Фокус уваги змістився з України на Ізраїль – ветеран воєнної розвідки США

Фото: NPR

Ймовірно, що цього разу протистояння між ізраїльтянами та палестинцями не призведе до припинення вогню чи перемовин. Ізраїль оголосив війну ХАМАСу і поставив собі за мету повністю знищити згадану терористичну організацію.

Це суттєво зміщує фокус уваги з війни в Україні на війну в Ізраїлі. Впливає на ситуацію і те, що Конгрес США не зміг затвердити додаткову допомогу для України. І навіть якщо Сполучені Штати вирішать надати Україні більше систем ППО та зброї для ведення ближнього бою, це не забезпечить нашої перемоги. Для цього потрібні далекобійні ракети і не лише вони… Інакше існує великий ризик того, що війна в Україні затягнеться на невизначений термін.

Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Джонатан Світ, полковник Збройних сил США у відставці, ветеран воєнної розвідки США.

Відеоверсія розмови – тут.

– ХАМАС здійснив потужні атаки проти Ізраїлю. Як ситуація в Ізраїлі може вплинути на війну в Україні?

– Конфлікт між палестинцями та ізраїльтянами триває десятиліттями, а може й століттями. На Близькому Сході це завжди була «гаряча точка». Іран вже багато років підтримує ХАМАС, надаючи їм зброю. Зараз ХАМАС побачив можливість та вирішив її використати.

Небезпечним є те, що це може переключити увагу США з війни в Україні на ситуацію на Близькому Сході. Але не думаю, що США можуть повністю зосередитися на Ізраїлі. Вони можуть пильнувати як війну в Україні, так і ситуацію в Ізраїлі. Очевидно, що зараз вся увага США прикута до Ізраїлю.

Щоправда, Конгрес США ухвалив тимчасовий бюджет без допомоги для України. Зараз багатьох цікавить питання подальшої підтримки України. Вважаю, що адміністрація Байдена повинна вийти до народу і пояснити, як вони планують підтримувати Україну та Ізраїль.

Ізраїль недооцінив ризики з боку ХАМАСу у секторі Гази

– Видається, що розвідка Ізраїлю не знала про планування цієї атаки. Експерти зазначають, що це – найбільший провал Ізраїльської розвідки з 1973 року. Чому розвідка не вловила планування цієї агресії?

– Очевидно, що це – провал розвідки. Вона не побачила ознак планування до агресії. Ізраїльська розвідка дуже покладається на роботу зі своїми агентами. Вони мають свої джерела в ХАМАСі. Також вони використовують електронну розвідку та інші форми збору розвідданих.

Вважаю, що принаймні один етап планування операції не був здійснений в Ізраїлі чи Газі, а відбувався ззовні, аби запобігти витоку інформації щодо атаки. Інше питання: на чому була зосереджена ізраїльська розвідка? Є дискусії про те, що ізраїльтяни були надто зосереджені на західному березі річки Йордан у Лівані та недооцінили ризики з боку ХАМАС у секторі Гази.

Також багато залежить від того, хто підтримав ХАМАС: Іран чи можливо Росія?

– Чия військова сила має більші переваги на полі бою?

– По кількості особового складу та озброєнні, звісно, Ізраїль має перевагу. З точки зору бойового простору, деяку перевагу має ХАМАС.

Прикордонні бої у Лівані, в 2006 році у яких брали участь ізраїльтяни показали, що це – складно, забирає багато часу і призводить до великих втрат. Зараз триває війна на виснаження. Маю на увазі не солдат, а можливості захищати своє небо та збивати ворожі ракети, використовуючи «залізний купол» і ракети до нього.

По Ізраїлю було запущено, як мінімум, 3000 ракет. Тому багато залежить від того, як довго Ізраїль зможе здійснювати контрбатарейний вогонь проти ворожих цілей.

Ізраїлю доведеться ввести в сектор Гази війська

– Як довго ХАМАС може витримувати такі масові авіаудари з боку Ізраїлю?

– ХАМАС і Хезболла поповнював свої ракетні запаси з моменту останнього припинення вогню. Вони проводять свої операції, а потім погоджуються на припинення вогню. Опісля вони поповнюють свої бойові запаси і знову проводять бойові дії. Вони б могли вести свої бойові дії тижнями чи місяцями. Однак зараз Ізраїль не воює для припинення вогню чи перемовин. Він оголосив війну ХАМАСу. Зараз ціллю Ізраїлю є повне знищення ХАМАСу, принаймні про це заявляли ізраїльські посадовці.  

– Як масовані ракетні удари з боку Ізраїлю можуть вплинути на проведення наземних операцій?

– Авіаудари є першочерговими в діях Ізраїлю. Ізраїль визначав ці цілі протягом тривалого часу і зараз вони по них б’ють. Звісно, виникає інше питання: як це сприйме міжнародна спільнота? Пропаганда використовує ці авіаудари і повідомляє про втрати серед цивільного населення. Намагається показати Ізраїль в ролі агресора, а не жертви.

– Чого найближчим часом можемо очікувати від війни в Ізраїлі?

– Триватимуть бойові дії. Уряд Ізраїлю вже оголосив про повну блокаду сектора Газа, що передбачає відключення світла та води. Ізраїль буде продовжувати нанесення ударів. Метою Ізраїлю є знищення ХАМАС. Це буде довга битва. Ізраїлю доведеться ввести у сектор Гази війська. Вперше вони створять умови для введення наземних військ, щоб мати переваги на полі бою.  

Мета Ізраїлю – повне знищення ХАМАСу

– Скільки часу знадобиться Ізраїлю, щоб знищити терористів ХАМАС на полі бою?

– Не впевнений, що їм повністю вдасться знищити ХАМАС. Але щоб повністю зайняти сектор Газа їм знадобляться місяці або роки. Це – складне завдання. До того ж, у той час як вони будуть зосереджені на Газі, щоб знищити ХАМАС, їм також потрібно буде контролювали ситуацію на Півночі щодо Хезболли та на кордоні зі Сирією. Необхідно стежити за іншими агресорами в регіоні, які можуть прийти на підтримку ХАМАСу.

– Чи можуть обидві сторони домовитися про припинення війни та укласти мирну угоду

– Зважаючи на те, що я чув із соціальних джерел і медіа, Ізраїль не хоче припинення вогню чи проведення будь-яких перемовин. Їхня мета полягає в тому, щоб атакувати ХАМАС та знищити їх.

Росія покладається на Іран, як на свій арсенал зла

– Газета «The Wall Street Journal» повідомляє, що Іран допомагав ХАМАСу планувати атаки проти Ізраїлю. Чи може за цими атаками стояти і Росія?

– Впевнений, що ХАМАС отримав відповідну підтримку. Зважаючи на те, які були проведені операції, навіть у кіберпросторі, як були залучені дрони та запущені безліч ракет, здійснений наступ наземних сил та висадка десанту, зокрема, морськими засобами, організувати та здійснити це – дуже складне завдання, навіть для досвідчених сил. Впевнений, що їх підтримав Іран, зокрема «Корпус вартових Ісламської революції». ЗМІ повідомляли, що міністр оборони Росії відвідував Тегеран, а очільник ХАМАСу літав до Росії. Візуально це вказує на певний рівень координації серед цих держав та організацій. Звісно, це проклало шлях Росії для поширення дезінформації та пропаганди в соціальних мережах, що свідчить про допомогу й в кіберпросторі.

– Іран не лише допомагає ХАМАСу, а й постачає Росії смертоносні дрони, якими атакують українські міста та вбивають українських громадян. Чи не прийшов час і для вирішення питання з іранським режимом?

– Думаю, що до вирішення цього питання – далеко. Росія покладається на Іран, який є її арсеналом зла. Маю на увазі обмін ядерними технологіями. Також Росія отримує дрони, які використовує в Україні. Деякі з цих дронів використовувалися і в Ізраїлі. Тож відбувається обмін технологіями. Вважаю, що лише програш Росії може призвести до зміни режиму. Будь-яка зміна режиму в Росії вплине на можливості проводити діяльність по всьому світі. Це вплине і на Близький Схід, зокрема Сирію та Іран. Другорядні наслідки програшу Росії в Україні точно будуть позитивними для Близького Сходу.

Було б добре, якби Іран був нейтралізований  

– Колишній Радник президента США з національної безпеки Джон Болтон заявив, що прийшов час змінити режим в Ірані. Чи підтримали б ви таку ідею?

– США не займаються змінами режимів. Однак США створюють умови, які дозволяють людям в інших країнах вільно жити та самовизначатися.

Очевидно, що зміна режиму в Ірані була б сприятливим явищем для миру на близькому Сході, на Сході Африки та в інших регіонах, де поширюється вплив Ірану на хуситів (воєнізоване угрупування шиїтів-зейдитів, що діє на території Ємену). Вони негативно впливають на Близький Схід. Зокрема, шиїти мають зв’язки з тероризмом. Вони їх фінансують та надають озброєння. Було б добре, якби Іран був нейтралізований.   

– США перекидають свої військові кораблі, зокрема авіаносці та бойову авіацію ближче до Ізраїлю. Що це означає?

– Це – демонстрація сили, але не для ХАМАСу, а для Сирії, Лівану, Ірану та Росії. Це потрібно, щоб ситуації в Ізраїлі не розширювалася. Це демонструє, що ми підтримаємо Ізраїль і допоможемо йому, якщо ці країни вирішать скористатися поточною ситуацією.

Конгрес США не зміг затвердити додаткову допомогу для України

– Якщо у війну в Ізраїлі вступить ще одна сторона, чи можуть США ввести свої війська?

– Все можливо. Але я не говорю ані від імені європейського командування, ані США. Впевнений, є плани того як можна допомогти Ізраїлю з багатьох сторін. Залишмо це питання лідерам США.

– Інститут дослідження війни повідомляє, що Кремль використовує ситуацію в Ізраїлі для того, щоб зменшити підтримку України та увагу до війни в Україні. Чи може війна в Ізраїлі зменшити увагу до війни в Україні?

– Це вже відбувається. Медіа вже перевели фокус уваги з війни в Україні на війну в Ізраїлі. Впливає на ситуацію і те, що Конгрес США не зміг затвердити додаткову допомогу для України. Але я впевнений, що європейці і надалі підтримуватимуть Україну. США – велика держава. Вони можуть підтримувати як Україну, так і Ізраїль. Водночас потрібно роз’яснити як Україні, так і Ізраїлю, яким чином надаватиметься ця підтримка. Також потрібно пояснювати це американцям, щоб американський народ підтримував вказані дії.

Найкраща стратегія: вивести з рівноваги ворожі війська

– Як оцінюєте поточний стан справ на українському фронті, зокрема у Чорному морі?

– ЗСУ повільно, але впевнено прогресують на полі бою, зокрема на Півдні, у Запорізькій області. Українські воїни відкидають російські війська на Південному напрямку. Біля Бахмута ЗСУ просунулися вперед. Думаю, завдання полягає в тому, щоб утримувати російські війська і не дати окупантам можливості перекинути свої сили на Південний напрямок.

Бойова робота ведеться в окопах, йдуть ближні бої з використанням артилерії і танків. ЗСУ ведуть далекобійну боротьбу на виснаження, використовуючи системи Himars, ракети Storm Shadow. Україна б’є по розміщенню ворожого особового складу, по складах боєприпасів, ланцюгах постачання та цілях на території Росії. Йдеться про ті об’єкти, які дозволяють Росії вести війну, а саме аеродроми та заводи з виробництва боєприпасів. Боротьба ведеться у кіберпросторі. Також антипутінські війська виходять на рейди на територію Росії, так само як і партизани. Також свої операції проводять спеціальні підрозділи України. Це – складники мультидоменної операції України, що має на меті вивести з рівноваги російські війська. Це – найкраща стратегія. Адже коли війська суперника розбалансовані, вони не можуть атакувати. Заразом окупанти здійснюють ракетні удари по цивільних об’єктах. Ось чому США та Німеччина пообіцяли надати ще більше систем ППО. Але одними системами ППО не переможеш у війні. Деякі ракети все ж досягають своїх цілей. Найкращий шлях для захисту власних систем ППО – ураження тих систем противника з яких випускають ракети. Якщо ви знищите ці системи, ракети перестануть прилітати.    

«NBC News» повідомила, що адміністрація Байдена надасть Україні системи ATACMS. Але цю інформацію досі не підтвердили в адміністрації президента США. Що ви про це думаєте?

– Протягом останніх 6 місяців було багато дискусій щодо систем ATACMS. Ця система – критично важлива для того, щоб Україна могла пришвидшити завершення цієї війни. Але нам не варто говорити лише про цю систему. Слід говорити і про спроможності для нанесення далекобійних ударів. Система ATACMS надає такі можливості. Втім їх надають і винищувачі, і німецькі крилаті ракети TAURUS. Як сказав генерал Бен Годжес, мета – зробити Крим несприятливим для розміщення російських військ. Далекобійні удари зроблять Крим несприятливим місцем для росіян і створять умови для проведення наземної операції звільнення Криму. Це допоможе знівелювати спроможності росіян та надати вогневу підтримку наземним силам.

У США – втома від України

– В одній зі статей ви написали, що війну в Україні перетворили на політичний футбол...

– За останні 19 місяців США надали Україні військової допомоги на 46 мільярдів доларів. Думаю, що зараз в США є певна втома від України. Американці, як правило, хочуть все й одразу. З військової точки зору ми розуміємо, перед тим як щось реалізувати, для цього спочатку потрібно створити необхідні умови. В Україні досить обмежені ресурси для того, щоб створити ці умови перед тим, як відправити війська вперед. Так вважає більшість військових аналітиків. Втім потрібно воювати з тією армією, яка у вас є.

Станом на сьогодні, в Україні поки немає можливостей, щоб досягти панування в повітрі або використовувати американську зброю для ураження далеких цілей. Отож, у США є деяка втома від України, а саме в Конгресі, в Палаті представників та Сенаті. Водночас я вірю в те, що більшість американців підтримують Україну та хочуть завершення війни. Американці розуміють, що єдиним варіантом завершення війни є поразка Росії. Якщо Росія не програє, то ця війна перейде на наступні покоління.     

– У ЗМІ повідомляють, що президент США Джо Байден розглядає можливість просування одного великого пакету підтримки для України на 100 млрд доларів. Але цей пакет має затвердити Конгрес США. Чи є реальна можливість того, що Конгрес затвердить такий пакет підтримки для нашої держави?  

– Ймовірність завжди існує. Але питання в тому чи дійсно те, що передбачає цей один пакет надасть Україні усе потрібне для перемоги у війні? Якщо ви просто надасте Україні більше систем ППО та більше зброї для ведення ближнього бою та самозахисту, тоді цього недостатньо для перемоги. Цю битву можна виграти лише наступальними діями. Україні потрібні далекобійні ракети. Чи може Конгрес затвердити це фінансування? Так. Але питання в тому, чи це допоможе це перемогти у війні, чи просто затягне війну ще на 6-12 місяців?

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини