Ми наближаємося до небезпечного моменту, коли Україна може втратити здатність поповнювати резерви – полковник Збройних сил США у відставці


Поставка до України необхідних боєприпасів, задекларованих США досі затримується. На це йдуть не дні, а тижні і місяці. Основна частина допомоги досі – в дорозі. Те саме відбувається з поставками 800000 снарядів 155-го калібру, які для України знайшли Чехія та Франція. Перші поставки відбудуться лише в червні.

Ми наближаємося до небезпечного моменту, коли Україна може втратити здатність поповнювати резерви. І окупати саме на це розраховують. Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Джон Світ, полковник Збройних сил США у відставці.

Відеоверсія розмови – тут.

– Очільник ГУР, генерал Кирило Буданов заявив, що Росія найближчим часом розпочне наступ на Сумську область. Що це може означати для Збройних сил України?

– Це точно ускладнило б ситуацію на полі бою для ваших воїнів. Це б розтягнуло лінію фронту і змусило передислокувати війська з інших напрямків до Сум, аби вони там проводили операції та зводили фортифікаційні споруди. Це було б небезпечно і дозволило б Росії диктувати свої права на полі бою.

Потрібно терміново здійснити усі поставки зброї для України

– Що б допомогло українським військам краще впоратися із наступом росіян на Сумщині?

– На жаль, поки йдеться про позиційну оборону з окопів. Звісно, мобільна оборона була б кращим рішенням, але в такому випадку довелося б поступитися агресору деякими територіями, а опісля знову їх звільняти. На мою думку, ЗСУ слід дозволити знищувати російські війська до того, як вони опиняться на лінії фронту. Саме зараз США та Захід не дозволяють Україні бити американською зброєю по цілях з іншого боку кордону. Але таким чином ЗСУ могли б контролювати прибуття російських сил на поле бою. В іншому випадку, ЗСУ кожен день доведеться вести ближній бій. Через це росіяни зможуть диктувати свої умови на полі бою.

Очільник ГУР, генерал Кирило Буданов також заявив, що вже є тенденція до стабілізації лінії фронту на Харківщині. Чи означає це, що окупанти на цьому напрямку не можуть сповна досягти своїх військових цілей?

– Не впевнений, що це так. Стабілізація фронту є тимчасовим явищем. Стабілізувати лінію фронту можна як на 24 години, так і на тиждень. Водночас росіяни продовжують перекидати все більше своїх військ на цей напрямок. Навіть якщо ви зможете зупинити наступ на одній ділянці фронту, це не означатиме зупинення наступу на всіх ділянках Харківщини.
Зараз на фронті дуже небезпечна ситуація. ЗСУ потребують додаткових спроможностей. Маю на увазі зброю та боєприпаси, зокрема ті, що шукають для України Франція і Чехія. Зброя потрібна на сьогодні. Потрібно терміново здійснити всі поставки. Натомість нам розповідають, що на це підуть тижні і буде початок червня. Це лише ускладнить завдання, що постають перед ЗСУ. 

Окупантів і їх техніку треба знищувати до прибуття на поле бою

– Що потрібно ЗСУ, аби стабілізувати лінію фронту на Харківщині у довгостроковій перспективі?

– Потрібно перемогти у далекобійній боротьбі. Потрібно зупинити прибуття особового складу і зброї ворога на поле бою. Україна проробила велику роботу у ближньому бою. Згідно з даними британської розвідки, щодня ЗСУ знищують 700-1000 російських солдат. Окрім того, спалюють ворожу техніку: танки, артилерію тощо. Вони знищують окупантів і їх техніку, але на поле бою знову і знову прибувають ворожі резерви. Це дозволяє окупантам поступово просуватися вперед. І коли вони просуваються вперед, то зразу окопуються і зводять фортифікаційні споруди. Їх ціллю є створення так званої «санітарної зони» про яку говорив Путін. Вони грають на довгострокову перспективу, хочуть утримувати ці території і, таким чином, змусити Захід підштовхнути Україну до проведення перемовин.

– Що потрібно Україні, аби знищити цю так звану буферну зону?

– По-перше, потрібно зупинити прибуття ворожих резервів на поле бою. Опісля вступити у ближній бій, щоб відкинути їх назад. Таким чином ви б могли створити більше простору для проведення маневрів. Для маневрування потрібні броньовані машини піхоти, танки та артилерія. Також важливими є винищувачі F-16, які б надали підтримку з повітря. Ми чуємо про те, що літаки можуть надійти у травні або червні. Потрібно вести бій з комбінованими силами. Але зараз ЗСУ ведуть лише оборонні дії. 

Україні потрібні снаряди, касетні боєприпаси і статична оборона

– Якими бачите шанси Росії захопити Харків?

– Для них це буде дуже складна битва. Саме зараз вони намагаються діяти через оточення, яке є класичною тактикою російського наступу. Вони намагаються все оточити, використовуючи свою масу. Йдеться про 30000 солдат, додаткові 15000-20000 в резерві та про велику кількість артилерії. В України має бути можливість знищувати резерви і артилерію, які прибувають на поле бою. Для цього потрібні снаряди 155-го калібру, касетні боєприпаси та статична оборона. Мобільна оборона це – добре, але для цього потрібні контрнаступальні сили.

– Багато експертів вважають, що росіяни не мають достатньо військових спроможностей, щоб захопити Харків. Якою є ваша думка з цього приводу? 

– Думаю, вони дійсно не мають такої змоги з огляду на декілька речей. По-перше, через відсутність досвіду. Цілі підрозділи російської армії були серйозно розбиті, якщо не повністю знищені. Саме зараз в їх військах воюють мобілізовані та іноземні найманці. Їх просто кинули на війну. Я бачив відео, як російські війська переміщалися на фронт без броньованої техніки, артилерії, а в багатьох випадках без зброї в руках.

Росіяни хочуть виснажити Україну. Змусити українських військових вистріляти всі снаряди та відступити. Окупанти повільно, але поступово просуваються вперед. Їх потрібно зупинити. Єдиний варіант, як це можна зробити, це знищувати їх до того, як вони прибудуть на поле бою.

Захоплення Харкова дозволить росіянам піти в напрямку Києва

– Якими є цілі росіян на Харківщині? Вони хочуть розтягнути лінію фронту, захопити Харків чи змусити Україну передислокувати свої сили з інших важливих напрямків фронту?

– Вони намагаються розтягнути лінію фронту. Захоплення Харкова було б для них справжнім сюрпризом. Харків має потенціал для того, щоб стати другим містом Бастонь (Бельгія). У часи Другої світової війни, коли німецькі сили здійснили свій останній контрнаступ, битва за Бастонь була критично важливою. Німці спробували відбитися від союзницьких сил, коли ті рухалися в бік Німеччини. Щось таке зараз відбувається на Харківщині. Це – останній ривок росіян для того, щоб досягти значних результатів та спробувати захопити Харків, друге найбільше місто в Україні. Якщо вони захоплять Харків, це може дозволити їм піти в напрямку Києва. Ця битва дуже важлива для обох сторін війни. Якщо ЗСУ зможуть зупинити росіян на Харківщині та відкинути їх за межі кордонів, це стало б надзвичайним меседжем для Заходу та росіян.    

– Ви говорили про 30000 російських військових і близько 20000 в резерві. Чи достатньо цих сил для того, аби захопити Харків?

– Не думаю, що цього достатньо, аби захопити місто. Водночас цього достатньо, щоб розтягнути лінію фронту. Звісно, першочерговим і найкращим досягненням для росіян було б захоплення Харкова. Якщо їм це не вдасться, тоді вони спробують захопити території для створення буферної зони. Це дозволило б їм перемістити артилерію ближче до українських міст. І це було б найгіршим сценарієм для уряду Володимира Зеленського.

– Чи завдають удари по Бєлгороду та інших російських містах великої шкоди репутації Путіна?

– Так. Харків став певним розчаруванням для росіян ще з початку війни. Вони не змогли його захопити та втратили багато територій після контрнаступу України. Також їм шкодять антипутінські сили, що здійснюють атаки з території України вглиб території Росії. Це стало великою проблемо для Путіна, оскільки він не міг убезпечити власні території. Річ у всіх цих факторах, адже йдеться про багатокомпонентну битву. Потрібно тиснути на Крим та на території Росії. Росія не має диктувати умови на полі бою. Саме зараз Україна лише реагує на дії росіян, тому втрачає ініціативу.

Українська армія це – армія маневру. Вони добре обороняються, але ще краще маневрують. Потрібно більше спроможностей, зокрема танків та БМП.

Постачання зброї до України повинно відбуватися швидше

– На вашу думку, чи не заповільно надходить до України  безпекова допомога?

– На мою думку, так. Не розумію, чому ми за лічені дні не можемо надати Україні необхідні боєприпаси, після того як був підписаний закон на 61 млрд фінансування. Не розумію, чому на це йдуть тижні та місяці. Звісно, до України вже надійшла деяка допомога, що була заздалегідь підготовлена до поставок. Водночас основна частина допомоги досі – в дорозі. Те саме відбувається з поставками снарядів, які для України знайшли Чехія та Франція. Йдеться про 800000 снарядів 155-го калібру. Стало відомо, що перші поставки відбудуться лише в червні. Річ у тім, що нам не вистачає відчуття нагальності і терміновості. Україна може і надалі захищати себе, але вона несе втрати. Ми наближаємося до небезпечного моменту, коли Україна може втратити здатність поповнювати резерви. І окупати саме на це розраховують.   

– Чи може Міністерство оброни США технічно забезпечити швидку поставку всього необхідного озброєння до України?

– Постачання обладнання зі США до Європи – одна річ. Водночас постачання зброї зі складів в Європі на поле бою в Україні, це те за що логісти отримують кошти. Думаю, що ми можемо робити все це значно швидше.

Можливість перемогти у війні залежить від виду озброєння

– Коли вся американська допомога прибуде до України, як вона може вплинути на хід бойових дій в Харківській області і на можливості України відбивати ворожі атаки?

– Все залежить від виду наданого озброєння. Річ не лише в обладнанні на 61 млрд доларів. Можливість перемогти у війні залежить саме від виду озброєння. Скажімо, системи ATACMS будуть ефективними, якщо ними бити по території Росії. Українці вже можуть бити ними по Криму і це добре. Водночас Велика Британія вже дозволила Україні бити крилатими ракетами «Storm Shadow» по території Росії, але в них немає достатньо цих ракет.

Думаю, насамперед цей пакет допомоги буде спрямований на те, щоб зупинити знекровлення українських сил. Водночас у Білому домі дали зрозуміти, що ця підтримка допоможе Україні у контексті поточної ситуації. Потрібно буде затвердження додаткового фінансування, аби дати змогу ЗСУ провести контрнаступ. Про це раніше говорив радник Джозефа Байдена з питань нацбезпеки Джейк Салліван.    

– Чи можна піти в наступ тоді, коли ворог також проводить наступальні дії?

– Насамперед потрібно зупинити знекровлення українських сил та просування ворога. Для цього необхідна артилерія та касетні боєприпаси. Також потрібно вести контрбатарейний вогонь, щоб знищити ворожу артилерію. Критично важливо створити достатньо простору для маневрів України. Зараз, день за днем, йдуть ближні бої. А все через те, що Україні не дозволяють бити по цілях на російській території.

Ракетами ATACMS потрібно бити вглиб Росії

– Видання «Politico» повідомило, що отримання американського дрону MQ-9 Reaper стане першочерговим пріоритетом для Сил оборони України. Що ви думаєте про цей вид озброєння?

– Це – дуже хороша і ефективна система озброєння, яку ми роками використовували у війнах проти тероризму. Ця система підходить для ураження цінних цілей, зокрема контрбатарейних радарів, ворожих засобів РЕБ тощо. Це дозволило б зменшити можливості Росії здійснювати спостереження і дало б змогу вести відповідні маневри. Ця зброя дозволила б уразити командні центри та ключові системи ворога на фронті. Але цей дрон потрібно використовували у поєднанні з іншими системами озброєння, оскільки лише одна система не вплине на хід подій на фронті. 

– Тривали довгі дискусії щодо систем ATACMS. Якими є їх поточні результати на полі бою?

– ЗСУ вже успішно вдарили цими ракетами по Криму та інших цілях в межах території України. Ці ракети мають радіус дії до 300 км. Це – дуже ефективна зброя. Я би бив цими ракетами по платформах, звідки запускають крилаті ракети та дрони. Повітряний терор Росії спричиняє багато жертв серед цивільного населення та шкодить інфраструктурі. Цими ракетами потрібно бити вглиб Росії, бо це є найкращою зброєю. Переміщення ударів вглиб Росії на 300 км, може повністю підірвати її логістику. Окрім цих ракет по Росії можна бити різними дронами, які Україна розробила власними силами.

– Координатор зі стратегічних комунікацій Ради безпеки США Джон Кірбі сказав, що США поки не очікують серйозних проривів Росії на полі бою. Чи погоджуєтеся з такою думкою? 

– Думаю, що ці оцінки – надто оптимістичні. Не погоджуюся з цими заявами. Має бути більше відчуття нагальності. Дуже кардинальними є наслідки ведення ближнього бою днями, тижнями та місяцями під ворожим вогнем артилерії. Для тих чоловіків і жінок, котрі воюють на фронті це має довгострокові наслідки. ЗСУ героїчно обороняються, але робити це протягом довгого часу буде дуже складно.

Росія готується до затяжної війни

– Путін зняв Шойгу з посади міністра оборони Росії. Якими є причини такого рішення?

– Від початку цієї війни Росія втратила багато територій, які захопила та спробувала утримувати. Окупанти захоплювали території, а потім їх втрачали. Путін призначив на посаду міністра людину, в якої потужний економічний досвід. Це є певним меседжем від Москви про те, що вони готуються до затяжної війни. Вони хочуть поставити Росію на воєнні рейки та організувати власний оборонно-промисловий комплекс. Це – меседж Заходу про те, що вони не готові зупинятися. Вони хочуть продовжувати цю війну до перемоги або хоча б до досягнення бажаних результатів, як от повалення українського уряду.

У Росії – погана репутація щодо дотримання умов договорів. Саме тому не думаю, що Україна будь-коли піде на переговорний компроміс з Росією.

– Було чимало дискусій щодо можливого введення військ однієї із країн НАТО до України. Була заява від Естонії. Прем’єр-міністр Литви Інґріда Шимоніте також заявила, що готова ввести війська до України для тренувальних цілей. До речі, такі війська можуть навіть бути прикриті західними системами ППО. Це означало б, що сили НАТО могли б закрити частину неба над Україною. Що ви думаєте з цього приводу? 

– Окрім Франції цю ідею дуже підтримують держави Балтії. Польща також розміщує свої війська вздовж кордону з Україною. Річ у тім, що ці країни знають як жити за правління Росії. Вони розуміють всі наслідки можливої перемоги Росії в Україні і що в такому випадку можуть стати наступними. Цими заявами вони посилають меседж Росії про те, що ніхто не допустить поразки України. У багатьох статтях я писав про можливість закриття неба над Україною для двох цілей: захисту цивільного населення від невибіркових ударів Росії та захисту гуманітарної допомоги. Це сприяло б відбудові і дозволило людям жити без остраху щодо повітряних загроз.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини