківці”, “Битва на Лисоні”, “Прощання”, “Поранений”, “Чуєш, брате мій”, а також портрети старшин і рядових стрільців. Розробляв проєкти січової шапки, одностроїв, відзнак.
***
У 1935 році після смерті Олекси Новаківського очолив художню школу.
***
У повоєнні роки, змушений був працювати у стилі соціалістичного реалізму. В окремих його роботах цього періоду помітний тонкий сарказм.
***
В останні роки життя створює багато ілюстрацій до народних казок.
***
Помер Осип Курилас 25 червня 1951 року, похований на Личаківському кладовищі.
Після його смерті, у 1952 році з фондів Львівського музею Українського художньо-декоративного мистецтва (нині музею імені Андрея Шептицького) радянські партійні чиновники вилучили та знищили понад 2000 картин українських митців, серед яких було понад 150 робіт Осипа Куриласа на стрілецьку тематику.
Знищені твори митця дійшли до нашого часу завдяки тому, що вони були зображені на листівках, виданих у 1914–18 роках.
“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.