Відомі львів'яни

Софія Окуневська-Морачевська


Софія Окуневська-Морачевська – перша жінка, яка стала лікаркою в Австро-Угорщині. У ті далекі часи професійно займатися лікуванням могли тільки чоловіки, а жінки – хіба що бути медичними сестрами чи повитухами.

Софія Окуневська, народилася 12 травня 1865 року в селі Довжанка неподалік Тернополя. Мати померла, коли дівчинці було п’ять років, а батько Атанасій не міг самотужки належно виховувати доньку і змушений був покластися на родичів. 

Її віддали на виховання в сім’ю греко-католицького священника, посла Віденського парламенту й Галицького сейму Івана Озаркевича. Дівчина росла в компанії старшої двоюрідної сестри Наталії – майбутньої письменниці Наталії Кобринської.

Змалку Софію цікавила медицина. Вона вирішила присвятити себе цій благородній справі. Але в ті часи це було майже нереально. Адже дівчатам навіть атестатів про закінчення школи не видавали. Проте Софію це не зупинило.Обдарована дівчина зуміла отримати дозвіл на складання іспитів до гімназії. Так, у 1885 році вона блискуче витримала перевірку знань і стала ученицею Львівської академічної гімназії. 

Та щоб стати лікарем гімназії було замало, потрібен ще університет. Вона разом із сестрою Наталкою подалася до Швейцарії, де гендерних обмежень в університеті не було. Дівчата успішно склали іспити й вступили до Цюрихського університету, Софія – на медичний, Наталя – на юридичний.

Отримавши диплом, Софія Окуневська стала першою жінкою-лікаркою в Австро-Угорщині та першою галичанкою, що здобула університетську освіту. 

А згодом, написавши докторську дисертацію про анемію крові, стала ще й першою жінкою, що здобула ступінь докторки медицини.

Чимало перешкод подолала Окуневська, перш ніж стала лікаркою при Народній лічниці у Львові. Ця лікарня, якою опікувався митрополит Андрей Шептицький, була створена для бідних людей, медичну допомогу надавали безкоштовно. Софія працювала в гінекологічному відділенні. “Свята Софія” – так називали вдячні пацієнтки свою лікарку.

Окуневська була однією з перших лікарок на західних теренах України, яка започаткувала лікування онкологічних жіночих проблем (рак шийки матки) радієм за методикою Марії Склодовської-Кюрі.

***

Софії Окуневської не стало 24 лютого 1926 лютого. Свій вічний спочинок вона знайшла на Личаківському кладовищі у Львові.

“Відомі львів’яни” на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь